לאחר בחירתה של עדן גולן לייצג את ישראל באירוויזיון 2024 שייערך בשוודיה, ברחבי העולם עולים קולות שליליים רבים נגד השתתפות ישראל. אחת מן המדינות שהביעה לאחרונה ביקורת שהופנתה לנציגה הנבחרת היא אוקראינה, מדינה שנמצאת בקשרים טובים עם ישראל.

צילום: אבי זייקנר

עדן גולן זכתה לפני כשבועיים בגמר הגדול של "הכוכב הבא לאירוויזיון", ונבחרה לייצג את ישראל בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2024 שיתקיים ב-9 במאי בעיר המארחת מאלמו שבשוודיה.

עם בחירת הנציגה הישראלית לתחרות, צפו ועלו פעם נוספת התגובות השליליות נגד ישראל בערבות המלחמה שמתחוללת כרגע בעזה. השתתפות ישראל באירוויזיון נמצאת במחלוקת אצל מדינות נורדיות רבות כגון נורווגיה, פינלנד ושוודיה, וכמובן אירלנד ואיסלנד – שידועות בקריאות רבות להחרמת ישראל מהתחרות. באופן מפתיע, הביקורת הגדולה מגיעה לאחרונה דווקא מכיוונה של אוקראינה, מדינה אשר מאוד מיודדת עם ישראל, שטוענת כי בחירתה של עדן גולן מעוררת כעסים רבים ויחס שלילי, וזאת עקב קשריה המרובים של גולן לרוסיה.
באוקראינה נמסר כי מתקיימת כעת מחאה שלמה נגד בחירתה של גולן לאירוויזיון. לטענתם, עדן חיה כ-13 שנה מחייה במוסקבה שברוסיה ופיתחה שם את הקריירה המוזיקלית שלה, שכללה השתתפות בתוכניות רוסיות כגון "The Voice Russia" בשנת 2018 שהונחתה על ידי זמרת בעלת נרטיב פרו-רוסי, וביחד עם זאת גם הופיעה בחצי העיר קרים לאחר שרוסיה כבשה אותו מידי אוקראינה.

באתר חדשות אוקראיני נכתב: "הזמרת הישראלית עדן גולן, שתייצג את ישראל באירוויזיון השנה, התגוררה 13 שנה ברוסיה, ובמהלכן הספיקה לעשות שם קריירה של אומנית. עדן נולדה בתל אביב ובגיל חמש עברה למוסקבה עם הוריה. ידוע שאביה אדי הוא מלטביה, ואמה אולגה מאוקראינה. לדברי עדן, יש לה "זכרונות סותרים" מהשהייה ברוסיה. מצד אחד היא אסירת תודה על תחילת קריירת השירה שלה, אבל מצד שני גולן הרגישה שם זרה".

בהמשך, פירט אתר החדשות על הקריירה המוזיקלית של גולן במוסקבה: "עדן החלה להשתתף בשיעורי שירה ומוזיקה במוסקבה בגיל 9. בשנת 2015, עדן לקחה חלק בבחירה הרוסית לאירוויזיון הילדים והגיעה למקום החמישי בגמר. ב-2016 הופיעה בתחרות "New Wave" לילדים שנערכה בחצי האי הכבוש קרים, וביצעה את הלהיט שלה בדואט עם הזמרת ניושה. ב-2018 השתתפה בגמר של העונה החמישית של התוכנית "The Voice Kids" ברוסיה. ב-2022 חזרה לישראל".

 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Букви/Bykvu‎‏ (@‏‎bykvu‎‏)‎‏
בציוץ שעלה בחשבון הטוויטר של "EuroVanya", יוצר תוכן ברשת המתגורר באוקראינה, נאמר: "עדן גולן, נציגת ישראל לאירוויזיון, חיה במוסקבה שברוסיה ופיתחה שם את הקריירה המוזיקלית שלה. במקום לתת הצהרה כלשהי לאחר התקיפות הקשות באוקראינה, היא נעלה את חשבון האינסטגרם שלה בשביל להימנע מאוקראינים שישאלו אותה למה היא לא גינתה את רצח העם באוקראינה?".

ברשתות החברתיות ישנה ביקורת מאוד גדולה מצד אוקראינים שטוענים שעצם קיומה של עדן כתושבת רוסיה לשעבר ופיתוח הקריירה המוזיקלית שלה במדינה שמבצעת פשעי מלחמה, הופכת אותה בעצמה למי שתומכת בביצוע פשעים אלו. בשילוב עם הביקורות הקשות כלפי התנהלותה של ישראל במלחמה בימים אלו, עדן נמצאת במצב שבו היא סופגת ביקורת שלילית מכל הצדדים.

למרות העובדה שבאתרי החדשות וסיקור האירוויזיון האוקראינים מודעים לכך שהמוצא המקורי של עדן הוא אינו רוסי אלא אוקראיני ולטבי, ניכר שהתושבים אינם בהכרח מודעים לכך. אמירות רבות בקרב פלטפורמת הטוויטר טוענות חד וחלק כי עדן היא רוסיה שחיה במוסקבה ותומכת בביצוע פשעי המלחמה בעם האוקראיני.

חשוב לנו להבהיר: רוב הטענות שמופנות כלפי עדן, אם לא כולן, מופרכות ולא מתיישבות עם המציאות. מדינת ישראל היא מדינה שרוב תושביה תומכים באוקראינה לאור המצב הנוכחי, ולנוכח הנסיבות שגם אנו עם שסובל ממלחמה קשה ואיננו ניתן יד להתקפות הקשות שמתחוללות שם מאז ומתמיד. עדן לעולם לא הביעה עמדת תמיכה ברוסיה והיא נחשבת לישראלית ואזרחית ישראל לכל דבר.
עדן גולן – מי את?

עדן גולן היא זמרת ישראלית, בת 20 מתל אביב. היא עוסקת במוזיקה מגיל עשר. עדן נולדה בארץ אבל בגיל חמש עברה עם משפחתה למוסקבה, שם התגוררה 13 שנים. במהלך ילדותה סבלה מהתנכלויות בעקבות שמה ומוצאה הישראלי. היא מספרת שלמרות המצב הקשה בארץ בעקבות המלחמה, אין מקום יותר טוב בעולם מישראל.

בגיל תשע החלה ללמוד פיתוח קול, ובצעירותה לקחה חלק בהתעלמות אומנותית ואף לקחה חלק בתחרויות רבות, אך בהמשך העדיפה להתרכז בקריירה המוזיקלית שלה. ב-2015 גולן ניסתה לייצג את רוסיה באירוויזיון הילדים בשנת עם השיר "Schastye" (בעברית: "אושר") והגיעה למקום החמישי בגמר. ב-2018 השתתפה בעונתה החמישית של "The Voice Kids Russia" והגיעה עד לשלב הגמר. לאחר התוכנית חתמה על חוזה עם מפיק רוסי אשר התרשם מקולה, וגולן הצטרפה ללהקת פופ בנות ממוסקבה, בה לקחה חלק במשך שנתיים.

ב-2022 שבה לישראל ובאוקטובר של אותה שנה הוציאה את סינגל הבכורה שלה, "Ghost Town" (בעברית: "עיר רפאים"). הסינגל נכתב בשיתוף פעולה עם המפיק הליטאי לאקי לוק (Lucky Look), וצבר כ-700 אלף השמעות בספוטיפיי. ב-2023 השתתפה בפרק סיום העונה השנייה של התוכנית "רואים את הקול", ובהמשך השנה שחררה שלושה שירים נוספים – "Let Me Blow Ya Mind" (בעברית: "תן לי להפתיע אותך"), "Taxi" ו-"Dopamine", כאשר כולם זכו למאות אלפי צפיות ביוטיוב. גולן לקחה גם חלק כרקדנית בשיר המצליח "תיק קטן", אשר מבוצע ע"י הצמד נס וסטילה.

בחודש פברואר האחרון זכתה בעונתה עשירית של "הכוכב הבא", וזאת לאחר שסומנה כפייבוריטית גדולה כבר מהאודישן הראשון. בתקופה האחרונה עובדת גולן עם היוצר והמפיק הישראלי ינון גולן, אשר יצר מספר שירים לאירוויזיון בשנים האחרונות.

 

ימים ספורים לפני הגמר הגדול ראיינו את עדן ושאלנו אותה לגבי התוכניות שלה לאירוויזיון הקרוב. רוצים לגלות איזה שיר עדן מתכננת לבצע באירוויזיון? בלדה או שיר קצבי? ומה המסר שחשוב לה להעביר?

צפו בראיון:
הליך בחירת השיר לאירוויזיון

צוות מקצועי מטעם התאגיד, בן לפחות שלושה אנשים, בראשות מנהלת תחנות המוזיקה של התאגיד ובהשתתפות שתי העורכות המוזיקליות הבכירות של כאן ג' וכאן 88, גיבש רשימה של לפחות 30 יוצרים, אליהם נעשתה פניה כדי שיכתבו ויציעו שירים שעשויים לייצג את ישראל באירוויזיון 2024. היוצרים אליהם פנו הם יוצרים רבים המרכיבים את כל קשת המוזיקה הישראלית. נוסף לכך, הזוכה ב"כוכב הבא" יהיה רשאי להגיש שיר. יוצר אשר קיבל פנייה יהיה רשאי להגיש שיר לבד או עם יוצרים אחרים, אך כל היוצרים יהיו חייבים להיות בעלי אזרחות ישראלית – יוצרים זרים לא יורשו להשתתף. כל יוצר רשאי להגיש עד שני שירים.

בכאן הדגישו בפני היוצרים שהשיר לאירוויזיון יוכל להיות בכל שפה, אך השיר השנה חייב לכלול לכל הפחות מספר משפטים בשפה העברית.

היוצרים אשר קיבלו פניה יכולים לשלוח את השירים המוצעים עד ל-11 בפברואר. לאחר מכן תתכנס הוועדה, שתורכב מאנשי מקצוע מכאן ומקשת, שלהם ידע וניסיון מוזיקלי וטלוויזיוני. הוועדה צפויה להאזין לשירים ותבחר את השיר הראוי.

הצבעתו של כל חבר בוועדה תהיה בהתאם לקריטריונים מקצועיים, בהם: איכות ומקוריות המילים והלחן, התאמת השיר לאמן המייצג, התאמת השיר לתחרות האירוויזיון, סיכויי ההצלחה של השיר בתחרות האירוויזיון, התאמה לייצוג התאגיד כגוף שידור ציבורי, הרושם הכללי שהותיר השיר וקריטריונים רלוונטיים נוספים ככל שתחליט עליהם הוועדה. השירים המועמדים יושמעו ומילותיהם יוצגו בוועדה בצורה אנונימית, ללא חשיפת זהות יוצרי השיר בפני חברי הוועדה. היוצרים המשתתפים בהליך בחירת השיר הישראלי לא יוכלו להיות מעורבים ביצירת שיר למדינה אחרת לאירוויזיון 2024.

השיר הנבחר יעבור עיבוד, הקלטה והפקת קליפ לקראת התוכנית לחשיפת השיר וכן לצורך הגשתו לאירוויזיון. השיר ייחשף במשדר מיוחד שישודר בכאן 11 במהלך סוף פברואר – תחילת מרץ.

אנחנו נהיה כאן לאורך כל העונה כדי לדווח על כל החדשות, הדיווחים וההימורים! עקבו אחרינו!
עקבו אחרינו באינסטגרם | עקבו אחרינו ביוטיוב | עקבו אחרינו בטיקטוק | עקבו אחרינו בטוויטר

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!