בדנמרק הודיעו שלא יחרימו את תחרות האירוויזיון ואת השתתפותה של ישראל, למרות הקריאות הרבות להדחתה של ישראל: "הסכסוך מאוד עצוב ומאוד מסובך. יש אינסוף נקודות מבט וניואנסים לקונפליקט הזה".

הקריאות להדחתה של ישראל מתחרות האירוויזיון הולכות וגוברות ככל שמתקרבים לחודש מאי והלחימה ברצועת עזה נמשכת. רק אתמול דיווחנו על כך ששניים ממתמודדי קדם האירוויזיון בפינלנד הודיעו שלא יגיעו למאלמו במידה ויזכו בקדם האירוויזיון המקומי. קריאות להחרמת התחרות במידה וישראל תשתתף בה נשמעו במדינות נוספות כמו אירלנד ואיסלנד על ידי ארגונים שונים.




הנציג הבריטי באירוויזיון 2024, אולי אלכסנדר (Olly Alexander), חתם על מכתב המביע תמיכה ב"שחרור הפלסטינים, הפסקת ההרג והפגיעה באזרחים תוך הפסקת אש מיידית". עוד נכתב במכתב: "ישנן עדויות רבות לכך שאנו עדים לרצח עם שבו חייהם המעורערים ממילא של פלסטינים נחשבים לא ראויים לסיוע, שלא לדבר על זכויות אדם וצדק. אנו עומדים בסולידריות עם העם הפלסטיני".

אומנים נוספים אשר מתמודדים בקדמי האירוויזיון, עמם שוחחנו, סיפרו לנו שמופעלים עליהם לחצים רבים כדי שיביעו עמדה פרו-פלסטינית למרות שהם כלל לא בקיאים בפרטי הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אומנים בקדם האירוויזיון הנורווגי אף קיבלו איומים על כך שבמידה ולא יביעו עמדה ברורה נגד ישראל יוחרמו על ידי קהל רב.

למרות זאת, בדנמרק החליטו להביע עמדה ברורה נגד הקריאות לחרם: "הסכסוך מאוד עצוב ומאוד מסובך. יש אינסוף נקודות מבט וניואנסים לקונפליקט הזה, כי כידוע הוא קיים כבר הרבה זמן – אפילו יותר מתחרות האירוויזיון", אומר גוסטב לוצהופט (Gustav Lützhøft), עורך התרבות הראשי של רשת הטלוויזיה הדנית (DR).

"במשך השנים התמודדו בתחרות האירוויזיון מדינות שונות בזמן שנאלצו לקחת חלק במלחמות וסכסוכים. זה לא מנע מה-EBU לערוך את התחרות כרגיל ורשת הטלוויזיה הדנית תמכה בכך, ואנחנו ממשיכים לעשות זאת גם כעת", הוסיף לוצהופט.

לוצהופט מאמין שאין להשוות את ההשעיה של רוסיה לישראל: "בכל הנוגע לסכסוך שנוצר בין רוסיה לאוקראינה, מספר רב של מדינות נרתמו בשנת 2022 כדי להשעות את רוסיה ממספר אירועים שונים – כולל תחרות האירוויזיון. רשת הטלוויזיה הדנית תמכה בהשעיה".




נזכיר שמפקח האירוויזיון, מרטין אוסטרדהל (Martin Österdahl), הצהיר לאחר ההשעיה של רוסיה ובלארוס: "השתתפותן של רוסיה ובלארוס באירוויזיון חרגה במספר תנאים של איגוד השידור האירופי לאחר שאסרו על חופש הביטוי במדינתן". גורמים באיגוד השידור האירופי הדגיש שהסיבה הרשמית להשעיה הייתה הפיכתן של רשתות הטלוויזיה הציבוריות לכלי תעמולה בידי הממשל הרוסי והבלארוסי, אשר מציג זוויות ראייה שונות או ביקורת כלפי גורמים בממשל.

לעומת זאת, איגוד השידור האירופי כבר הצהיר ב-10 בדצמבר, באופן חד משמעי, כי אין סיבה המונעת מישראל להשתתף באירוויזיון"תחרות האירוויזיון היא תחרות של גופי שידור ציבוריים מכל רחבי אירופה והמזרח התיכון. זו תחרות לגופי שידור – לא לממשלות, והשידור הציבורי הישראל משתתף בה כבר 50 שנה. ה-EBU הוא ארגון בראשות גופי שידור חברים. הגופים המנהלים של ה-EBU, בראשון הדירקטוריון, מייצגים את גופי השידור. גופים אלה בחנו את רשימת המשתתפים והחליטו כי השידור הציבורי הישראלי עומד בכל כללי התחרות ויחד עם עוד 36 גופי שידור ישראל תוכל להשתתף בתחרות בשנה הבאה".

ה-EBU הוסיף כי ביסס את החלטתו לפי יחסם הנוכחי של ארגונים בינלאומיים אחרים כלפי ישראל: "כרגע יש גישה מכילה כלפי משתתפים ישראלים בתחרויות גדולות. תחרות האירוויזיון נותרה אירוע א-פוליטי, המאחד קהלים ברחבי העולם באמצעות מוזיקה".

 

קדם האירוויזיון של דנמרק

רשת הטלוויזיה הדנית, DR, תקיים את קדם האירוויזיון המקומי ב-17 בפברואר בעיר קופנהגן. שמונה שירים יתמודדו בתחרות, כאשר השיר הזוכה ייבחר בשילוב של הצבעת הקהל וצוות שופטים מקצועי. ב-25 בינואר תיחשף רשימת השירים המתמודדים בתחרות, כשהשירים ייחשפו להאזנה ב-10 בפברואר.




דנמרק באירוויזיון 2023

ריילי (Reiley), שזכה בקדם האירוויזיון הדני, ייצג את דנמרק עם שירו "Breaking My Heart" (בעברית: "שובר את הלב שלי"). דנמרק לא העפילה לגמר האירוויזיון, לאחר שסיימה במקום ה-14 בחצי הגמר השני עם 6 נקודות בלבד. זאת הפעם השלישית ברציפות שבה דנמרק לא מעפילה לגמר האירוויזיון, שיא שלילי חדש מאז החלה שיטת חצאי הגמר.

מקור: eurovisionfun.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-52 של דנמרק באירוויזיון. דנמרק הצטרפה לתחרות ב-1957 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של דנמרק הייתה באירוויזיון 2013 עם השיר "Only Teardrops" בביצועה של הזמרת אמילי דה פורסט.




רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!