פינלנד באירוויזיון 2024: מנצח קדם האירוויזיון הפיני, טמו איסטרי – המוכר תחת שם הבמה ווידוס95מן, מבקש זמן להחליט האם להשתתף באירוויזיון 2024 בעקבות השתתפותה של ישראל.

בשבת האחרונה נערך קדם האירוויזיון הפיני "UMK", בו זכה במקום הראשון ווידוס95מן (Windows95man), שם הבמה של הראפר הפיני טמו קייסטרי (Teemu Keisteri), ביחד עם הזמר הנרי פיספאנן (Henri Piispanen), אותו הוא מארח בשירם "No Rules" (בעברית: "אין חוקים"). בראיון שנערך עם קייסטרי לאחר זכייתו, הוא שיתף כי הוא מבקש זמן נוסף להחליט האם לקחת חלק בתחרות השנה בעקבות השתתפותה של ישראל באירוויזיון.

 

קייסטרי שיתף כי השתתפותה של ישראל באירוויזיון מרתיעה אותו בעקבות המלחמה בעזה, והוא פנה לרשת הטלוויזיה הפינית YLE כדי לחשוב לעומק האם הוא מעוניין לקחת חלק בתחרות. קייסטרי מכיר בכך שההחלטה שלו אמורה להיות משותפת ביחד עם הנרי, איתו הוא שר על הבמה: "אני לא לבד בזה, אני עם הנרי. התחלנו את כל זה כדי להפיץ שמחה. זה מה שאנחנו רוצים לעשות באירוויזיון. כל מי שמעורב בזה צריך להרגיש טוב. אנחנו רוצים לקחת קצת זמן כדי להחליט על זה". הוא הוסיף ואמר כי הוא מבקש מכל המשתתפים בתחרות השנה לחתום על עצומה המבקשת מה-EBU להחרים את ישראל מאירוויזיון 2024: "נשמח לקדם דבר כזה!".

הקריאות להחרים את ישראל מהתחרות אינן חדשות, וכבר לפני קדם האירוויזיון הפיני מספר משתתפים בקדם הודיעו כי לא יתמודדו באירוויזיון במידה וישראל תשתתף, בעוד שאר הזמרים לא אישרו את השתתפותם במידה ויזכו בקדם. כמו כן, 1400 מוזיקאים בפינלנד חתמו על עצומה המבקשת מרשת הטלוויזיה הפינית ללחוץ על איגוד השידור האירופי להדיח את ישראל. בנוסף, מאות אנשים פנו באופן עצמאי לרשת הטלוויזיה בנושא השתתפותה של ישראל, וקראו לשידור הציבורי להחרים את האירוויזיון השנה אם ב-EBU יאפשרו לישראל להשתתף.

לפני מספר ימים פורסם כי איגוד השידור האירופי בודק האם Windows95man יידרש לשנות לקראת האירוויזיון את שם הבמה שלו, וזאת מכיוון שסמלים ושמות מסחריים אינם מורשים בתקנון של תחרות האירוויזיון.

נזכיר כי גם נציגי נורווגיה לאירוויזיון הקרוב, להקת גוטה (Gåte) מסרו לפני הקדם הנורווגי כי ישקלו אם לקחת חלק בתחרות בעקבות השתתפותה של ישראל, אך בסופו של דבר הדבר התגלה כסוג של פרובוקציה למשיכת קולות, והלהקה הודיעה כי תשתתף באירוויזיון.

 

 

פינלנד באירוויזיון 2024

"No Rules" (בעברית: "ללא חוקים") הוא שם השיר שיבוצע ע"י ווידוס95מן (Windows95man) אשר ייצג את פינלנד בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024 שיתקיים ב-7 במאי במאלמו, שוודיה. השיר נכתב והולחן על ידי הזמר עצמו ביחד עם יוסי רוינה (Jussi Roine) והנרי פיספאנן (Henri Piispanen), שמשמש גם כזמר ליווי בשיר.

השיר מעביר מסר לחוות את החיים "ללא דאגות", לחבק את האני האמיתי, לדחות נורמות חברתיות מסוימות ולחיות את הרגע בבטחון ובשחה. הכותרת "ללא חוקים" מחזקת את המסר הזה של חופש וביטוי עצמי, ומציעה מנטרה לחיות את החיים במלואם מבלי להיות מוגבל בציפיות של אנשים אחרים. השיר מבוצע בשפה האנגלית.

בימים אלה מדורגת פינלנד במקום 9 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

ווידוס95מן – מי אתה?

טמו קייסטרי (Teemu Keisteri), אשר מוכר תחת שם הבמה ווידוס95מן (Windows95man), הוא בדרן, מנחה, רקדן, דוגמן ושדרן רדיו בן 38. בשנים האחרונות הוא צבר הערכה רבה בפינלנד ובעולם, כאשר הופיע בין היתר ביפן וגם במסיבה הגדולה של קדם האירוויזיון השוודי.

הדמות הידועה כיום בשם ווידוס95מן נולדה בשנת 2013 ב-Flow Festival, והיא מאופיינת ע"י השיער הארוך הפזור, זוג מכנסי ג'ינס קצרים וחולצת טי של Windows95 שהוזמנה מהאינטרנט. במהלך הקריירה שלו עד כה הספיק להופיע האומן בחגיגת השנה החדשה של הלסינקי ב-2022, ואפילו לפתוח את אחד המופעים הגדולים של קארייה (Käärijä) אשר ייצג את פינלנד באירוויזיון האחרון בליברפול והגיע למקום השני.

ביחד עם טמו נמצא על הבמה הנרי פיספאנן (Henri Piispanen), זמר, שחקן, מנחה ומדובב בן 29, אשר החל את הקריירה שלו כבר בגיל שמונה בתוכנית של ערוץ הילדים ניקולודיאון ששודרה בפינלנד. השניים מקווים להביא לבימת האירוויזיון השנה מסר של חיים ללא פחד וללא התחשבות בחוקים שמכתיבה החברה.

מקור: Helsingin.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-57 של פינלנד באירוויזיון. פינלנד הצטרפה לתחרות ב-1961 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2006 לאחר שזכתה במקום הראשון עם השיר "Hard Rock Hallelujah" בביצועה של להקת "לורדי".

 

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!