הימורים באירוויזיון 2024: איסלנד עלתה למקום הראשון לאחר שנחשף כי זמר פלסטיני יתמודד בקדם האירוויזיון המקומי. ישראל מתייצבת במקום השישי.

שעות ספורות לאחר שדווח כי נציג פלסטיני עשוי להתמודד בקדם האירוויזיון האיסלנדי, עלתה איסלנד מהמקום ה-18 למקום הראשון עם סיכוי של 10% לזכות בתחרות. הזמר הפלסטיני בשאר מוראד הוכרז כאחד מעשרת המתמודדים בחצאי הגמר של קדם האירוויזיון באיסלנד. מוראד הוא זמר בן 31, ששיריו עוסקים ב"התנגדות לכיבוש הישראלי", זאת למרות היותו תושב מזרח ירושלים וגם הומו מוצהר.

מוראד נולד בשכונת דחיית אל בריד במזרח ירושלים ב-1993. הוא גדל בשכונת בית חנינא שממוקמת בצפון ירושלים. בכל ראיונותיו מדגיש הזמר ש"ישראל מנהלת מסע קמפיין של פינקוושינג כדי להדגיש את 'הפרוגריסביות' בישראל כדי להסיט את תשומת הלב מההפרות היומיומיות של ישראל על זכויות אדם בסיסיות, פשעי מלחמה נגד פלסטינים, אפרטרהייד וטיהור אתני של פלסטינים", לדבריו. הוא מדגיש בראיונותיו ש"פלסטין נכבשת על ידי ישראל ולכן הרבה מבעיות הפלסטינים הם בגלל הכיבוש הישראלי. כהומו אכפת לי מזכויות הלהט"ב אבל זה לא הדבר היחיד שאכפת לי ממנו. אנחנו צריכים לשים דגש על כל הפרות זכויות האדם, כולל תקיפות של ילדים ונשים פלסטינים שאין להם זכויות אדם בסיסיות".

הוא שוכח לציין שהוא בעל אזרחות ישראלית, לפי אתר 'מאקו' ו'הארץ', והוא זכאי לבחור ולהיבחר לפרלמנט הישראלי, זכאי להנות מדמי אבטלה וביטוח לאומי – והוא נהנה מזכויות שוות כמו כל ישראלי אחר, אך אלה לא מונעים ממנו להפיץ דברי כזב על אפרטהייד וטיהור אתני. הזמר, שהופעתו בשנת 2022 רמאללה בוטלה בשל נטייתו המינית, אף למד בבית ספר "רימון" – בית ספר למוזיקה ישראלי במרכז הארץ.ישראל לעומת זאת, מתחזקת מעט השבוע ועולה למקום השישי לאחר בשבוע שעבר שהתה במקום השביעי. לאחר הכרזת המלחמה של ארגון הטרור הפלסטיני נגד ישראל ב-7 באוקטובר, עלתה ישראל לראש טבלאות ההימורים. ישראל עמדה בראש הטבלה שבועות בודדים בלבד אך התמיכה בישראל הולכת ופוחתת ככל שהזמן חולף.

אוקראינה מדורגת כעת במקום השני עם סיכויי זכייה של 9%, זאת לאחר חשיפת השירים המתמודדים בקדם האירוויזיון המקומי, שם על פי טבלאות ההימורים צפוי לזכות השיר "Teresa & Maria" שיבוצע על ידי אליונה אליונה וג'רי הייל (alyona alyona & Jerry Heil). בריטניה ירדה למקום השלישי עם סיכויי זכייה של 9%, איטליה במקום הרביעי עם 6% ושוודיה במקום החמישי עם 5%. טבלת ההימורים המפורטת בהמשך הכתבה.

 

שתי מדינות חשפו השבוע את שירן לאירוויזיון:

אירלנד: הרפובליקה האירית רשמה עליה משמעותית השבוע לאחר שנבחר השיר לאירוויזיון. במבי ת'אג (Bambie Thug) תבצע בתחרות את השיר "Doomsday Blue". לאחר זכייתה בקדם אירלנד עלתה מהמקום ה-28 למקום ה-15, ולכן ניתן להסיק שקהל המהמרים חושב שסיכוייה של אירלנד לעלות לגמר ולהפתיע את כולם דיי גבוהים.

לוקסמבורג: הדוכסות שחוזרת לאירוויזיון לאחר 31 שנים בחרה במתמודדת הישראלית טלי לבצע את השיר "Fighter" על בימת האירוויזיון. לוקסמבורג דורגה במקום ה-29 לפני קדם האירוויזיון וכעת היא מדורגת במקום ה-30. נראה שהעולם לא נלהב מהשיר שמציעה לוקסמבורג לאירוויזיון.שינויים נוספים בטבלאות ההימורים:

גאורגיה: משלימה עליה מטאורית כשהיא עולה מהמקום ה-33 אל המקום ה-11 ב-4 ימים בלבד! הסיבה לעליה היא הכרזה על הזמרת נוצה בוזלאדזה (Nutsa Buzaladze) כנציגת גאורגיה ב-12 בינואר ועל רקע הדיווחים כי כותבים מוכרים יכתבו את שיר האירוויזיון של הזמרת. נוצה ידועה בזכות השתתפותה בתוכנית הריאליטי "אמריקן איידול" בשנה האחרונה. נוצה לא זרה לעולם האירוויזיון – הזמרת המוכשרת התמודדה בקדם האירוויזיון הגאורגי בשנת 2017 עם השיר "White Horses Run" שזכה במקום השני.

דנמרק: יורדת מהמקום ה-16 אל המקום ה-24 לאחר שבימים האחרונים נחשפו להאזנה השירים המתמודדים בקדם האירוויזיון. נראה שהמאזינים לא אהבו את רמת השירים בקדם האירוויזיון וכתוצאה מכך נובעת הירידה.

ספרד: לקראת קדם האירוויזיון שיגיע לסיומו בשבת הקרובה, עולה ספרד מהמקום ה-21 אל המקום ה-16.

פורטוגל:– יורדת מהמקום ה-22 למקום ה-27 לאחר שלפני כ-10 ימים נחשפו להאזנה השירים המתמודדים בקדם האירוויזיון. נראה שגם בקדם האירוויזיון הזה לא נרשמה התלהבות משיר מסוים.


באדיבות:
Eurovisionworld.com.האם יש לכך חשיבות?

נדגיש שטבלאות ההימורים מבוססות על אנשים רבים אשר מהמרים את כספם על מדינות אשר הם מאמינים שעשויות לזכות באירוויזיון הקרוב. טבלת ההימורים בשלב זה היא טבלת ציפיות בלבד שחלקה הקטן יתממש וחלקה הגדול יתבדה. כולה מבוססת על תוצאות המדינות בשנים קודמות. טבלאות אלה עשויות להשתנות אלפי פעמים עד לחודש מאי.

לגבי חשיבות טבלאות ההימורים בחודשים הקרובים: נדגיש גם כי לפני כשנתיים, מאז פרצה המלחמה בין אוקראינה לרוסיה, אוקראינה עמדה בראש טבלאות ההימורים ולבסוף גם זכתה בתחרות. לעומת זאת לפני כשלוש שנים, במהלך רוב עונת האירוויזיון, מלטה עמדה בראש טבלאות ההימורים כשרק בשבוע החזרות עקפה איטליה את מלטה. איטליה אמנם זכתה במקום הראשון אך מלטה דורגה לבסוף רק במקום השביעי. בשנה שעברה, שוודיה הובילה בטבלאות ההימורים לכל אורך הדרך מאז נבחר השיר.

בשלב זה אנו נמצאים בשלבים ראשונים מאוד ולכן צריך לקחת את טבלאות ההימורים בפרופורציה. יחד עם זאת, אין לזלזל בכלי החשוב הזה שאנו נמשיך לעקוב אחריו, מתוך תקווה שישראל תמשיך להוביל לכל אורך עונת אירוויזיון 2024.

 

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה בתאריכים 7,9 ו-11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. אולם התחרות הנבחר, "Malmö Arena", יכול להכיל בתוכו עד 15,500 צופים, והוא אירח את האירוויזיון בפעם הקודמת שהתחרות נערכה במאלמו ב-2013.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!