הערב בשעה 20:00 תועבר בשידור חי הגרלת חצאי הגמר בה יקבע האם ישראל תתמודד בחצי הגמר הראשון או השני, והאם תשתתף בחלקו הראשון של המופע או לקראת סיומו. אנחנו נהיה כאן בשידור חי ראשון לעונה של צוות יורומיקס ונסקר את כל מה שקורה בזמן אמת. לפניכם קישור לצפייה במשדר. 

הערב בשעה 20:00 (שעון ישראל), יערך טקס חילופי מפתחות הערים המארחות בין ליברפול למאלמו. במהלך הטקס מנהיג מועצת העיר ליברפול (תפקיד המקביל לראש העיר), ליאם רובינסון (Liam Robinson), ימסור את המפתחות הרשמיים של העיר המארחת לראש עיריית מאלמו, קתרין חואנפלדט יאמה (Katrin Stjernfeldt Jammeh). העברת המפתחות היא טקס מסורתי המתקיים מידי שנה, בה ראש העיר המארחת בשנה הקודמת מעביר את מפתחות העיר לראש העיר המארחת החדשה.

בנוסף, תיערך הגרלת חצאי הגמר בה יקבע באיזה חצי גמר תתמודד כל מדינה, ואילו מדינות יתמודדו בחלקו הראשון ובחלקו האחרון של כל חצי גמר. את הטקס יגישו מנחת הטלוויזיה והעיתונאית פרנילה מאנסון קולט (Pernilla Mansson Colt), אשר הנחתה את ההגרלה בפעם הקודמת שהתחרות נערכה במאלמו ב-2013, ופארה עבדי (Farah Abadi), אשר הנחתה את המלודיפסטיבלן (קדם האירוויזיון השוודי) בשנים 2022-2023, וגם הגישה את הניקוד השוודי באירוויזיון 2023.

הצטרפו אלינו לשידור חי בזמן חשיפת הגרלת חצאי הגמר החל מהשעה 19:50!
חלוקת המדינות המשתתפות לקבוצות

איגוד השידור האירופי (EBU) פרסם אתמול את חלוקת המדינות לקבוצות. 31 המדינות המשתתפות בחצאי הגמר חולקו השנה לחמש קבוצות. כל קבוצה, מכילה מדינות אשר להן מכנה משותף של הצבעה הדדית באירוויזיון או שכנות קרובה. כל קבוצה תחולק לשניים – חצי מהמדינות ישתתפו בחצי הגמר הראשון והחצי השני ישתתפו בחצי הגמר השני. המטרה: למנוע מהמדינות הצבעה משותפת האחת לשנייה בשלב חצאי הגמר וליצור "בלוק" שבו מדינות יצליחו להתברג אוטומטית בגמר בשל הצבעה גושית. מדינות הביג 5 שמשתתפות אוטומטית בגמר (איטליה, בריטניה, גרמניה, ספרד וצרפת), ביחד עם המארחת שוודיה, הוגרלו לקבוצה השישית.

בדומה לשנה שעברה, ישראל נמצאת באותה קבוצה יחד עם אזרבייג'אן, ארמניה, גאורגיה, לטביה וליטא, כאשר לקבוצה מצטרפת אוקראינה שהוגרלה להופיע אוטומטית בגמר ב-2023. כל המדינות הן מדינות ברית המועצות לשעבר, אשר נוהגות להצביע בדרך כלל זו לזו, כך שחצי מהמדינות ישובצו לחצי הגמר הראשון והשאר לחצי הגמר השני, בהתאם להגרלה.

קבוצה א'

אלבניה
אוסטריה
שוויץ
קרואטיה
סרביה
סלובניה

קבוצה ב'

דנמרק
אוסטרליה
פינלנד
איסלנד
נורווגיה
אסטוניה

קבוצה ג'

ארמניה
אזרבייג'אן
גאורגיה
ישראל
לטביה
ליטא
אוקראינה
קבוצה ד'

קפריסין
יוון
אירלנד
מלטה
פורטוגל
סן מרינו

קבוצה ה'

בלגיה
צ'כיה
לוקסמבורג
הולנד
מולדובה
פולין

קבוצה ו' – העולות האוטומטיות לגמר

צרפת
איטליה
גרמניה
ספרד
בריטניה
שוודיה

 

חשוב לציין: להגרלה יש משמעות רבה לגבי זהות המדינות שיעפילו לגמר הגדול. כמו כן, שירים שמופיעים בחלקו השני של המופע זוכים לחשיפה גדולה יותר כיוון שהם נשארים "טריים" יותר בזיכרון של הצופה. הגרלת חצאי הגמר אומנם נעשית באופן רנדומלי, אך החל מ-2013 איגוד השידור האירופי, ביחד עם רשות השידור המארחת, קובעים את סדר ההופעות בחצאי הגמר והגמר.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה בתאריכים 7,9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. אולם התחרות הנבחר, "Malmö Arena", יכול להכיל בתוכו עד 15,500 צופים, והוא אירח את האירוויזיון בפעם הקודמת שהתחרות נערכה במאלמו ב-2013.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!