כשבועיים לאחר בחירת השיר הצ'כי שיתחרה באירוויזיון 2024, "Pedestal", הזמרת אייקו מגיבה לשאלות המציפות את הקהל לגבי עתידו של השיר בתחרות.

אירוויזיון 2024 יתקיים בעוד קצת יותר מארבעה חודשים, ובקרב קהל אוהדי התחרות עולה השאלה האם הזמרת אייקו (Aiko), שנבחרה לייצג את צ'כיה באירוויזיון 2024 עם השיר "Pedestal" (בעברית: "מעמד"), תבצע שינויים בשיר ותקליט "גרסת אירוויזיון" חדשה לשיר. השאלה עולה בשל אורכו הקצר של השיר (כ-2:22 דקות בלבד, לעומת שלוש דקות כמקובל), והמנהג בחלק מהמדינות הוא "לשדרג" את השיר שנבחר לתחרות בשלב מוקדם של השנה.

תהליך הבחירה של השיר הצ'כי לתחרות האירוויזיון במאלמו התקיים בתחילת דצמבר וכלל בתוכו 7 שירים שהתמודדו בקדם האירוויזיון. לאחר שבוע של הצבעה שחולקה לקהל הצ'כי ולקהל הבינלאומי, נבחרה אייקו (Aiko) כנציגת צ'כיה לאירוויזיון 2024 עם השיר "Pedestal".
לפני כמה ימים, אייקו התראיינה לפודקאסט "Eurovision with Adam" , שם בין היתר היא נתנה תשובה לגבי שדרוג השיר "Pedestal", ואישרה שזה אכן צפוי לקרות: "אני אשמח לבדוק את זה. אנחנו נפגשים עם המפיק שלי בתחילת ינואר בכדי לבדוק מה באמת אפשר לעשות עם הזמן שנותר בשיר, ומה כדאי להוסיף. "Pedestal" הוא בסך הכל באורך של 2:20 דקות, ויש לנו 3 דקות לנצל. אז למה לא להשתמש בזמן הזה ולעשות איתו משהו? אנחנו בהחלט הולכים לשחק עם זה, לראות מה אנחנו יכולים ליצור יחד עם הצוות שידאג לתאורה וכל מה שמסביב, ויש לנו כמה רעיונות. אז כן, זה בהחלט עומד לקרות!".

@allthingsadam.ie New episode of my podcast “Eurovision With Adam” out now featuring Aiko interview. Link in bio. #fyp #eurovision #eurovision2024 #czechia #viral #esc ♬ original sound – Adam Mc Callig

בנוסף, לאחר שהופץ סרטון באינטרנט שבו אייקו שרה את "Pedestal" מול קהל בפסטיבל שהתקיים בחודש יוני, עלו חששות בקרב קהל החובבים שאייקו עשויה להיפסל, כיוון שעל פי חוקי איגוד השידור האירופי על השירים המתמודדים בתחרות אסור להתפרסם או להתבצע מול קהל לפני ה-1 בספטמבר. אייקו הגיבה להאשמות האלו: "לא פרסמתי שום תגובה או הצהרה בנושא מכיוון שזהו לא תפקידי כאומנית להסביר לקהל מה הם חוקי התחרות. ישנה הצהרה רשמית מה-EBU, והם מודעים לעניין עוד מלפני שנכנסתי לתהליך הבחירה, אז זה אמור להיות בסדר. הכל בסדר!".

@allthingsadam.ie What do you think? #fyp #eurovision #eurovision2024 #czechia #viral ♬ original sound – Adam Mc Callig
צ'כיה באירוויזיון 2024

"Pedestal" (בעברית: "מעמד") הוא שם השיר שיבוצע ע"י הזמרת אייקו (Aiko), אשר תייצג את צ'כיה באחד מחצי הגמר של אירוויזיון 2024 שיתקיים במאלמו שבשוודיה, שם תתמודד מול נציג ישראל שייבחר במסגר התוכנית "הכוכב הבא". השיר נכתב ע"י אייקו עצמה ביחד עם סטיבן אנסל (Steven Ansell), שגם הפיק את השיר.

השיר עוסק באהבה עצמית, העצמה עצמית, והקביעה של גבולות ביחסים. המילים מעבירות תחושה של אדם המרגיש לא מוערך בתוך מערכת יחסים והרצון לתת עדיפות לאושר האישי על פני מערכת יחסים מורכבת. המילים "Put myself on a pedestal" מביעות חשיבות על שמירת הערכה עצמית גבוהה ולא להתפשר על פחות מהראוי.

בימים אלה מדורגת צ'כיה במקום ה-35 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2024.

אייקו – מי זאת?

אלנה שירמנובה-קוסטבלובה (Alena Shirmanova-Kostebelova), שמכונה אייקו, נולדה במוסקבה, גדלה בצ'כיה וכיום מתגוררת בעיר ברייטון שבבריטניה. היא אומנית בעלת חזון שמתעמקת בנושאים עמוקים כמו אהבה, בדידות והבנה עצמית, תוך שימוש במוזיקה שלה כמדיום להתבוננות פנימית ולחיבור. אלבומה השני, "Fortune's Child", שוחרר באוקטובר האחרון. בין שיריה המוכרים ניתן למצוא את "Daughter Of The Sun".

אייקו היא האומנית הצ'כית הראשונה ששמה התנוסס על כיכר הטיימס סקוור האייקונית בניו יורק, והאומנית הצ'כית הראשונה שנכללה במסע הפרסום העולמי Spotify Equal, תוך שימת דגש על מחויבותה להכללה ולשוויון בתעשיית המוזיקה.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-12 של צ'כיה באירוויזיון. צ'כיה הצטרפה לתחרות ב-2007 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2018 לאחר שהזמר מיקולאס ג'וזף הגיע למקום השישי עם השיר "Lie To Me".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!