למרות שהושג תקציב להשתתפות בתחרות, רומניה אינה נכללה ברשימת המדינות שאישרו השתתפות באירוויזיון 2024. רשת הטלוויזיה הרומנית תקבל החלטה האם המדינה מתכוונת לקחת חלק בתחרות שתיערך בשוודיה עד ה-22 בינואר.

השתתפותה של רומניה באירוויזיון 2024 עדיין בסימן שאלה נכון לעכשיו. גל השמועות על פרישת המדינה מהתחרות התחיל בחודש ספטמבר לאחר שהעיתון הרומני "Libertatea" חשף כי עפ"י מקורות שונים ברשת הטלוויזיה הרומנית, TVR, רומניה עשויה לפרוש מאירוויזיון 2024 עקב קשיים כלכליים אליהן נקלעה רשת הטלוויזיה.

כבר לאחר אירוויזיון 2023 פורסם כי רומניה השקיעה בתחרות לא פחות מ-380,000 יורו, סכום גבוה משמעותית לעומת אירוויזיון 2022. כשבוע לאחר הפרסום הגישה TVR בקשת תקציב בפיקוח עבור שר האוצר הרומני וגורמים מתוך רשת הטלוויזיה מסרו שההשתתפות הרומנית בתחרות תלויה באישור התקציב. חודשיים לאחר הפרסום ממשלת רומניה אישרה את התקציב השנתי של הממשלה ובתוכו ניתן למצוא תקציב אשר הוקצה במיוחד להשתתפות בתחרות.
מסמך צו החירום של ממשלת רומניה הודלף לרשת ובו נכתב: "באמצעות חוק התקציב השנתי, אושרו הכספים הדרושים ע"י האגודה הרומנית לרדיו-טלוויזיה לרכישות שונות של ציוד הדרוש לשידור, חומרים הדרושים לפיתוח פעילויות שידור, אבטחה ותשלום אגרות לארגונים ממשלתיים בינלאומיים, כולל ההתחייבויות הכספיות לאיגוד השידור האירופי".

יחד עם זאת, יש לקחת את הידיעה בערבון מוגבל. למרות אישור התקציב לתחרות, TVR טרם הודיעה בשלב זה האם תיקח חלק באירוויזיון שייערך בשוודיה או שתחליט למרות הכול לקחת שנת הפסקה. במידה ורומניה תחליט לפרוש מהתחרות, זאת אינה תהיה הפעם הראשונה שבה רומניה פורשת מסיבות כספיות – באירוויזיון 2016 נפסלה רומניה מהתחרות, וזאת לאחר שכבר בחרה שיר ונציג ותחרות, משום שלא שילמה לאיגוד השידור האירופי את חובה הכספי.

איגוד השידור האירופי הקציב את החלטתה של רשת הטלוויזיה הרומנית עד ה-22 בינואר, על מנת שתשקול את כל האפשרויות ותחליט האם המדינה תשתתף באירוויזיון 2024 או לא, כך נכתב באתר האירוויזיון Euroalfa. רשת הטלוויזיה הרומנית מסרה: "ההחלטה הסופית על השתתפותה של רומניה באירוויזיון 2024 טרם התקבלה. אנחנו בקשר עם המארגנים באיגוד השידור האירופי וכל האפשרויות עדיין פתוחות".
נציין ששני נציגי רומניה לשעבר בתחרות, הביעו את זעמם על השמועות שמדינתם לא תיקח חלק בתחרות. מדובר במרצ'ל פאבל (Marcel Pavel), אשר ייצג את רומניה באירוויזיון 2002 ביחד עם הזמרת מוניקה אנגל (Monica Anghel) והגיע למקום התשיעי עם השיר "Tell Me Why" ובמיכאי טראיסטאריו (Mihai Traistariu) אשר ייצג את רומניה באירוויזיון 2006 עם השיר "Tornero" והגיע למקום הרביעי.

פאבל הביע את כעסו: "בגלל היעדר השתתפותה של רומניה באירוויזיון 2024, אנחנו מבודדים את עצמנו מבחינה תרבותית. זו דוגמא של בידוד, זה נקרא ליתר דיוק בידוד תרבותי. אנחנו מתחילים למות לאט לאט כאומה וכעם. אני שומע רק חדשות שליליות על המדינה הזו. הרמנו קצת את הראש, היינו מגמת שיפור, ועכשיו גם אין יותר כסף לאירוויזיון? לאן הולך הכסף? האם הוא הולך למקום אחר? למה לא להשתתף? חשוב מאוד להיות שם! למה יש כסף לכל תוכנית הזויה אבל לאירוויזיון לא? יש לנו קולות טובים, אבל כנראה רבים מאוכזבים ואף אחד כבר לא מגלה עניין בתחרות המוזיקה הזו".

גם טראיסטאריו הצטרף לקריאות וגינה את הפרישה: "אני כועס מאוד! בחודש ספטמבר קיבלתי שיר מפינלנד מכמה מפיקים, שלדעתי הוא מבריק ואמרתי לעצמי: זהו, מצאתי את השיר שאני רוצה לשלוח לתחרות אחרי שנים של חיפושים ותראו, דווקא כשמצאתי גם את השיר, גיליתי שיכול להיות שלא נשתתף יותר באירוויזיון! די ציפיתי לזה. אני לא יודע למה הם לא יכולים להתמודד עם כישלון. אני מבין שהילד הזה (תאודור אנדריי, רומניה 2023) קיבל 0 נקודות, אבל מה זה אומר? כלומר, אם רומניה לא תעפיל למונדיאל בכדורגל לעולם לא נלך שוב? זה בלתי אפשרי. לפעמים זה טוב, לפעמים זה רע. היה טוב איתי ועם לומיניצה (רומניה 2005), היו לנו תוצאות מעולות, אז זה אפשרי! אבל אם נשלח אחד מאלה, בדרך כלל נקבל רק 0 נקודות. המשכתי לצרוח ולצעוק: תפסיקו לשלוח ילדים לא מוכנים ולא בשלים! אני לא מוותר ואראה אילו מדינות עדיין מאפשרות שירים ממלחינים זרים כי יש לי את השיר הנכון ואני ארשם למדינה אחרת אם לא תהיה לי ברירה". נזכיר שהזמר ניסה לייצג שוב את ארצו ללא הצלחה בין השנים 2016-2019.
רומניה באירוויזיון 2023

"D.G.T (Off and On)" (בעברית: "אצבעות") הוא שם השיר שבוצע ע"י הזמר תאודור אנדריי (Theodor Andrei), אשר ייצג את רומניה בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2023 שהתקיים בליברפול, בריטניה. השיר הגיע למקום האחרון בחצי הגמר עם 0 נקודות, בדומה לסן מרינו. זו הפעם הראשונה שרומניה מגיעה למקום האחרון בתחרות ולא זוכה לאף נקודה.

מקורות: euroalfa.eu, EurovisionFun.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!