נורווגיה באירוויזיון 2024: להקת גוטה (Gåte) זכתה בקדם האירוויזיון הנורווגי ותבצע את השיר "Ulveham" על בימת אירוויזיון 2024. האזינו לשיר.

"Ulveham" (בעברית: "איש זאב") הוא שם השיר שיבוצע ע"י להקת גוטה (Gåte), אשר תייצג את נורווגיה בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2024 שיתקיים במאלמו, שוודיה. השיר נכתב והולחן על ידי חברי הלהקה גונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), מגנוס בורמרק (Magnus Børmark) ויון אבן שרר (Jon Even Schärer), ביחד עם סביינונג סונדלי (Sveinung Eklo Sundli), מאריט ינסן לילבוון (Marit Jensen Lillebuen) ורוני גרף ינסן (Ronny Graff Janssen).

זהו שירם הראשון של כל היוצרים בתחרות האירוויזיון. השיר מבוצע בשפה הנורווגית, וזהו למעשה שיר האירוויזיון הראשון בשפה הנורווגית ששולחת נורווגיה לתחרות מאז שנת 2006!

הלהקה זכתה במקום הראשון עם 250 נקודות, כאשר היא דורגה במקום הראשון ע"י הקהל בבית ובמקום השני ע"י צוות השופטים הבינלאומי.
השיר מבוסס על בלדה מימי הביניים. השיר הוא סיפורה של עלמה צעירה שעוברת שורה של עוולות, אך על ידי שמירה על הצדק והטוב, גם בניסיונות הקשים ביותר, היא מנצחת את כוחות הרשע ושוברת את הקללה המוטלת עליה. המוזיקה של גוטה היא תצפית אפלה ומהפנטת על פולק נורדי. שם הם מפלרטטים עם אלמנטים ממוזיקה נורדית ופגאנית מסורתית וכן מז'אנרים מודרניים יותר כמו רוק ואינדסטריאל.

הלהקה עמדה בימים האחרונים במרכזיהן של שתי פרשיות – הפרשייה הראשונה היא שינוי מילות השיר ממילות השיר המקוריות, שלטענת רשת הטלוויזיה הנורווגית הכילו מילים העשויות להיות בעייתיות ולעמוד בניגוד לכללי התחרות, זאת בגלל דמיון גבוה מדי בין מילות השיר לבין טקסטים עתיקים מימי הביניים.

הפרשייה השנייה הוא הצהרתה של הלהקה אמש, שבמידה ותזכה בקדם, השתתפותה באירוויזיון אינה בטוחה מאחר ואינה מסכימה עם השתתפותה של ישראל בתחרות. נכון לעכשיו, עמוד האירוויזיון הרשמי כולל אותם ברשימת המתמודדים לתחרות אך נעדכן בהתפתחויות.
גוטה – מי אתם?

גוטה (Gåte) היא להקה נורווגית המתעסקת בעיקר במוזיקת פולקלור נורווגי ומטאל, המורכבת מגונהילד סונדלי (Gunnhild Sundli), מגנוס ביורמארק (Magnus Børmark), יון אוון שארר (Jon Even Schärer), מאטס פאולסן (Mats Paulsen) וג'ון סטנרסן (John Stenersen).

הלהקה שחררה עד כה חמישה אלבומים ושישה מיני אלבומים. ההצלחה העיקרית של הלהקה התרחשה בשנים 2002-2004, מאז מרבית חברי הלהקה התחלפו בחברים חדשים.

.

תוצאות קדם האירוויזיון הנורווגי:

  1. Gåte – "Ulveham" – 250 נקודות
  2. KEiiNO – "Damdiggida" – 244 נקודות
  3. Super Rob & Erika Norwich – "My AI" – 165 נקודות
  4. Gothminister – "We Come Alive" – 115 נקודות
  5. Anne Fagermo & Dag Erik Oksvold – "Judge Tenderly of Me" – 105 נקודות
  6. MIIA – "Green Lights" – 76 נקודות
  7. Margaret Berger – "Oblivion" – 45 נקודות
  8. Ingrid Jasmin – "Eya" – 42 נקודות
  9. AnnPrincess – "Save Me" – 33 נקודות

לחצו על שם השיר להאזנה!

 

מילות השיר "Ulveham":

Eg var meg så ven og fager ei møy
Med stimoder vond, mi moder ho døy
Ho skapte meg om til eit svær og ei nål
Og sende meg av ti kongens gård
Og vreida mi stimoder kjende mest
Når alle dei gillaste lika meg best

Ho gav meg ein ham som ulve grå
Ho svor meg einsam i skogjen gå
Og aldri blir eg heil og god
Før eg fær drukkje min broders blod

Så reiv eg ut hennes vistri sie
Så hennеs blod de sprang så vie
Så eg fеkk drukkji min broders blod

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-62 של נורווגיה באירוויזיון. נורווגיה הצטרפה לתחרות ב-1960 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של נורווגיה הייתה באירוויזיון 2009 עם השיר "Fairytale" בביצועו של הזמר אלכסנדר ריבאק.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!