לצפייה: הערב בשעה 21:50 ייחשפו עשרת מתמודדי ושירי קדם האירוויזיון האיסלנדי. בין המתמודדים הצפויים להיחשף – הזמר הפלסטיני בשאר מוראד ממזרח ירושלים. לפניכם קישור לצפייה במשדר.

הערב בשעה 21:50 (שעון ישראל) ייערך משדר חשיפת מתמודדי ושירי קדם האירוויזיון האיסלנדי, "Söngvakeppnin 2024". התחרות מורכבת משלושה מופעים, הכוללים שני חצאי גמר וגמר. חצי הגמר הראשון יתקיים ב-17 בפברואר, חצי הגמר השני ב-24 בפברואר והגמר ב-2 במרץ, בסופו נדע מי ייצג את איסלנד באירוויזיון 2024. במהלך חצאי הגמר, השירים חייבים להיות מושרים באיסלנדית. אולם, בגמר האומנים יבצעו את השירים בשפה שהם מתכוונים להופיע איתה באירוויזיון במידה וייבחרו.

לצפייה במשדר חשיפת שירי ומתמודדי קדם האירוויזיון האיסלנדי – לחצו כאן!

 

השתתפותה של איסלנד באירוויזיון 2024 עומדת בימים אלו בסימן שאלה, וזאת לאחר שאלפי אזרחים, כותבי שירים ומוזיקאים מקומיים קראו לרשת הטלוויזיה לא להשתתף בתחרות במידה וישראל תיקח בה חלק. רשת הטלוויזיה האיסלנדית בחרה בתחילה לא להגיב לקריאות ולא פרסמה הצהרה רשמית בנושא, אך ביום שלישי האחרון הכריזה שההחלטה על השתתפותה בתחרות תהיה על הכתפיים של הזוכה בקדם.

אחד האומנים הצפויים להיחשף הערב עפ"י פרסום של מחלקת החדשות בערוץ הטלוויזיה האיסלנדי הוא בשאר מוראד, זמר אשר מגדיר את עצמו כפלסטיני המתגורר במזרח ירושלים (בעל תעודת זהות ישראלית כחולה) המתנגד לכיבוש וגם הומו מוצהר. מוראד אף למד שנה בבית הספר למוזיקה רימון שנמצא ברמת השרון. למען הסר ספק, נדגיש עבור קוראנו מחו"ל שרמת השרון היא עיר במרכז ישראל.

בשאר מוראד הוא זמר בן 31, אשר נולד בשכונת דחיית אל בריד במזרח ירושלים ב-1993. הוא גדל בשכונת בית חנינא שממוקמת בצפון ירושלים ונחשבת לשטח ישראלי. אם השם של הזמר נשמע לכם מוכר, אין זה מקרה – חודש לפני גמר אירוויזיון 2019 בתל אביב, צילמו חברי להקת הטארי (Hatari), נציגי איסלנד לאירוויזיון, את הגלויות שלהם לתחרות. באותה עת, צילמה הלהקה בעיר יריחו קליפ לשיר חדש בשם "KLEFI / SAMED", בו מתארח מוראד. השיר פורסם כשבוע לאחר גמר האירוויזיון, ובו נראה מוראד מניף את דגל פלסטין, ומצטרף להרכב בשיר בקריאות כמו "אחרי כל הסבל אני עומד איתן, לא אכנע ולא אשתחווה", או שורה שבה נאמר "סבלתי רבות לאורך השנים, אך אני עומד כאן ולא אמחק". בשיר זה מצהיר מוראד על התנגדותו למה שהוא מגדיר כיבוש ישראלי, ואולי אף לקיומה של מדינת ישראל.

 

כאמור, במהלך חצאי הגמר השירים חייבים להיות מושרים באיסלנדית. מוראד עצמו מתגורר בישראל, אולי ביקר מספר פעמים בחייו באיסלנד, וסביר שכלל לא דובר את השפה האיסלנדית. האם נראה את הזמר מגמגם את שירו באיסלנדית בחצי הגמר? או שמא רשת הטלוויזיה האיסלנדית תעוות את חוקיה הפעם? איסלנד עצמה היא אחת מהמדינות שמובילות קו פרו-פלסטיני מובהק נגד ישראל, והשתתפות של זמר פלסטיני באירוויזיון יכולה להפוך לזירה פוליטית שבה הזמר ינצל כל הזדמנות כדי להשמיע את דעותיו ואת התבטאויותיו נגד ישראל.

מאז שהוכרז בשאר מוראד כמתמודד פוטנציאלי בקדם האירוויזיון, עלתה איסלנד מהמקום ה-17 למקום הראשון בהימורי הזכייה באירוויזיון 2024! האינטרס האיסלנדי להשתתפותו של מוראד בתחרות גבוה מאוד, שהרי הזמר הביא למדינה את המקום הראשון בהימורים בתוך כ-48 שעות אפילו ללא שיר!

בימים האחרונים התרוצצו שמועות ברחבי האינטרנט על שירו הפוטנציאלי של מוראד בקדם האיסלנדי. מדובר בשיר "NAFAS" שיצא בשבת שעברה, ועל צילומי התמונות לקליפ אחראי הצלם האיסלנדי ברנהרד כריסטין (Bernhard Kristinn). השיר מושר בערבית מלאה, ובין מילותיו: "הלוואי ויכולתי לשנות את המצב שלי ולהשתפר / איש חייזר שהתיישב על מאדים / עשה היסטוריה ותראה את היקום / הוא מחכה לי, שוב ואני ישן ליד הכוכבים / במציאות אחרת, אחרת". הערב נדע האם זה השיר שייצג את איסלנד באירוויזיון 2024.

 

איסלנד באירוויזיון 2023

דיליה (Diljá), שזכתה בקדם האירוויזיון האיסלנדי, ייצגה את איסלנד עם שירה "Power" (בעברית: "כוח"). איסלנד לא העפילה לגמר הגדול לאחר שהגיעה למקום ה-11 בחצי הגמר השני עם 44 נקודות. זאת הפעם הראשונה מאז אירוויזיון 2018 שאיסלנד לא מעפילה לגמר.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-36 של איסלנד באירוויזיון. איסלנד הצטרפה לתחרות ב-1986 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 1999 ובאירוויזיון 2009 לאחר שסיימה פעמיים במקום השני.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!