האזינו: נחשפו עשרת השירים והמתמודדים בקדם אירוויזיון האיסלנדי "Söngvakeppnin", במסגרתו ייבחר הנציג האיסלנדי לאירוויזיון 2024. בין המתמודדים, הזמר הפלסטיני בשאר מוראד.

רשת הטלוויזיה האיסלנדית (RÚV) חשפה הערב בתוכנית מיוחדת את עשרת השירים המתמודדים בקדם האירוויזיון האיסלנדי. עשרת השירים המתמודדים נבחרו מתוך 118 שירים שהוגשו השנה לקדם האירוויזיון המקומי.

 

מתמודדי חצי הגמר הראשון:

  1. CeaseTone –  Ró / Flow
  2. Blankiflúr – Sjá þig / Love You
  3. ANITA –  Stingum af / Downfall
  4. Sunny –  Fiðrildi
  5. VÆB – Bíómynd / Movie Scene

מתמודדי חצי הגמר השני:

  1. Hera Björk –  Við förum hærger / Scared of Heights
  2. Heiðrún Anna – Þjakaður af ást
  3. Bashar Murad –  Vestrið villt / Wild West
  4. Sigga Ózk –  Um allan alheiminn / Into the Atmosphere
  5. MAIAA  –  Fljúga burt

 

בקדם האירוויזיון האיסלנדי יתמודד הזמר הפלסטיני בשאר מוראד, בן 31, אשר מרבית שיריו עוסקים ב"התנגדות לכיבוש הישראלי". זאת למרות שנולד ומתגורר תושב מזרח ירושלים וגם הומו מוצהר.

בכל ראיונותיו מדגיש הזמר ש"ישראל מנהלת מסע קמפיין של פינקוושינג כדי להדגיש את 'הפרוגריסביות' בישראל כדי להסיט את תשומת הלב מההפרות היומיומיות של ישראל על זכויות אדם בסיסיות, פשעי מלחמה נגד פלסטינים, אפרטרהייד וטיהור אתני של פלסטינים", לדבריו. הוא מדגיש בראיונותיו ש"פלסטין נכבשת על ידי ישראל ולכן הרבה מבעיות הפלסטינים הם בגלל הכיבוש הישראלי. כהומו אכפת לי מזכויות הלהט"ב אבל זה לא הדבר היחיד שאכפת לי ממנו. אנחנו צריכים לשים דגש על כל הפרות זכויות האדם, כולל תקיפות של ילדים ונשים פלסטינים שאין להם זכויות אדם בסיסיות".

הוא שוכח לציין שהוא בעל אזרחות ישראלית, לפי אתר 'מאקו' ו'הארץ', הוא זכאי לבחור ולהיבחר לפרלמנט הישראלי, זכאי להנות מדמי אבטלה וביטוח לאומי – והוא נהנה מזכויות שוות כמו כל ישראלי אחר. הזמר, שהופעתו בשנת 2022 רמאללה בוטלה בשל נטייתו המינית, אף למד בבית ספר "רימון" – בית ספר למוזיקה ישראלי במרכז הארץ.

הזמר ייאלץ לשיר באיסלנדית בחצי הגמר של קדם האירוויזיון, וזה למרות שכלל אינו דובר את השפה. הוא יעשה זאת כדי להפיץ את הנרטיב הפלסטיני. בגמר של קדם האירוויזיון האיסלנדי הוא כבר יוכל לשיר באנגלית או ערבית.

במהלך חשיפת השיר נשאל הזמר הפלסטיני, איך התחושה לשהות באיסלנד שנחשבת למקום הבטוח ביותר בעולם, לעומת כל מה שקורה במזרח התיכון. הזמר השיב: "המצב בבית הוא נורא. הייתי שם כשהכל התחיל וישנה תחושה של אשמה על כך ששרדתי, אך יחד עם זאת הייתה לי הזכות להשתמש בקדם אירוויזיון ולשמש כקול של פלסטין למרות כל מה שקורה בבית. אני לא מייצג את כל הפלסטינים, אני רק אדם אחד, אבל הקול שלנו צריך להישמע".

 

בין המתמודדים מספר שמות מוכרים:

הרה ביורק (Hera Björk): ייצגה את איסלנד באירוויזיון 2010 עם השיר הבלתי נשכח "Je ne sais quoi" שהגיע למקום ה-19 בגמר האירוויזיון. ביורק גם שימשה כזמרת ליווי של איסלנד באירוויזיון בשנים 2008, 2009 ו-2015. בנוסף, היא הגיעה למקום השני בקדם האירוויזיון של דנמרק בשנת 2009 עם השיר "Someday". היא התמודדה בקדם האיסלנדי פעמיים נוספים בשנים 2007 ו-2019.

סיגה אוזק (Sigga Ózk): התמודדה בקדם האיסלנדי ב-2023 עם השיר "Dancing Lonely" והגיעה למקום החמישי.

היידרון אנה (Heiðrún Anna): התמודדה בקדם האיסלנדי ב-2019 עם השיר "Helgi" שלא צלח את שלב חצאי הגמר.

 

כל חצי גמר יכלול בתוכו חמישה שירים, כאשר שני שירים מכל מופע יעפילו לגמר. שיר אחד נוסף מתוך שני חצאי הגמר שלא העפיל לגמר ייבחר במסגרת "גלגל הצלה" ע"י חבר שופטים מטעם רשת הטלוויזיה ויתמודד גם כן בגמר, כך שבגמר עצמו ישתתפו חמישה שירים. בגמר הגדול כל חמשת הפיינליסטים יופיעו בסיבוב הראשון, מתוכו ייבחרו ע"י הצבעת הקהל (50%) והצבעת השופטים (50%) שני שירים שיעלו לשלב ההצבעה הסופי. בסיבוב ההצבעה השני, שני השירים הנבחרים יבוצעו פעם נוספת והזוכה בקדם ייבחר ע"י הצבעת הקהל (100%).

קדם האירוויזיון האיסלנדי Söngvakeppnin החל ב-1981 בתור פסטיבל, ועם הצטרפותה של איסלנד לאירוויזיון ב-1986 החל לשמש כקדם אירוויזיון. מאז, RÚV השתמשה בקדם על מנת לבחור את הנציג והשיר האיסלנדיים, אך השתמשה גם בבחירה ישירה בין השנים 1995-1999, וכן בשנים 2004-2005 ו-2021.

 

איסלנד באירוויזיון 2023

דיליה (Diljá), שזכתה בקדם האירוויזיון האיסלנדי, ייצגה את איסלנד עם שירה "Power" (בעברית: "כוח"). איסלנד לא העפילה לגמר הגדול לאחר שהגיעה למקום ה-11 בחצי הגמר השני עם 44 נקודות. זאת הפעם הראשונה מאז אירוויזיון 2018 שאיסלנד לא מעפילה לגמר.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-36 של איסלנד באירוויזיון. איסלנד הצטרפה לתחרות ב-1986 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 1999 ובאירוויזיון 2009 לאחר שסיימה פעמיים במקום השני.

מקור: RUV.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!