מפגינים פרו-פלסטינים פרצו לשידור החי הערב במהלך חצי הגמר ראשון של קדם האירוויזיון הנורווגי. המפגינים קראו להחרים את ישראל.

חצי הגמר הראשון של קדם האירוויזיון הנורווגי לא עבר בשקט. לקראת שלב חשיפת תוצאות חצי הגמר, פרצה לאזור הגרין רום מפגינה אשר נשאה את דגל הרשות הפלסטינית ולבשה חולצה לבנה עליה נרשם "Boycott Israel" (בעברית: "להחרים את ישראל"). המפגינה הפריעה לשידור החי. "סליחה על ההפרעה. מתחוללת מלחמה ואנחנו צריכים לעשות יותר. נורווגיה צריכה לעשות יותר", אמרה המפגינה. מיד עם פריצתה לשידור, המצלמות הופנו לעבר המרואיינים והסאונד הושתק.

הפעם האחרונה שבה קרה אירוע דומה הייתה בינואר 2019 כאשר האירוויזיון תוכנן בישראל, אז התפרצו מפגינים לבימת חצי הגמר של קדם האירוויזיון הצרפתי בזמן שזוכת אירוויזיון 2018, נטע ברזילי, עמדה על הבמה לאחר ביצוע של השיר "Toy". המפגינים הניפו שלט עליו כתוב "לא לאירווזיון 2019 בישראל". הם פונו מהבמה בזמן שהמצלמות מנסות להתמקד בדברים אחרים כדי שלא ירגישו במהומה על הבמה. שניות לאחר מכן השידור נמשך כרגיל.
לפי סקר מחריד של אתר החדשות הנפוץ ביותר בנורווגיה, VG, כ-47% מאוכלוסיית נורווגיה תומכת בהחרמת ישראל. ביום חמישי האחרון, ישראל והאירוויזיון היו נושא לדיון בפרלמנט הנורווגי, כאשר כמה פוליטיקאים נשאלו האם הם תומכים בחרם מדיני וכלכלי על ישראל. שר החוץ אספן בארת איידה (Espen Barth Eide) השיב בשלילה: "המצב במזרח התיכון חמור, אבל התשובה לכך היא לא חרם", אמר.

מוקדם יותר הערב התקבצו מספר פעילים פרו פלסטינים, אשר הפגינו מחוץ לאולם בו התקיים חצי הגמר הנורווגי הראשון. המפגינים שכבו על הכביש, לבושים אפודים כחולים שעליהם רשום "PRESS" ("עיתונאי") ועליהם דם לסמל העיתונאים שנהרגו במלחמה בעזה.

ההפגנה מגיעה על רקע הדיווחים של חמאס על כך שנהרגו 116 עיתונאים מאז ה-7 באוקטובר. ארגונים עצמאיים אחרים טוענים ש-82 עיתונאים וצוותי תקשורת נהרגו נכון ל-13 בינואר. בין העיתונאים שנהרגו, 75 הם פלסטינים, ארבעה ישראלים ושלושה לבנונים. בהזדמנות זו אנו, חברי מערכת יורומיקס, נשאל האם אותם ארגונים טרחו לבדוק מי מתוך 75 הפלסטינים שנהרגו נהנו מחופש עיתונות? או שמא שירתו את ארגון חמאס ופעלו לפי הנחיותיו?

"הדרישה שלנו היא שנורווגיה ורשת הטלוויזיה הנורווגית (NRK) יפעלו להדחתה של ישראל מאירוויזיון 2024. במהלך השידור נראה לכולם כמה הם 116 עיתונאים מתים", אמרו המפגינים לפני המשדר. המפגינים מציינים שהם רוצים להזכיר ל-NRK את אחריותו כשדרן ציבורי, שעליו לעמוד בסולידריות עם חופש העיתונות במהלך מלחמה.
עורך הבידור של רשת הטלוויזיה הנורווגית, NRK, כתב לסוכנות הידיעות הנורווגית, NTB, כי הוא מבין שהמצב בעזה מטלטל אנשים רבים ומעורר תגובות: "אם מישהו רוצה להפגין מחוץ ל-NRK זה חלק מחופש הביטוי שלנו", כתב עורך הבידור שרלו הלברסון (Charlo Halvorsen), והוסיף שרשת הטלוויזיה המקומית שמה דגש על נושא הביטחון בעת אירועים גדולים כמו חצי הגמר שנערך הערב.

מתוך חצי הגמר הערב עלו שלושה מתמודדים לגמר הנורווגי הגדול: מרגרט ברגר (Margaret Berger), גות'מיניסטר (Gothminister) ואינגריד ז'סמין (Ingrid Jasmin). השלושה יתמודדו בגמר הנורווגי שיתקיים ב-3 בפברואר. ביורן אלכסנדר ברם (Bjørn Alexander Brem), סולן להקת גות'מיניסטר, אמר שמה שקורה ברצועת עזה הוא נורא ושכיום יש על האומנים המתמודדים בנורווגיה הרבה לחץ. לדבריו, הוא היה בהלם כשנודע לו שישראל תתמודד באירוויזיון והוסיף: "אנחנו לא יכולים לקבל שהאירוויזיון יהיה מקום למדינות שמשתמשות בכוח צבאי כדי להרוג אזרחים חפים מפשע, נשים וילדים". מרגרט ברגר, שעלתה הערב לגמר וייצגה בעבר את נורווגיה באירוויזיון 2013, פרסמה בסטורי שלה פוסט התרמה למען הפלסטינים: "לא רק ההפצצות מאיימות. גם הרעב והקור", נכתב בפוסט.

שניים מחברי להקת קיינו (KEiiNO), שיתמודדו בחצי הגמר השלישי וכבר ייצגו בעבר את נורווגיה באירוויזיון 2019 שנערך בישראל, הצטרפו גם הם לתמיכה בתרומות למען הפלסטינים. הזמרת פארידה (Farida), שתתמודד בחצי הגמר השני, התבטאה לאחרונה נגד ישראל. הזמרת אריקה נורוויץ' (Erika Norwich), שתתמודד גם היא בחצי הגמר השני, חשפה שאנשים רבים לוחצים על מתמודדי קדם האירוויזיון לפרסם תמיכה פומבית בפלסטינים ואף מאיימים שבמידה ולא יפרסמו את תמיכתם הם יוחרמו על ידי הקהל הנורווגי שקובע את תוצאות קדם האירוויזיון.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-62 של נורווגיה באירוויזיון. נורווגיה הצטרפה לתחרות ב-1960 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של נורווגיה הייתה באירוויזיון 2009 עם השיר "Fairytale" בביצועו של הזמר אלכסנדר ריבאק.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!