שני מתמודדים בקדם אירוויזיון הפיני הצהירו שהם עשויים להחרים את תחרות האירוויזיון במידה וישראל תשתתף בה. יתר המתמודדים הודיעו שהם מחכים להחלטות של איגוד השידור האירופי ורשת הטלוויזיה הפינית. גורמים רבים מפעילים על איגוד השידור האירופי לחצים במטרה להדיח את ישראל.

אתמול נחשפה רשימת המתמודדים בקדם האירוויזיון של פינלנד, "UMK 2024", אשר מכילה שבעה שירים ומתמודדים. היום חלק מהמתמודדים כבר עוררו סערה כשהתייחסו להשתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024.
הראפר הפיני אשר נולד בליבריה (אפריקה), ג'סי מארקין (Jesse Markin), הודיע שלא יתמודד באירוויזיון במידה וישראל תיקח בו חלק. בעמוד האינסטגרם שלו כתב: "אני לא אתמודד באירוויזיון אם ישראל תוכל להשתתף בו. זה לא אומר שאני לא רוצה להתמודד באירוויזיון או שאני לא אתן את כל כולי בקדם האירוויזיון המקומי, אבל ברגע זה אני מרגיש שיש לשים את נושא זכויות האדם במרכז. לא משנה מי יזכה לייצג את פינלנד, הוא צריך להקשיב לליבו ולקולם של אנשים רבים ובמצב הנוכחי אני יודע שאנשים רבים מסכימים איתי. בואו נקווה שאיגוד השידור האירופי יחליט בנושא בהקדם כדי שנוכל להגיע למאלמו".

מתמודדת נוספת בקדם אירוויזיון, הראפרית סיני סבוטז' (Sini Sabotage), הצהירה גם היא שתצטרך לשקול אם להתמודד באירוויזיון במידה ותזכה בקדם האירוויזיון המקומי: "אני בדעה שישראל לא צריכה לקחת חלק באירוויזיון, אבל לצערי אני לא יכולה לקבל את ההחלטה הזו בעצמי. הענקתי לעצמי תקופת חסד, כי אני עומדת להתמודד ב-UMK. אם אנצח, אצטרך לחשוב על זה. בשום פנים ואופן אני לא רוצה לתמוך במלחמה", אמרה סבוטז' לעיתון Helsingin Sanomat.

חמשת המתמודדים הנוספים בקדם האירוויזיון ציינו שהם מחכים לשמוע על החלטות של איגוד השידור האירופי ורשת הטלוויזיה הפינית בנושא.

מחלקת החדשות של YLE שאלה את מפיק קדם האירוויזיון, אנסי אוטיו (Anssi Autio), האם הודעתו של מארקין תשפיע על השתתפותו בקדם: "זה לא ישפיע על השתתפותו, כי UMK היא תחרות נפרדת. אני רוצה להדגיש שכפי שג'סי אמר בפוסט שלו, הוא עדיין מעורב ב-110 אחוז ב-UMK", הסביר אוטיו. "רק מתמודד אחד יזכה להשתתף באירוויזיון. הגמר של UMK יתקיים בעוד חודש, והמצב בהמשך עשוי להיות שונה מאוד ובאותו זמן ייתכן שאיגוד השידור האירופי יראה את הדברים בצורה אחרת", הוסיף.

מדבריו, לא ברור האם אוטיו מקווה שאיגוד השידור האירופי יחליט בהמשך על הדחתה של ישראל. עם זאת, אוטיו ציין כי אינו יודע אם ה-EBU יקבל החלטות נוספות לגבי השתתפותה של ישראל בהמשך: "אני לא חושב שג'סי מארקין היחיד שמחזיק בדעה זו", אמר אוטיו, והוסיף כי ל-UMK יש תוכנית מגירה אם הזוכה בקדם אירוויזיון יסרב להשתתף באירוויזיון. בשלב זה הוא סירב לעדכן מהי תוכנית המגירה.
גורמים נוספים קוראים להדיח את ישראל מהאירוויזיון

כ-1400 מוזיקאים בפינלנד חתמו על עצומה אשר קוראת לרשת הטלוויזיה הפינית, YLE, ללחוץ על איגוד השידור האירופי להדיח את ישראל מהתחרות ולאיים בהחרמת התחרות. "לפי ערכינו, אין לתת במה למדינה שמבצעת פשעי מלחמה וממשיכה בכיבוש צבאי כדי שתלטש את תדמיתה בשם המוזיקה. רשת הטלוויזיה הפינית הייתה בין הראשונים שדרשו להדיח את רוסיה באירוויזיון 2022 ואנו מצפים לאותה הגנה על ערכים מרשת הטלוויזיה הציבורית גם כעת", נכתב בעצומה.

בנוסף לכך, מאות אנשים בפינלנד שלחו הודעות ל-YLE בנושא השתתפותה של ישראל, וקראו לשידור הציבורי להחרים את האירוויזיון השנה אם ב-EBU יאפשרו לישראל להשתתף בתחרות.

נדגיש שאיגוד השידור האירופי הצהיר ב-10 בדצמבר כי אין סיבה המונעת מישראל להשתתף באירוויזיון: "תחרות האירוויזיון היא תחרות של גופי שידור ציבוריים מכל רחבי אירופה והמזרח התיכון. זו תחרות לגופי שידור – לא לממשלות, והשידור הציבורי הישראל משתתף בה כבר 50 שנה. ה-EBU הוא ארגון בראשות גופי שידור חברים. הגופים המנהלים של ה-EBU, בראשון הדירקטוריון, מייצגים את גופי השידור. גופים אלה בחנו את רשימת המשתתפים והחליטו כי השידור הציבורי הישראלי עומד בכל כללי התחרות ויחד עם עוד 36 גופי שידור ישראל תוכל להשתתף בתחרות בשנה הבאה".

ה-EBU הוסיף כי ביסס את החלטתו לפי יחסם הנוכחי של ארגונים בינלאומיים אחרים כלפי ישראל: "כרגע יש גישה מכילה כלפי משתתפים ישראלים בתחרויות גדולות. תחרות האירוויזיון נותרה אירוע א-פוליטי, המאחד קהלים ברחבי העולם באמצעות מוזיקה".

 

קדם האירוויזיון של פינלנד

הקדם הפיני ייערך השנה ב-10 בפברואר בהיכל נוקיה שנמצא בעיר טמפרה (Tampere). האולם יכול להכיל בתוכו עד 15,000 איש במהלך הופעות וקונצרטים, ומעבר הקדם מאולם קטן להיכל גדול מסמל את ההצלחה של הקדם הפיני בשנים האחרונות – הצלחה שמתורגמת גם להישגים נאים באירוויזיון.

רשימת המתמודדים בקדם האירוויזיון הפיני:

  • Cyan Kicks – "Dancing with Demons"
  • Jesse Markin – "Glow"
  • Mikael Gabriel and Nublu – "Vox populi"
  • Sara Siipola – "Paskana"
  • Sexmane – "Mania"
  • Sini Sabotage – "Kuori mua"
  • Windows95man – "No Rules!"
פינלנד באירוויזיון 2023

קארייה (Käärijä), שזכה בקדם האירוויזיון הפיני, ייצג את פינלנד עם שירו ""Cha Cha Cha". פינלנד עלתה לגמר לאחר שניצחה בחצי הגמר הראשון עם 177 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום השני עם 526 נקודות.

זהו ההישג השני הכי טוב בתולדותיה של פינלנד וההישג הכי טוב שלהם מאז הניצחון באירוויזיון 2006. זאת הפעם השנייה שבה פינלנד מנצחת בחצאי הגמר, ובגמר הגדול אף ניצחה בהצבעת הקהל אך הגיעה למקום הרביעי בהצבעת השופטים.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-57 של פינלנד באירוויזיון. פינלנד הצטרפה לתחרות ב-1961 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2006 לאחר שזכתה במקום הראשון עם השיר "Hard Rock Hallelujah" בביצועה של להקת "לורדי".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלמי מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!