לאחר דיונים ושמועות רבות, מועצת המנהלים של רשת הטלוויזיה הרומנית לא אישרה את השתתפותה של רומניה באירוויזיון 2024. זאת תהיה הפעם הראשונה מאז 2016 שרומניה תיעדר מהתחרות.

גל השמועות על פרישתה של רומניה מאירוויזיון 2024 התחיל בחודש ספטמבר, לאחר שהעיתון הרומני "Libertatea" חשף כי עפ"י מקורות שונים ברשת הטלוויזיה הרומנית, TVR, רומניה עשויה לפרוש מאירוויזיון 2024 עקב קשיים כלכליים אליהן נקלעה רשת הטלוויזיה.

לאחר דיונים רבים והארכת זמן שניתנה לרומניה ע"י איגוד השידור האירופי, כעת פורסם שאילוצים כלכליים והרצון לייצג את רומניה, גם ברמת ההופעה הויזואלית, הם הסיבות לכך שהדירקטוריון (CA) החליט שרשת הטלוויזיה TVR לא תשתתף השנה באירוויזיון שיתקיים במאי הקרוב במאלמו, שוודיה. ההחלטה התקבלה בישיבה שנערכה היום, ה-25 בינואר, בו הוחלט האם לפרוש מהתחרות: 5 הצביעו בעד, 4 הצביעו נגד ו-4 נמנעו, מה שלא הספיק לאשר את ההשתתפות.
היום גם אישר הדירקטוריון את התקציב לשנת 2024, שאינו מכיל מספיק כספים כדי להבטיח את השתתפותה של רומניה בהתאם לסטנדרטים ההולכים וגוברים של התחרות הבינלאומית. נזכיר כי אחת הסיבות לכך היא הדחתה של רוסיה מתחרות האירוויזיון, מה שהוביל לעלייה בכספי ההשתתפות לשאר מדינות אירופה.

כבר לאחר אירוויזיון 2023 פורסם כי רומניה השקיעה בתחרות לא פחות מ-380,000 יורו, סכום גבוה משמעותית לעומת אירוויזיון 2022. כשבוע לאחר הפרסום הגישה TVR בקשת תקציב בפיקוח עבור שר האוצר הרומני וגורמים מתוך רשת הטלוויזיה מסרו שההשתתפות הרומנית בתחרות תלויה באישור התקציב. חודשיים לאחר הפרסום ממשלת רומניה אישרה את התקציב השנתי של הממשלה ובתוכו ניתן למצוא תקציב אשר הוקצה במיוחד להשתתפות בתחרות.

במסמך צו החירום של ממשלת רומניה שהודלף לרשת נכתב: "באמצעות חוק התקציב השנתי, אושרו הכספים הדרושים ע"י האגודה הרומנית לרדיו-טלוויזיה לרכישות שונות של ציוד הדרוש לשידור, חומרים הדרושים לפיתוח פעילויות שידור, אבטחה ותשלום אגרות לארגונים ממשלתיים בינלאומיים, כולל ההתחייבויות הכספיות לאיגוד השידור האירופי".

יחד עם זאת, ולמרות שניתנה לה הארכה למועד ההרשמה לאירוויזיון 2024 על ידי איגוד השידור האירופי, TVR נאלצת לדחות את ההשתתפות באירוויזיון למהדורה עתידית, אולי בשנה הבאה. זאת אינה הפעם הראשונה שבה רומניה פורשת מסיבות כספיות – באירוויזיון 2016 נפסלה רומניה מהתחרות, וזאת לאחר שכבר בחרה שיר ונציג ותחרות, משום שלא שילמה לאיגוד השידור האירופי את חובה הכספי.

המשמעות היא ש-37 מדינות תשתתפנה בתחרות האירוויזיון ה-68 כפי שהוכרז במקור, ובמידה ואיסלנד ו/או מדינות נוספות לא יסירו את השתתפותן בשל השתתפות ישראל בתחרות.
רומניה באירוויזיון 2023

"D.G.T (Off and On)" (בעברית: "אצבעות") הוא שם השיר שבוצע ע"י הזמר תאודור אנדריי (Theodor Andrei), אשר ייצג את רומניה בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2023 שהתקיים בליברפול, בריטניה. השיר הגיע למקום האחרון בחצי הגמר עם 0 נקודות, בדומה לסן מרינו. זו הפעם הראשונה שרומניה מגיעה למקום האחרון בתחרות ולא זוכה לאף נקודה.

מקורות: TVR, EurovisionFun.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!