בעוד המלחמה בישראל נמשכת והשתתפותה באירוויזיון הקרוב עדיין שנויה במחלוקת בקרב פעילי BDS, נורווגיה מפרסמת סופית שהחליטה לא להחרים את ישראל באירוויזיון 2024.

עם ההכרזה שהתקיימה ביום שישי האחרון על המשתתפים בקדם האירוויזיון הנורווגי, "Melodi Grand Prix 2024", רשת הטלוויזיה הנורווגית (NRK) הכריזה על החלטתה שלא לפעול ולהחרים את ישראל מלהשתתף באירוויזיון 2024.
במהלך פרסום שמות האומנים והשירים שיתחרו לייצג את נורווגיה באירוויזיון במאלמו, הפגינו 20 איש מחוץ למשרדי רשת הטלוויזיה NRK בקריאה להחרים את השתתפותה של ישראל בעקבות המלחמה המתמשכת בעזה. בתגובה לקריאות והדרישות ההולכות וחוזרות, רשת הטלוויזיה הנורווגית הודיעה רשמית וסופית שלא תדרוש את פסילתה של ישראל מהתחרות הקרובה בחודש מאי.

לפי עורך הבידור של NRK, שארלו האלוורסן (Charlo Halvorsen), צעד כזה, אם ייעשה, יהיה כנקיטת צד בסכסוך המתרחש וכרשת טלוויזיה וחדשות הם אינם יכולים לעשות מהלך שכזה. אחד ממנחי קדם האירוויזיון הנורווגי, פרדריק סולוואנג (Fredrik Solvang), הצהיר שגם הוא לא יתמוך בהחרמתה של ישראל כדי להישאר ניטרלי במסגרת תפקידו כמנחה הקדם. סולוואנג הזכיר שממשלת נורווגיה עדיין תוכל לדרוש את החרמת האירוויזיון בעקבות ההשתתפות של ישראל, כפי שקרה כלפי רוסיה ב-2022 בעקבות הפלישה לאוקראינה.

לאחר ההכרזה על משתתפי ה-"Melodi Grand Prix 2024", מרגרט ברגר (Margaret Berger), אחת המשתתפות השנה בתחרות הנורווגית ונציגת נורווגיה באירוויזיון 2013, הביעה תמיכה בהפגנות נגד ישראל באירוויזיון ואת דאגתה אם ישראל תשתתף באירוויזיון במאלמו. ברגר מסרה לאתר החדשות הנורווגי VG.no: "אני חושבת שזה קשה עבור האירוויזיון להיות זירה נטולת פוליטיקה בזמן שרוסיה הודחה מהאירוויזיון. כרגע נורווגיה לא מחרימה את ישראל ולכן גם רשת הטלוויזיה המקומית לא עושה זאת".
מאז פרוץ המלחמה ועליית הקריאות נגד ישראל באירופה ובעולם, נשלחו אלפי תלונות נגד רשתות הטלוויזיה המשתתפות באירוויזיון על מנת להחרים את האירוע אם ישראל משתתפת בו על מנת ללחוץ על איגוד השידור האירופי (EBU) להשעות בעצמו את ישראל מהתחרות, כפי שנעשה עם רוסיה ב-2022. לאחר פרסום רשימת המדינות המשתתפות באירוויזיון 2024, איגוד השידור האירופי פרסם הבהרה לפיה ישראל עומדת בתנאים להשתתף בתחרות ואין מניעה שתיקח חלק באירוויזיון המתוכנן לחודש מאי במאלמו, שוודיה. יחד עם זאת, אף מדינה לא הכריזה רשמית על פרישתה מהתחרות בעקבות ההשתתפות הישראלית.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-62 של נורווגיה באירוויזיון. נורווגיה הצטרפה לתחרות ב-1960 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של נורווגיה הייתה באירוויזיון 2009 עם השיר "Fairytale" בביצועו של הזמר אלכסנדר ריבאק.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!