המקצה הראשון של קדם האירוויזיון השוודי "Melodifestivalen 2024" הגיע לסיומו. מתוך ששת המשתתפים הערב – שניים עלו ישירות לגמר ושניים יתחרו בשנית בשלב גלגל הצלה לאחר חצי הגמר החמישי.

קדם האירוויזיון הגדול והאהוב באירופה, "Melodifestivalen 2024", החל הערב עם המקצה הראשון! המקצה הראשון התקיים במאלמו ארנה (Malmö Arena) – האולם שאירח את אירוויזיון 2013 ויארח גם את אירוויזיון 2024. שישה מתמודדים הופיעו הערב, כאשר שני השירים שקיבלו את מספר ההצבעות הרב ביותר מקהל הצופים העפילו ישירות לגמר הגדול שייערך ב-9 במרץ בשטוקהולם. השירים שהגיעו למקומות השלישי והרביעי בכמות ההצבעות העפילו לשלב גלגל הצלה שיתקיים בסוף המקצה החמישי ב-2 במרץ, ויקבלו הזדמנות נוספת להעפיל לגמר הגדול.
האומנים הראשונים הערב שעלו ישירות לגמר הם להקת סמאש אינטו פיסס (Smash Into Pieces), עם שירם "Heroes are calling". מי שהצטרפה אליהם לעלייה לגמר היא ליסה אייקס (Lisa Ajax), שביצעה את השיר "Awful liar". שני האומנים שהעפילו לשלב "גלגל ההצלה", שם יתמודדו בשנית על העלייה לגמר הם אליסה לינדסטרום (Elisa Lindström) עם שירה “Forever yours”, ואדם וודס (Adam Woods) עם שירו “Supernatural”.

תוצאות המקצה הראשון:

  • Smash Into Pieces – "Heroes are calling" – מקום ראשון
  • Lisa Ajax – "Awful liar" (86 נקודות) – מקום שני
  • Elisa Lindström – "Forever yours" (69 נקודות) – מקום שלישי
  • Adam Woods – "Supernatural" (66 נקודות) – מקום רביעי
  • Samir & Viktor – "Hela världen väntar" (32 נקודות) – מקום חמישי
  • Melina Borglowe – "Min melodi" (32 נקודות) –  מקום שישי ואחרון

לחצו על שמות השירים כדי לשמוע קטעים קצרים מהם!

 

בין המתמודדים במקצה הראשון שמות מוכרים רבים:

אדם וודס (Adam Woods): התמודד לראשונה במלודיפסטיבלן 2023 לצידם של הזמרים יון הנריק פילגרן (Jon Henrik Fjällgren) וארק נורת' (Arc North). השלושה העפילו לגמר עם השיר "Where You Are (Sávežan)" (בעברית: "היכן אתה פרא אדם") והגיעו בגמר למקום הרביעי. וודס חוזר פעם נוספת לתחרות, הפעם כאומן סולו.

סמיר וויקטור (Samir & Viktor): צמד מוזיקלי שהוקם ב-2014. השניים התמודדו לראשונה במלודיפסטיבלן בשנת 2015 עם השיר "Groupie" והגיעו למקום השמיני. ב-2016 התמודדו בפעם השנייה עם השיר "Bada nakna" והגיעו למקום ה-12 והאחרון בגמר. הצמד התמודד בקדם בפעם השלישית ב-2018 עם השיר "Shuffla" והגיעו למקום הרביעי.

אליסה לינדסטרום (Elisa Lindstrom): התמודדה במלודיפסטיבלן 2014 עם השיר "Casanova" והגיעה למקום החמישי בחצי הגמר הראשון. ב-2021 התמודדה בפעם השנייה עם השיר "Den du är" והגיעה למקום השביעי והאחרון בחצי הגמר השלישי.

ליסה אייקס (Lisa Ajax): בת 25, זכתה בתוכנית הריאליטי השוודי ״Idol״ בשנת 2014. השתתפה ארבע פעמים בקדם השוודי: ב-2016 עם השיר "My Heart Wants Me Dead" (מקום שביעי), ב-2017 עם "I Don't Give A" (מקום תשיעי), ב-2019 עם השיר "Torn" (מקום תשיעי), וב-2022 כחלק מדואט עם ניילו (Niello), כאשר הם שרו את השיר "Tror du att jag bryr mig" (מקום שישי ואחרון בחצי הגמר השני).

סמאש אינטו פיסס (Smash into pieces): להקת רוק שהוקמה ב-2008 ומאז הוציאה שבעה אלבומי אולפן, עושה קאמבק למלודיפסטיבלן לאחר ההצלחה האדירה שלה בשנה שעברה עם השיר "Six Feet Under" שהגיע למקום השלישי בגמר. מלבד השתתפותם במלודיפסטיבלן 2023, גיטריסט הלהקה בנימין ינבו (Benjamin Jennebo) השתתף בתחרות ככותב במלודיפסטיבלן 2020, כאשר היה שותף בכתיבת השיר "Troubled waters" שבוצע על ידי ויקטור קרון (Victor Crone).
Melodifestivalen 2024

מנחת התחרות תהיה קארינה ברג (Carina Berg), בעוד הקומיקאי ביורן גוסטפסון (Björn Gustafsson) ישמש כ"סייד-קיק" (מנחה משנה).

ההצבעה בשלב המקצים תתבצע באפליקציה ותחל במהלך הביצוע של שבעת השירים, כאשר לצופים תינתן האפשרות להצביע עד חמש הצבעות בחינם לכל שיר בנפרד. לאחר סיום כל ההופעות, האומן שיקבל את מירב הקולות בסבב ההצבעה הראשון יעלה לגמר – כך שכבר בשלב זה נדע מי הזוכה בכל מקצה.

לאחר מכן, ששת האומנים שנותרו יעלו לסבב הצבעה שני. בסבב הצבעה זה, הקהל מקבל עד חמש הצבעות נוספות לכל אומן בחינם. התוצאות בסבב ההצבעה השני ייקבעו בעזרת ההצבעות מסיבוב ההצבעה הראשון, בנוסף לאופן חלוקת ההצבעה בקטגוריות הגיל שבאפליקציה בסבב ההצבעה השני: גילאי 3-9, גילאי 10-15, גילאי 16-29, גילאי 30-44, גילאי 45-59, גילאי 60-74, וגילאי 75 ומעלה. לכל קטגוריית גילאים יינתן משקל שווה בהצבעה.

השנה הציגה הפקת המלודיפסטיבלן מספר שינויים בפורמט התחרות: פורמט העולות לגמר לא ישתנה ושני השירים שיגיעו למקומות הראשון והשני בארבעת חצאי הגמר הראשונים יעפילו לגמר. חצי הגמר החמישי ששימש כגלגל הצלה בוטל כמופע יחיד ולמעשה ישמש כחצי גמר נוסף לכל דבר – לעומת שנים קודמות, האומנים שהגיעו למקומות השלישי והרביעי לא יופיעו שוב ב"גלגל הצלה", ובמקום זאת ישודר לצופים בבית סיכום מהיר של ההופעות, וקהל הצופים בבית יבחר שני שירים נוספים שיעפילו לגמר. הגמר הגדול יורכב כמדי שנה מ-12 שירים, והזוכה ייבחר ע"י שילוב של הצבעת הקהל (50%) והצבעת השופטים (50%).

שינוי נוסף שצפוי לנו הוא הגדלת מספר המשתתפים בתחרות: כל חצי גמר יורכב משישה שירים, לעומת שבעה שירים שהשתתפו עד כה בכל מקצה בשנים האחרונות, ומספר המשתתפים בתחרות יגדל מ-28 ל-30.

הרשימה המלאה של הערים והתאריכים של מלודיפסטיבלן 2024:

⁃ חצי הגמר הראשון נערך ב-3 בפברואר במאלמו ארנה (Malmö Arena), מאלמו
⁃ חצי הגמר השני ייערך ב-10 בפברואר בסקנדינביום (Scandinavium), גטבורג
⁃ חצי הגמר השלישי ייערך ב-17 בפברואר בוידה ארנה (Vida Arena), וקשה
⁃ חצי הגמר הרביעי ייערך ב-24 בפברואר בסטיגה ספורט ארנה (Stiga Sports Arena), אסקילסטונה
⁃ חצי הגמר החמישי ייערך ב-2 במרץ בלופברגס ארנה (Löfbergs Arena), קרלסטאד
⁃ הגמר הגדול ייערך ב-9 במרץ בפרנדס ארנה (Friends Arena), סטוקהולם
שוודיה באירוויזיון 2023

לורין (Loreen), שזכתה בקדם האירוויזיון השוודי, ייצגה את שוודיה עם שירה "Tattoo" (בעברית: "קעקוע"). שוודיה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום השני בחצי הגמר הראשון עם 135 נקודות, ובגמר הגיעה למקום הראשון עם 583 נקודות.

זהו ניצחונה השביעי של שוודיה בתחרות, מה שהופך אותה לשיאנית הזכיות ביחד עם אירלנד, ואת לורין לאומנית השנייה שזוכה באירוויזיון בפעם השנייה אחרי ג'וני לוגן מאירלנד.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-63 של שוודיה באירוויזיון. שוודיה הצטרפה לתחרות ב-1958 וזכתה בה שבע פעמים לאורך השנים, שיאנית הזכיות ביחד עם אירלנד. זכייתה האחרונה של שוודיה הייתה באירוויזיון 2023 עם השיר "Tattoo" בביצועה של הזמרת לורין.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!