הימורים באירוויזיון 2024: זמר פלסטיני אשר צפוי להתמודד בקדם האירוויזיון האיסלנדי מוביל לעליה משמעותית של המדינה הנורדית בהימורים שאף עוקפת את ישראל. ישראל ממשיכה במגמת הירידה.

ירידה נוספת לישראל בטבלאות ההימורים: ישראל ממשיכה במגמת הירידה בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024, וכעת מדורגת במקום השביעי. הירידה נמשכת על רקע הלחימה ברצועת עזה מול ארגון הטרור חמאס. לאחר הכרזת המלחמה של ארגון הטרור הפלסטיני נגד ישראל ב-7 באוקטובר, עלתה ישראל לראש טבלאות ההימורים. ישראל עמדה בראש הטבלה שבועות בודדים בלבד אך התמיכה בישראל הולכת ופוחתת.

נזכיר שכאשר פרצה המלחמה בין אוקראינה לרוסיה בחודש פברואר 2022, אוקראינה זכתה לתמיכה חד משמעית ושהתה בראש טבלאות ההימורים מתחילת המלחמה ועד זכייתה בתחרות. יש שיגידו שאוקראינה זכתה רק בשל המלחמה ורק מעטים יצדיקו את הזכייה בכך שהשיר היה ראוי. נתון זה מדגיש את היחס השונה לו זכתה אוקראינה בתחילת המלחמה, לעומת היחס לו זוכה ישראל לאחר ה-7 באוקטובר.מי שכן הציגה עלייה משמעותית בטבלת ההימורים היא דווקא איסלנד. על פי דיווחים שטרם אושרו, בקדם האירוויזיון האיסלנדי צפוי להתמודד הזמר הפלסטיני בשאר מוראד, זמר ששיריו עוסקים ב"התנגדות לכיבוש הישראלי", זאת למרות היותו תושב מזרח ירושלים וגם הומו מוצהר. רשימת המתמודדים הרשמית בקדם האירוויזיון האיסלנדי צפויה להיחשף ביום שבת, ה-27 בינואר.

בשאר מוראד הוא זמר בן 31, אשר נולד בשכונת דחיית אל בריד במזרח ירושלים ב-1993. הוא גדל בשכונת בית חנינא שממוקמת בצפון ירושלים. בכל ראיונותיו מדגיש הזמר ש"ישראל מנהלת מסע קמפיין של פינקוושינג כדי להדגיש את 'הפרוגריסביות' בישראל כדי להסיט את תשומת הלב מההפרות היומיומיות של ישראל על זכויות אדם בסיסיות, פשעי מלחמה נגד פלסטינים, אפרטרהייד וטיהור אתני של פלסטינים", לדבריו. הוא מדגיש בראיונותיו ש"פלסטין נכבשת על ידי ישראל ולכן הרבה מבעיות הפלסטינים הם בגלל הכיבוש הישראלי. כהומו אכפת לי מזכויות הלהט"ב אבל זה לא הדבר היחיד שאכפת לי ממנו. אנחנו צריכים לשים דגש על כל הפרות זכויות האדם, כולל תקיפות של ילדים ונשים פלסטינים שאין להם זכויות אדם בסיסיות".

הוא שוכח לציין שהוא בעל אזרחות ישראלית, לפי אתר 'מאקו' ו'הארץ', הוא זכאי לבחור ולהיבחר לפרלמנט הישראלי, זכאי להנות מדמי אבטלה וביטוח לאומי – והוא נהנה מזכויות שוות כמו כל ישראלי אחר. הזמר, שהופעתו בשנת 2022 רמאללה בוטלה בשל נטייתו המינית, אף למד בבית ספר "רימון" – בית ספר למוזיקה ישראלי במרכז הארץ.

איסלנד מדורגת כעת במקום החמישי אך כבר בשעות הקרובות צפויה לעלות למקום השלישי.

במקום הראשון עומדת כרגע אוקראינה עם סיכויי זכייה של 10%. אוקראינה כובשת את צמרת הטבלה לאחר חשיפת השירים המתמודדים בקדם האירוויזיון המקומי. נראה שנרשמה התרגשות רבה מהשיר "Teresa & Maria" שיבוצע על ידי אליונה אליונה וג'רי הייל (alyona alyona & Jerry Heil), ורבים מאמינים ששיר זה עשוי אף לזכות באירוויזיון. בריטניה ירדה למקום השני עם סיכויי זכייה של 8%, ואיטליה במקום השלישי עם 6%. טבלת ההימורים המפורטת בהמשך הכתבה.ארבע מדינות חשפו עד כה את שיריהן לתחרות: צרפת (מקום 11), אלבניה (מקום 34) וצ'כיה (מקום 35). סלובניה, שחשפה את שירה "Veronika" לפני מספר ימים, יורדת מהמקום ה-29 למקום ה-32 ולכן ניתן להסיק מכך שנרשמת אכזבה קלה מהשיר הסלובני לאירוויזיון 2024.

שינויים נוספים בטבלה במהלך השבוע האחרון – גרמניה מטפסת בטבלת ההימורים ועולה מהמקום ה-20 למקום התשיעי לאחר ששירי קדם האירוויזיון הגרמני נחשפו, וגם שם ישנם מספר שירים מעניינים. אסטוניה רושמת עליה לאחר חצי הגמר הראשון ועולה מהמקום ה-21 למקום ה-14. הולנד לעומתן דווקא יורדת מהמקום ה-16 למקום ה-25.


באדיבות:
Eurovisionworld.com.האם יש לכך חשיבות?

נדגיש שטבלאות ההימורים מבוססות על אנשים רבים אשר מהמרים את כספם על מדינות אשר הם מאמינים שעשויות לזכות באירוויזיון הקרוב. טבלת ההימורים בשלב זה היא טבלת ציפיות בלבד שחלקה הקטן יתממש וחלקה הגדול יתבדה. כולה מבוססת על תוצאות המדינות בשנים קודמות. טבלאות אלה עשויות להשתנות אלפי פעמים עד לחודש מאי.

לגבי חשיבות טבלאות ההימורים בחודשים הקרובים: נדגיש גם כי לפני כשנתיים, מאז פרצה המלחמה בין אוקראינה לרוסיה, אוקראינה עמדה בראש טבלאות ההימורים ולבסוף גם זכתה בתחרות. לעומת זאת לפני כשלוש שנים, במהלך רוב עונת האירוויזיון, מלטה עמדה בראש טבלאות ההימורים כשרק בשבוע החזרות עקפה איטליה את מלטה. איטליה אמנם זכתה במקום הראשון אך מלטה דורגה לבסוף רק במקום השביעי. בשנה שעברה, שוודיה הובילה בטבלאות ההימורים לכל אורך הדרך מאז נבחר השיר.

בשלב זה אנו נמצאים בשלבים ראשונים מאוד ולכן צריך לקחת את טבלאות ההימורים בפרופורציה. יחד עם זאת, אין לזלזל בכלי החשוב הזה שאנו נמשיך לעקוב אחריו, מתוך תקווה שישראל תמשיך להוביל לכל אורך עונת אירוויזיון 2024.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה ב- 7, 9 ו- 11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. המקום הנבחר הוא "Malmö Arena" בו כ- 15,500 מושבים. המקום אירח בעבר את אירוויזיון 2013.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!