בעקבות היותו ישראלי: רשת הטלוויזיה האסטונית החליטה לבטל את השתתפותו של אלון אמיר כשופט בגמר קדם האירוויזיון "Eesti Laul 2024".

איש יחסי הציבור הישראלי אלון אמיר שימש כדובר משלחות ישראל באירוויזיון בשנים 2009, 2012, 2013 ו-2016, ואף שימש בתפקידים דומים גם עבור משלחות זרות – המשלחת הבלארוסית ב-2005, המשלחת הסלובקית ב-2011 והמשלחת הנורווגית ב-2019. בנוסף, שפט אמיר במספר קדמי אירוויזיון באירופה וכתב שני ספרים בנושא האירוויזיון – ״שלוש דקות של נצח״ ו-״זה מה יש״. אמיר משמש גם כמנהלה האישי בישראל של הזמרת אן מארי דוד (Anne-Marie David), זוכת אירוויזיון 1973 מטעם לוקסמבורג ונציגת צרפת לאירוויזיון 1979 שנערך בירושלים.

לאחרונה, קיבל אמיר הזמנה ובה התבקש לשפוט בגמר של קדם האירוויזיון האסטוני "Eesti Laul 2024" המתקיים היום (שבת). יחד עם זאת, לפני כשבוע הוא קיבל שיחת טלפון ובה הביטול להזמנה. הסיבה לביטול, עפ"י רשת הטלוויזיה האסטונית, היא הטלת וטו לגבי כל מה שקשור למדינת ישראל בתקופה רגישה זו וכי "אינה מעוניינת באש לא רצויה לכיוונם".
אלון שיתף בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא חשב שרשת הטלוויזיה וצוות ההפקה של קדם האירוויזיון מאוד אמיצה בכך שהם פונים לשופט ישראלי בתקופה כזו, אך כשקיבל את הביטול הוא לא הופתע. למרות התיימרותו של איגוד השידור האירופי להגיד שהאירוויזיון אינה תחרות פוליטית, זה לא סוד שבכל שנה הפוליטיקה משתלטת על התחרות במסרים של שירים, התבטאויות וכמובן, בהצבעה.

אלון שיתף: "אני חושב מה יקרה באירוויזיון עצמו. נגיד שישראל תצלח את חצי הגמר ותעלה לגמר. אני מאמין שיהיו המון שופטים בינלאומיים, שמהווים חמישים אחוז מהניקוד, שיפחדו להצביע לישראל כי הם יהיו חשופים לביקורת, הודעות נאצה או בקיצור – בלגן. למה להם להכניס את עצמם לדבר הזה?".

יחד עם זאת, אסטוניה היא לא המדינה הראשונה שבה ישראל זוכה לתשומת לב שלילית: לפני כל משדר של קדם האירוויזיון הנורווגי "MGP 2024" צפינו במפגינים המחזיקים בדגלי הרשות הפלסטינית ואפילו אחת המפגינות פרצה לשידור החי באחד המקצים. בקדם האירוויזיון הספרדי "Benidorm Fest 2024", התנופפו דגלי הרשות הפלסטינית במהלך חלק מהביצועים וכמובן, המתמודד בקדם האירוויזיון האיסלנדי, בשאר מוראד, המתגורר במזרח ירושלים ומוסיף אש למדורה בחזית.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!