לאחר שבדנמרק הודיעו שלא יחרימו את התחרות ואת השתתפותה של ישראל, האומנים המשתתפים בקדם המקומי נשאלו לדעתם בנושא והתקבלו גם תשובות מפתיעות! כל הפרטים בכתבה.

הקריאות להדחתה של ישראל מתחרות האירוויזיון הולכות וגוברות ככל שמתקרבים לחודש מאי והלחימה ברצועת עזה נמשכת, ורק לפני שבועיים דיווחנו על כך ששניים ממתמודדי קדם האירוויזיון בפינלנד הודיעו שלא יגיעו למאלמו במידה ויזכו בקדם האירוויזיון המקומי. קריאות להחרמת התחרות במידה וישראל תשתתף בה נשמעו על ידי ארגונים שונים במדינות נוספות כמו אירלנד ואיסלנד.

בחמישי האחרון, נערכה בדנמרק מסיבת עיתונאים לרגל חשיפת המתמודדים בקדם האירוויזיון "Dansk Melodi Grand Prix 2024", שם נשאלו המתמודדים לדעתם בנושא, והאם יחליטו להתמודד באירוויזיון במידה וינצחו בקדם, זאת למרות השתתפותה של ישראל. רוב האuמנים החליטו להימנע מתשובה וחלקם טענו שלא הקדישו מחשבה לנושא.
סטלה (Stella) שיתפה כי "אני חושבת שאנחנו נמצאים במצב מצער, אבל זה לא משהו שיש לי עליו דעה לצערי…אין לי על זה תגובה". יאנוס ויברג (Janus Wiberg) אף הרחיק והסיר מעצמו אחריות בנושא: "זה לא משהו שמתחשק לי להגיב עליו. אני לא רוצה לעשות זאת. מישהו אחר שהוא לא אני צריך לטפל בנושא". הזמרת צ'ו צ'ו (Chu Chu) מסרה היא שלא גיבשה דעה בנושא, אך הייתה מוכנה לפחות להתחייב שבמידה ותזכה אכן תייצג את דנמרק באירוויזיון, צעד שהאומנים המוזכרים עד כה לא לקחו: "כן, אני חושבת שלא משנה מה יקרה, אני אלך לשוודיה ואחגוג את המוזיקה ללא דעה פוליטית" אמרה צ'ו צ'ו וענתה בחיוב כשנשאלה אם מבחינתה השתתפות באירוויזיון הוא צעד א-פוליטי.

מי שלא נשאר שקט והעז להביע דעה בנושא הוא באסים, או בשמו המלא אניס באסים מוז'אהיד (Anis Basim Moujahid), זמר דני ממוצא מרוקאי אשר כבר ייצג את דנמרק באירוויזיון 2014 והגיע למקום התשיעי עם שירו "Cliché Love Song".

"זה מאוד אנושי לדבר על זה. כל הסיטואציה שם למטה משפיעה עליי מאוד. אני עקבתי אחרי כל מה שקורה. ראיתי גופות של ילדים בסרטונים. ראיתי חפים מפשע מתים וזה נגע בי במקום עמוק ופתח לי פצעים משלי…אני לא חושב שהדרך לעצור שנאה היא עם שנאה. אני מאמין שאנחנו עוצרים שנאה וחוסר צדק עם אהבה. העניין הוא שלהדיר מישהו, זה בחיים לא עוזר. אתה לא נהיה ילד ממושמע יותר כי זרקו אותך מהדלת, אז הגישה שלי היא שנצטרך לפגוש אחד את השני ממקום של אהבה וצדק ולהיות אנושיים אחד עם השני", אמר באסים.

מתשובתו ניתן להסיק שתומך בישראל כנראה שהוא לא, ובכל זאת באסים אינו מסכים עם הדעה שיש להרחיק את ישראל מתחרות האירוויזיון במאלמו. כפי שהוא אמר "אני לא חושב שהדרך לעצור שנאה היא עם שנאה".

המשתתפים הנותרים בקדם האירוויזיון הדני; אורה דיון (Aura Dione), רוזילו (RoseeLu) ולהקת אובלו (Ublu) החליטו להימנע כמו קודמיהם מתשובה ישירה בנושא ההשתתפות שלהם באירוויזיון במידה וינצחו בקדם. התשובות שלהם לשאלה כללו משפטים כמו "זה דורש מחשבה", "כרגע אני עוד לא מועמד לאירוויזיון, אני במלודי גרנד פרי", ו-"ננסה לחשוב על פיתרון".
באותו נושא, נזכיר שהנציג הבריטי לאירוויזיון 2024, אולי אלכסנדר (Olly Alexander), חתם על מכתב המביע תמיכה ב"שחרור הפלסטינים, הפסקת ההרג והפגיעה באזרחים תוך הפסקת אש מיידית". עוד נכתב במכתב: "ישנן עדויות רבות לכך שאנו עדים לרצח עם שבו חייהם המעורערים ממילא של פלסטינים נחשבים לא ראויים לסיוע, שלא לדבר על זכויות אדם וצדק. אנו עומדים בסולידריות עם העם הפלסטיני".

אומנים נוספים אשר מתמודדים בקדמי האירוויזיון, עמם שוחחנו, סיפרו לנו שמופעלים עליהם לחצים רבים כדי שיביעו עמדה פרו-פלסטינית למרות שהם כלל לא בקיאים בפרטי הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אומנים בקדם האירוויזיון הנורווגי אף קיבלו איומים על כך שבמידה ולא יביעו עמדה ברורה נגד ישראל יוחרמו על ידי קהל רב.

למרות זאת, בדנמרק החליטו להביע עמדה ברורה נגד הקריאות לחרם: "הסכסוך מאוד עצוב ומאוד מסובך. יש אינסוף נקודות מבט וניואנסים לקונפליקט הזה, כי כידוע הוא קיים כבר הרבה זמן – אפילו יותר מתחרות האירוויזיון", אומר גוסטב לוצהופט (Gustav Lützhøft), עורך התרבות הראשי של רשת הטלוויזיה הדנית (DR). "במשך השנים התמודדו בתחרות האירוויזיון מדינות שונות בזמן שנאלצו לקחת חלק במלחמות וסכסוכים. זה לא מנע מה-EBU לערוך את התחרות כרגיל ורשת הטלוויזיה הדנית תמכה בכך, ואנחנו ממשיכים לעשות זאת גם כעת", הוסיף לוצהופט.
נזכיר שמפקח האירוויזיון, מרטין אוסטרדהל (Martin Österdahl), הצהיר לאחר ההשעיה של רוסיה ובלארוס: "השתתפותן של רוסיה ובלארוס באירוויזיון חרגה במספר תנאים של איגוד השידור האירופי לאחר שאסרו על חופש הביטוי במדינתן". גורמים באיגוד השידור האירופי הדגיש שהסיבה הרשמית להשעיה הייתה הפיכתן של רשתות הטלוויזיה הציבוריות לכלי תעמולה בידי הממשל הרוסי והבלארוסי, אשר מציג זוויות ראייה שונות או ביקורת כלפי גורמים בממשל.

לעומת זאת, איגוד השידור האירופי כבר הצהיר ב-10 בדצמבר, באופן חד משמעי, כי אין סיבה המונעת מישראל להשתתף באירוויזיון"תחרות האירוויזיון היא תחרות של גופי שידור ציבוריים מכל רחבי אירופה והמזרח התיכון. זו תחרות לגופי שידור – לא לממשלות, והשידור הציבורי הישראל משתתף בה כבר 50 שנה. ה-EBU הוא ארגון בראשות גופי שידור חברים. הגופים המנהלים של ה-EBU, בראשון הדירקטוריון, מייצגים את גופי השידור. גופים אלה בחנו את רשימת המשתתפים והחליטו כי השידור הציבורי הישראלי עומד בכל כללי התחרות ויחד עם עוד 36 גופי שידור ישראל תוכל להשתתף בתחרות בשנה הבאה".

ה-EBU הוסיף כי ביסס את החלטתו לפי יחסם הנוכחי של ארגונים בינלאומיים אחרים כלפי ישראל: "כרגע יש גישה מכילה כלפי משתתפים ישראלים בתחרויות גדולות. תחרות האירוויזיון נותרה אירוע א-פוליטי, המאחד קהלים ברחבי העולם באמצעות מוזיקה".

 

קדם האירוויזיון של דנמרק

רשת הטלוויזיה הדנית, DR, תקיים את קדם האירוויזיון המקומי ב-17 בפברואר בעיר קופנהגן. שמונה שירים יתמודדו בתחרות, כאשר השיר הזוכה ייבחר בשילוב של הצבעת הקהל וצוות שופטים מקצועי. ב-25 בינואר נחשפו רשימת המתמודדים והשירים בתחרות, והאומנים יבצעו אותם לראשונה בשידור חי במהלך משדר מיוחד שייערך ב-10 לפברואר, שבוע לפני הקדם.
דנמרק באירוויזיון 2023

ריילי (Reiley), שזכה בקדם האירוויזיון הדני, ייצג את דנמרק עם שירו "Breaking My Heart" (בעברית: "שובר את הלב שלי"). דנמרק לא העפילה לגמר האירוויזיון, לאחר שסיימה במקום ה-14 בחצי הגמר השני עם 6 נקודות בלבד. זאת הפעם השלישית ברציפות שבה דנמרק לא מעפילה לגמר האירוויזיון, שיא שלילי חדש מאז החלה שיטת חצאי הגמר.

מקורות: Eurovisionfun, Ekstrabladet.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-52 של דנמרק באירוויזיון. דנמרק הצטרפה לתחרות ב-1957 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של דנמרק הייתה באירוויזיון 2013 עם השיר "Only Teardrops" בביצועה של הזמרת אמילי דה פורסט.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!