בעקבות שמו המסחרי: האם ווידוס95מן (Windows95man), נציג פינלנד לאירוויזיון 2024, יידרש להחליף בתחרות את שמו בעקבות תקנון האירוויזיון? רשת הטלוויזיה הפינית מתייחסת לטענות.

לאחר ניצחונו של ווידוס95מן (Windows95man) בקדם האירוויזיון הפיני "Uuden Musiikin Kilpailu 2024", עלתה השאלה האם הזמר יידרש לשנות לקראת האירוויזיון את שם הבמה שלו, וזאת מכיוון שסמלים ושמות מסחריים אינם מורשים בתקנון של תחרות האירוויזיון.

 

בהופעה בקדם הפיני אפשר לראות את הלוגו של מערכת ההפעלה Windows 95 שהיא כאמור סמל מסחרי. הנרי פיספאנן (Henri Piispanen), אשר יצטרף ל-Windows95man על בימת האירוויזיון, מספר כי הם היו סבורים שהזמרת שרה סיפולה (Sara Siipola) תנצח בקדם ולכן לא חשבו על שינוי השם.

לאחר שהופתעו מתוצאות הקהל שמיקם אותם במקום הראשון, הם מוסרים שידוע להם כי שמות וסמלים מסחריים אסורים בתחרות ולוגו של ווינדוס יכול להיות בעייתי, ולכן הם כן מוכנים להחליף את השם והלבוש שלהם כל עוד הדמות נשארת: "עכשיו נותר החלק הקשה, לחשוב על השם. אבל הדמות זהה, לא משנה מה כתוב על החולצה".

לעומת זאת, המפיק אנסי אאוטיו (Ansii Autio) מרשת הטלוויזיה הפינית YLE, חושב שהצמד לא צריך להחליף את שמו: "על הבגדים של קאיסטרי אין את הלוגו של Windows, אלא הלוגו של Windows 95. התמיכה הטכנית עבור מערכת ההפעלה הזו הופסקה מאז 2001". אנסי מוסיף כי בגלל ש-Windows 95 לא פועל כבר מספר שנים, אז הוא לא נכלל כסמל מסחרי ולכן הצמד התקבל לקדם האירוויזיון הפיני ללא בעיה.

צוות UMK ידע שה-EBU כנראה לא יקבל את הופעתו של Windows95man ולכן החליטו להיעזר בעורכי דין במציאת תחלופה שתתאים לתקנון התחרות. בחודש הקרוב תצא הודעה רשמית מטעם רשת הטלוויזיה, אז נדע האם הצמד יידרשו להחליף את שמם. במידה ולא יהיה צורך רשת הטלוויזיה לא תעשה שינוי: "יש כל כך הרבה תחלופות שכרגע אין טעם לעבור עליהן. במידה ויגיע הרגע, נעבור עליהן".

 

 

פינלנד באירוויזיון 2024

"No Rules" (בעברית: "ללא חוקים") הוא שם השיר שיבוצע ע"י ווינדוס95מן (Windows95man) אשר ייצג את פינלנד בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024 שיתקיים ב-7 במאי במאלמו, שוודיה. השיר נכתב והולחן על ידי הזמר עצמו ביחד עם יוסי רוינה (Jussi Roine) והנרי פיספאנן (Henri Piispanen), שמשמש גם כזמר ליווי בשיר. השיר מבוצע בשפה האנגלית.

השיר מעביר מסר לחוות את החיים "ללא דאגות", לחבק את האני האמיתי, לדחות נורמות חברתיות מסוימות ולחיות את הרגע בבטחון ובשחה. הכותרת "ללא חוקים" מחזקת את המסר הזה של חופש וביטוי עצמי, ומציעה מנטרה לחיות את החיים במלואם מבלי להיות מוגבל בציפיות של אנשים אחרים.

בימים אלה מדורגת פינלנד במקום 9 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

ווינדוס95מן – מי אתה?

טמו קייסטרי (Teemu Keisteri), אשר מוכר תחת שם הבמה ווידוס95מן (Windows95man), הוא בדרן, מנחה, רקדן, דוגמן ושדרן רדיו בן 38. בשנים האחרונות הוא צבר הערכה רבה בפינלנד ובעולם, כאשר הופיע בין היתר ביפן וגם במסיבה הגדולה של קדם האירוויזיון השוודי.

הדמות הידועה כיום בשם ווידוס95מן נולדה בשנת 2013 ב-Flow Festival, והיא מאופיינת ע"י השיער הארוך הפזור, זוג מכנסי ג'ינס קצרים וחולצת טי של Windows95 שהוזמנה מהאינטרנט. במהלך הקריירה שלו עד כה הספיק להופיע האומן בחגיגת השנה החדשה של הלסינקי ב-2022, ואפילו לפתוח את אחד המופעים הגדולים של קארייה (Käärijä) אשר ייצג את פינלנד באירוויזיון האחרון בליברפול והגיע למקום השני.

ביחד עם טמו נמצא על הבמה הנרי פיספאנן (Henri Piispanen), זמר, שחקן, מנחה ומדובב בן 29, אשר החל את הקריירה שלו כבר בגיל שמונה בתוכנית של ערוץ הילדים ניקולודיאון ששודרה בפינלנד. השניים מקווים להביא לבימת האירוויזיון השנה מסר של חיים ללא פחד וללא התחשבות בחוקים שמכתיבה החברה.

מקור: yle.fi

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-57 של פינלנד באירוויזיון. פינלנד הצטרפה לתחרות ב-1961 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2006 לאחר שזכתה במקום הראשון עם השיר "Hard Rock Hallelujah" בביצועה של להקת "לורדי".

 

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!