ניצחון או כישלון? לאחר חילוקי הדעות של צוות השופטים בתוכנית 'הכוכב הבא', אנו דנים: האם ישראל צריכה לשלוח לאירוויזיון בלדה או שיר קצבי? שיר בעברית או באנגלית? צפו בסרטון.

אירוויזיון 2024 יתקיים בעיר מאלמו שבשוודיה ב- 7, 9 ו-11 במאי, ובה ייצג את ישראל המנצח בתוכנית הריאליטי 'הכוכב הבא לאירוויזיון'. השתתפותה של ישראל מגיעה על רקע המלחמה הקשה בעזה ורציחתם של כ-1,300 אזרחים ישראליים. נזכיר שהשתתפותה של ישראל מעוררת מחלוקת בקרב גורמים שונים במדינות אירופה.

עלייתה של התוכנית 'הכוכב הבא' לאוויר העלתה גל של ביקורות על מועד העלייה בתקופה של מלחמה קשה בה ישראל סופגת אבדות רבות. המתמודדים השונים בתוכנית נוהגים לבצע מידי תוכנית שירים שקטים, בלדות, בעלי מסר כואב כלשהו, וכאשר מתמודד כלשהו מעז לבצע שיר פופ, ריקוד, או סתם שיר ללא מסר מיוחד – הוא סופג ביקורת מהשופטים על כך שאין זה הזמן לבצע שירים מהסוג הזה.

רבים בישראל חולקים על סגנון השיר שישראל צריכה לשלוח לאירוויזיון. האם זה צריך להיות שיר שקט או קצבי? האם בעברית או באנגלית? בחרנו לחלוק אתכם את דעותינו בסרטון הבא: כבר מתחילת שידור התוכנית הכוכב הבא לאירוויזיון, ניתן לראות כי השופטים נוטים להתחבר לשירי בלדות בעקבות המצב הבטחוני ואירועי השביעי באוקטובר. בעקבות הסיטואציה הזאת השופטים והקהל גורמים לזמרים לבצע סגנון אחד של שירים ולא לגוון. באודישן של הזמרת הצעירה נויה שרם השופטים כמעט לא העבירו אותה בגלל שבחרה לבצע שיר פופ של הזמרת דואה ליפה (Dua Lipa), הידועה בדעותיה נגד מדינת ישראל.

צפינו במקרה דומה בפרק 12, כאשר אחת המתמודדות הבולטות, עדן גולן, ביצעה את השיר "Ain't No Other Man" – ביצוע שמח וקצבי שמעביר את המסר ש"אנחנו בחיים לא נפסיק לשיר ולרקוד" למרות שמנסים לפגוע בנו נפשית ופיזית, אך חלק מהשופטים שוב הרגישו מנותקים: "אם אין לשיר הזה איזושהי משמעות, משהו שפותח לך את הלב – אני לא רואה מקום השנה לשירים מהסוג הזה. זו דעתי האישית", אמר רן דנקר.

ידוע שישראל לא מצליחה בתחרות כאשר היא שולחת בלדה, כמו לדוגמא ב-2002, 2004, 2013, 2019 ועוד. במידה וישראל תשלח שיר שקט המתקשר לזוועות השביעי באוקטובר ולמלחמה ברצועת עזה, הקהל האירופאי לא יגיב בחמלה ולהפך, הקהל יירתע מלהצביע לשיר המדבר על נושא פוליטי מאוד ספציפי כמו זה המעורר מחלוקת רבה במדינות אירופה. שיר שקט נועד בדרך כלל לרגש תוך יצירת הזדהות עם מילות השיר. כשהאנטישמיות באירופה גועה ורבים דווקא חומלים כלפי הצד פלסטיני תוך אי הבנה של הפרטים העובדתיים בעבר ובהווה, יהיה מאוד קשה לישראל ליצור עמה הזדהות.

גם נושא שפת השיר עלה, כשרבים מאמינים שבשנה כזו יהיה נכון לשלוח שיר בשפה העברית. הפעם האחרונה בה ישראל שלחה שיר בשפה העברית הייתה בשנת 2013, ומאז ישראל נמנעה לשלוח שירים בעברית פרט למספר מילים בודדות בכמה שירים, החלטה שהביאה להצלחה של ישראל בתחרות. לעומת שפות אחרות באירופהף השפה העברית אינה דומה לשפות של מדינות אחרות המשתתפות בתחרות ולכן קיים סיכוי גבוה שהקהל לא יבין ויתחבר למסר של השיר.

בסופו של דבר צריך לזכור שמדובר בתחרות וכשישראל ניגשת לתחרות היא צריכה לשאוף לניצחון ולכן, ישראל בהחלט יכולה להציג באירוויזיון שיר קצבי עם מילים אשר עוסקות בהעצמה אישית ולאומית, שיגיש בפני אויבנו ושונאינו "לא, לא, לא תנצחו אותי!".

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בעיר מאלמו שבשוודיה ב- 7, 9 ו- 11 במאי. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם. המקום הנבחר הוא "Malmö Arena" בו כ- 15,500 מושבים. המקום אירח בעבר את אירוויזיון 2013.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!