"אינו העצמה לנשים ולא פמיניזם": עובדת ברשת הטלוויזיה הספרדית החליטה להתפטר מתפקידה לאחר הבחירה בשיר ״Zorra" כשיר הספרדי לאירוויזיון 2024.

מונטסראט בויקס (Montserrat Boix) היא עיתונאית ספרדייה אשר שימשה עד לא מזמן כנציגת המגדר והשוויון של רשת הטלוויזיה הספרדית, RTVE. לאחר גמר קדם האירוויזיון הספרדי, "Beniform Fest 2024", בסיומו זכו במקום הראשון הצמד נבולוסה (Nebulossa) עם השיר ״Zorra״, בויקס החליטה לעזוב את תפקידה כי היא סבורה שהשיר שנבחר אינו מכבד את המין הנשי.
בויקס מסרה לאחר התפטרותה: "התפטרתי כי אינני יכולה לשאת בעמדה הזו. אני מתנצלת בפני קורבנות האלימות המגדרית". הגדרת תפקידה של בויקס היה לוודא שכל התכנים של המשתתפים בפסטיבל עומדים בהנחיות ובכללים על מנת לא לנצל את הפלטפורמה לרעה. עם זאת, בחירתו של נבולוסה גרמה לה להפסיק את תפקידה מכיוון שמילות השיר יכולות בין היתר להתפרש כמילות גנאי ("כלבה"), ובמקביל להתפרש כמשמעות תמימה כמו לדוגמא "שועלה".

פירוש השיר הספרדי יצר שיח רב לא רק בספרד, אלא גם מול איגוד השידור האירופי (EBU), שבדק האם מילות השיר עומדות בתקנון התחרות. לבסוף הוחלט כי מילות השיר תואמות את הכללים והשיר הספרדי לאירוויזיון אושר. לעומת זאת, קולות רבים בספרד טענו שמילות השיר לא מעצימות נשים ומדובר בדבר רחוק מפמיניזם, מה שבסופו של דבר הוביל להתפטרותה של בויקס. יש לציין כי בויקס החליטה להתפטר על דעת עצמה וכמו כן, לא ידועה דעתה בנוגע לשיר הספרדי לאירוויזיון 2022, "Slomo" בביצועה של צ'אנל (Chanel), שגם הוא כזכור היה פרובוקטיבי.

בויקס היא עיתונאית אשר זכתה בפרסים רבים על עבודתה העיתונאית בפועלה למען פמיניזם ובמאבקה באלימות מגדרית. במקרה הנוכחי היא אמרה שהיא חייבת להיצמד לאמת שלה ופרסמה דו"ח בחשבון הטוויטר שלה, בו הציגה פירוט על העלייה במספר הנשים המסוממות במועדוני לילה אשר חשופות לתקיפה מינית. ניתן להניח כי השיר הספרדי נתן לה את האופציה להוכיח את מצב נפגעות המין בספרד, ובדרך להסביר כי הוא מעודד את הסיטואציה כלגיטימית.

 

ספרד באירוויזיון 2024

"Zorra" (בעברית "כלבה") הוא שם השיר שיבוצע על ידי הצמד נבולוסה (Nebulossa) שייצג את ספרד באירוויזיון 2024 שיתקיים במאלמו, בגמר הגדול שייערך ב-11 במאי. הצמד ניצח בקדם האירוויזיון הספרדי "Benidorm Fest 2024". השיר נכתב על ידי חברי הצמד, מריה באס (María Bas) ומרק דסוסה (Mark Dasousa), ומבוצע בשפה הספרדית בלבד. זו הפעם הראשונה שחברי הצמד כותבים ומככבים על בימת האירוויזיון.

השיר מתמודד עם נושאים של העצמה נשית ותפיסות חברתיות של נשים, במיוחד בהקשר של לשון גנאי. ניתן לתרגם את המונח "זורה" בספרדית ל"שועלה" פשוטו כמשמעו, אך הוא נושא גם קונוטציות גנאי הדומות ל"כלבה" או "זונה". המילות מביעות ביקורת על כך שהחברה רואה את הנשים בצורה שלילית בנושאים רבים. מדובר בהמנון המנון מתריס שמאתגר סטריאוטיפים, חובק העצמה נשית ומעודד נשים לא להתנצל בשל שיפוטים חברתיים.

בימים אלה מדורגת ישראל במקום 22 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

נבולוסה – מי אתם?

הצמד הספרדי נוצר על ידי מריה באס (María Bas) אשר משמשת כזמרת הראשית של הדואו, ומרק דסוסה (Mark Dasousa) המשמש כמפיק. הדואו החל לפעול מ-2020 ומאז הוציאו 13 סינגלים ואלבום אחד. המוזיקה שלהם היא בעיקר סינת'פופ והם יוצרים מוזיקה המבוססת על הצלילים והמנגינות של שנות ה-80. שירם "Glam" נבחר לשיר הטוב ביותר ב-2021 על ידי חבר השופטים של Indie Cool. 

נראה שתחרות האירוויזיון היה יעד שאליו כיוון הצמד: ב-2022 הם השתתפו בקדם האירוויזיון של סן מרינו "Una Voce Per San Marino" אך לא צלחו את השלב האחרון לפני הגמר.

לפני ההשתתפות קדם האירוויזיון הם היו בסיבוב הופעות בין פסטיבלים שונים בספרד וכעת הם ייצגו את מדינתם באירוויזיון 2024 בשוודיה.

מקור: abc.es.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-63 של ספרד באירוויזיון. ספרד הצטרפה לתחרות ב-1961 וזכתה בה פעמיים ברציפות בשנים 1968 ו-1969. ספרד אירחה את התחרות בשטחה פעם אחת בלבד ב-1969 ומאז מחזיקה בזמן ההמתנה הארוך ביותר מאז זכייתה האחרונה – 55 שנה.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!