בהצהרה דרמטית וחשובה, נשיאת הוועדה לענייני תרבות של הפרלמנט האירופי יצאה בקריאה נגד החרמתה של ישראל מתחרות האירוויזיון. ההצהרה מגיעה לאחר לחץ רב שמופעל לאחרונה על איגוד השידור האירופי במטרה להרחיק את ישראל מאירוויזיון 2024.

תמיכה מהפרלמנט העליון: סבין ורהין (Sabine Verheyen), חברת הפרלמנט הגרמני ונשיאת הוועדה לענייני תרבות של הפרלמנט האירופי, יצאה בהצהרה נגד הקריאה להחרמת ישראל מאירוויזיון 2024 ומסרה שהיא מתנגדת לכל ניסיון חרם נגד מדינת ישראל.

הפרלמנט האירופי הוא המוסד הגדול ביותר של האיחוד האירופי, וחבריו נבחרים באופן ישיר ע"י אזרחות המדינות החברות בארגון. הפרלמנט מונה כיום 705 חברים המגיעים מ-27 מדינות שונות ברחבי אירופה, כאשר רוב המושבים בפרלמנט שייכים לחברים מגרמניה.
ורהין הבהירה כי לאזרחי ישראל יש זכות לחיות ללא פחד מארגון הטרור חמאס: "לאזרחי ישראל יש זכות לחיות ללא טרור, פחד ואלימות". מדובר בהצהרה חשובה ודרמטית, בעיקר לאור העובדה שזאת הפעם הראשונה שבה אחד מהמוסדות הבכירים של האיחוד האירופי מתבטא בגלוי בסוגיית השתתפותה של ישראל באירוויזיון הקרוב.

ההתבטאות של חברת הפרלמנט מגיעה לאחר קריאות רבות להרחיק את ישראל מהאירוויזיון שייערך בחודש מאי הקרוב בשוודיה. בין המדינות הבולטות שקראו להחרים את ישראל מהתחרות אפשר למצוא את מדינות סקנדינביה – איסלנד, דנמרק, פינלנד ונורווגיה. יחד עם זאת, רשת הטלוויזיה של נורווגיה הצהירה כי היא לא תחרים את השתתפותה של ישראל בתחרות, ומספר ימים לאחר מכן הצטרפה אליה דנמרק בקריאה דומה.

בפינלנד, 1400 מוזיקאים ואומנים חתמו על עצומה הקוראת לרשת הטלוויזיה הפינית, YLE, ללחוץ על איגוד השידור האירופי להדיח את ישראל מהתחרות. מי שהצטרף לקריאה הזו הם מספר מתמודדים בקדם האירוויזיון הפיני, ביניהם ניתן למצוא את ג'סי מארקין (Jesse Markin) וסיני סבוטז' (Sini Sabotage) שמסרו שישקלו את השתתפותם באירוויזיון במידה ויזכו בקדם.

באיסלנד, בדומה לפינלנד, מוזיקאים ומלחינים מקומיים מאגודת הפזמונאים והמלחינים הרשמית של המדינה, קראו לרשת הטלוויזיה האיסלנדית, RÚV, לפעול להרחקתה של ישראל מהתחרות וערכו הפגנות מחוץ למשרדיה.

מקורות: eurovisionfun, euobserver.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!