לצפייה: הערב בשעה 19:30 יתקיים הגמר של קדם האירוויזיון האסטוני "Eesti Laul 2024", בסיומו ייבחרו הנציג והשיר האסטוני לאירוויזיון 2024. לפניכם קישור לצפייה במשדר.

הערב בשעה 19:30 (שעון ישראל) תערוך רשת הטלוויזיה האסטונית, ERR, את הגמר של קדם האירוויזיון "Eesti Laul 2024" – בסיומו ייבחרו הנציג והשיר האסטוני לאירוויזיון 2024 שייערך במאלמו, שוודיה. עשרה מתמודדים יתמודדו הערב בגמר, כאשר חמישה מתוכם העפילו מחצי הגמר וחמישה נוספים שוריינו אוטומטית לגמר.

את גמר התחרות ינחו טוניס נינאמץ (Tõnis Niinemets) וגרטה קולד (Grete Kuld), אשר הנחו את קדם האירוויזיון האסטוני גם ב-2021 וב-2023. שיטת ההצבעה בתחרות המקומית תישאר על כנה כמו בשנים קודמות: בסיבוב הראשון של הגמר יופיעו עשרת השירים וההצבעה תתחלק ל-50% הצבעת חבר שופטים ו-50% נוספים הצבעת קהל. שלושת המקומות הראשונים בסבב ההצבעה הזה יעלו לסיבוב "סופר גמר", בו ההצבעה היא 100% הצבעת הקהל. השיר שיסיים במקום הראשון בסבב הצבעת הקהל יזכה לייצג את אסטוניה.

הגמר יחל בשעה 19:30.
לצפייה בגמר האסטוני – לחצו כאן! או כאן!
במהלך מופע הביניים תערך מחוות ציון 30 שנה להצטרפותה של אסטוניה לאירוויזיון ולזמרת סילבי וראייט (Silvi Vrait), אשר ייצגה את אסטוניה בהשתתפותה הראשונה באירוויזיון 1994 שנערך בדבלין שבאירלנד עם השיר "Nagu Merelaine" (בעברית: "כמו גל בים"). וראייט לא תזכה להופיע הערב על הבמה כיוון שהזמרת נפטרה ב-28 ביוני 2013 מגידול מוחי בגיל 62 בלבד. את שירה לאירוויזיון יבצעו אמנים אחרים.

מופעי ביניים נוספים יהיו של לאה דאלי ליון (Lea Dali Lion), להקת HND, פאבל בוצ'ארוב (Pavel Butšarov) הידוע בתור גיימבוי טטריס (Gameboy Tetris), אלרין טיט (Eleryn Tiit), מוטקו טאיקו (Muteko Taiko), דאנס רפאבליק טאנטסוקול (Dance RepublicTantsukool) ואוקו ארופ (Uku Arop).

למי צריך לשים לב הערב?

בסקר שערכנו בחרו קוראנו בזמר אולי (Ollie) כפייבוריט לזכייה, ואחריו במקום השני מדורגים 5מינוסט ופולופ (5miinust and Puuluup). גם מערכת יורומיקס הסכימה עם קהל הקוראים ודירגה את אולי במקום הראשון.

עפ"י כמות ההאזנות בספוטיפיי, ניתן דווקא לזהות שדווקא 5מינוסט ופולופ (5miinust &  Puuluup) זוכים לפופולריות רבה ומובילים בכמות ההאזנות בפער ניכר! ללהקה כ-753 אלף האזנות! במקום השני מדורג אולי (Ollie) עם שליש מכמות ההאזנות של 5מינוסט ופולופ, כ-251 אלף האזנות. במקום השלישי שובץ דניאל לוי (Daniel Levi) עם כ-106 אלף האזנות.

המתמודדים בגמר האסטוני לפי סדר הופעתם:

  1. Brother Apollo – "Bad Boy"
  2. Carlos Ukareda – "Never Growing Up"
  3. Ewert and The Two Dragons – "Hold Me Now"
  4. Anet Vaikmaa – "Serotoniin"
  5. Ollie – "My Friend"
  6. Daniel Levi – "Over the Moon"
  7. Uudo Sepp and Sarah Murray – "Still Love"
  8. Peter Põder – "Korra veel"
  9. 5miinust and Puuluup – "(Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi"
  10. Nele-Liis Vaiksoo – "Käte ümber jää"

לחצו על שם השיר להאזנה!
בין המתמודדים בגמר שמות מוכרים רבים:

אוורט ושני הדרקונים (Ewert and the 2 Dragons): אחד מחברי הלהקה הוא איבו אטי (Ivo Etti), אשר ייצג את אסטוניה באירוויזיון 2003 עם השיר "Eighties Coming Back" כחלק מלהקת רופוס (Ruffus), והגיע למקום ה-21. חבר הלהקה, אוורט סונדיה (Ewert Sundja) התמודד בקדם האסטוני ב-2004 עם השיר "Dance" והגיע למקום השביעי וישתתף השנה בקדם עם שני שירים.

אולי (Ollie): התמודד בקדם האסטוני ב-2023 עם השיר "Venom" והגיע למקום השני.

דניאל לוי (Daniel Levi): התמודד בקדם האסטוני ב-2015 עם השיר "Burning Lights" (מקום שני) וב-2017 עם השיר "All I Need" (מקום תשיעי).

אודו ספ (Uudo Sepp): התמודד בקדם האסטוני ב-2020 עם השיר "I'm Sorry. I Messed Up" והגיע למקום העשירי.

קרלוס אוקרדה (Carlos Ukareda): התמודד בקדם האסטוני ב-2023 עם השיר "Whiskey Won't Forget" והגיע למקום השמיני בחצי הגמר השני.

פטר פודר (Peter Põder): התמודד בקדם האסטוני ב-2022 עם השיר "Koos Lõpuni" והגיע למקום החמישי ברבע הגמר הראשון.
אסטוניה באירוויזיון 2023

אליקה (Alika), שזכתה בקדם האירוויזיון האסטוני, ייצגה את אסטוניה עם שירה "Bridges" (בעברית: "גשרים"). אסטוניה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום העשירי בחצי הגמר השני עם 74 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום השמיני עם 168 נקודות. אסטוניה דורגה בגמר במקום החמישי ע"י צוותי השופטים עם 146 נקודות ואילו קהל הצופים בבית מיקם את אסטוניה במקום ה-19 עם 22 נקודות בלבד.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-29 של אסטוניה באירוויזיון. אסטוניה הצטרפה לתחרות ב-1994 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2001 לאחר שהזמרים טאנל פדאר ודייב בנטון, ביחד עם הצמד 2XL, זכו במקום הראשון עם השיר "Everybody".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תהיו הראשונים לדעת!