להקת גוטה (Gåte), אשר זכתה בקדם האירוויזיון הנורווגי והצהירה לפני כן כי השתתפותה באירוויזיון 2024 מוטלת בספק עקב השתתפות ישראל, הכריזה כי היא תשתתף בתחרות בכל זאת.

לפני כשבועיים זכתה להקת גוטה (Gåte) בקדם האירוויזיון הנורווגי "Melodi Grand Prix 2024" עם השיר “Ulveham” (בעברית: "איש זאב"). הלהקה הצהירה בראיון שנערך יום לפני הגמר כי במידה ותזכה בקדם האירוויזיון הנורווגי, השתתפותה באירוויזיון אינה בטוחה מאחר ואינה מסכימה עם השתתפותה של ישראל בתחרות. כעת מתבררת ההצהרה כדיבור סרק, והלהקה תשתתף בכל זאת באירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה.
יום לפני גמר קדם האירוויזיון, סולנית הלהקה, גונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), אמרה בראיון: "המצב הקיצוני והבלתי נסבל בעזה חייב להסתיים בהקדם האפשרי. כולנו בלהקה מסכימים שההשתתפות של ישראל קצת בעייתית עם כל המצב הזה. נצטרך קצת זמן כדי לדון בזה. אנחנו להקה שמאמינה שמוזיקה היא משהו שמאחד. מלחמה מעולם לא הובילה לשלום. אנחנו צריכים לראות מה יש למדינות אחרות לומר. אני חושבת שיהיה צורך בדיאלוג עם אנשים משמעותיים יותר. זו החלטה לא קלה. עלינו להאמין בשלום, דיאלוג והבנה לכל אומה, והמלחמה הכי חשובה היא המלחמה נגד המלחמה".

כאמור, למרות האיומים החליטה הלהקה לקחת חלק באירוויזיון 2024. בנימה אישית, לא מופרך לומר כי הצהרות הלהקה הקודמות נבעו מרצון חבריה לקבל חשיפה רחבה יותר, להתחבב על הקהל הנורווגי בהצהרה מופרכת שכזו ולהגדיל את סיכויי זכייתם בקדם. ללהקה אין כל קשר לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אך הפופולריות ההולכת וגוברת ברצון המשותף של אמנים אירופאיים לנסות להדיח את ישראל מתחרות האירוויזיון, לא פסחה גם עליהם.

כשנשאלו אם ההחלטה להשתתף באירוויזיון הייתה החלטה קשה, ענה גיטריסט הלהקה מגנוס ביורמארק (Magnus Børmark): "זה לא קשה עכשיו כשההחלטה נלקחה, אבל בילינו הרבה זמן ודנו ביסודיות איך אנחנו יכולים להשתמש בקולות שלנו במשבר הזה שהעולם חווה, ועם האירוויזיון כזירה עכשיו".
הוא המשיך ואמר שבנוסף לקולותיהם מבחינה מוזיקלית, חברי הלהקה מתכוונים להביע את דעתם על המלחמה ולהשתמש בהשתתפותם באירוויזיון כדי להעלות למודעות את כל מה שקורה בעזה, תוך קריאה להפסקת הלחימה. הלהקה עדיין מתעקשת שהיא נגד השתתפותה של ישראל בתחרות, ומכנה אותה בעייתית: "דיברנו על זה בעבר ואנחנו עדיין עומדים בעובדה שאנחנו חושבים שזה בעייתי שישראל תשתתף כפי שהיא עכשיו, ואנחנו מבקשים מאיגוד השידור האירופי לסדר את האירוע כך שיהיה בטוח, בריא וראוי לכל מי שישתתף".

למרות קריאות מצד אמנים כאלו ואחרים להחרים את ישראל מהאירוויזיון, גם רשת הטלוויזיה הנורווגית וגם איגוד השידור האירופי הצהירו זה מכבר שהם לא מתכוונים להחרים את השתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024. ראש המשלחת הנורווגית לאירוויזיון, סטיג קרלסן (Stig Karlsen) אמר כי רשת הטלוויזיה הנורווגית תמכה בלהקה בהחלטתה להביע את דעותיה במהלך התחרות. בנוגע לבעיות האבטחה שהועלו, רשת הטלוויזיה הנורווגית תשלח שאלות הן לאיגוד השידור האירופי והן לרשת הטלוויזיה השוודית המארחת SVT.

 

גוטה – מי אתם?

גוטה (Gåte) היא להקה נורווגית המתעסקת בעיקר במוזיקת פולקלור נורווגי ומטאל, המורכבת מגונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), מגנוס ביורמארק (Magnus Børmark), יון אוון שארר (Jon Even Schärer), מאטס פאולסן (Mats Paulsen) וג'ון סטנרסן (John Stenersen). הלהקה תייצג את נורווגיה באירוויזיון 2024 במאי הקרוב בעיר מאלמו. הלהקה תתמודד בחלקו השני של חצי הגמר השני שייערך ב-9 במאי, לצידה של ישראל.
נורווגיה באירוויזיון 2023

אלסנדרה מלה (Alessandra Mele), שזכתה בקדם האירוויזיון הנורווגי, ייצגה את נורווגיה עם שירה "Queen of Kings" (בעברית: "מלכת המלכים"). נורווגיה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום השישי בחצי הגמר הראשון עם 102 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום החמישי עם 268 נקודות – ההישג הכי טוב של נורווגיה מאז אירוויזיון 2013.

מקור: NRK.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-62 של נורווגיה באירוויזיון. נורווגיה הצטרפה לתחרות ב-1960 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של נורווגיה הייתה באירוויזיון 2009 עם השיר "Fairytale" בביצועו של הזמר אלכסנדר ריבאק.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!