חודש דצמבר מגיע לסיומו ושנת 2024, שנת האירוויזיון במאלמו, מתקרבת אלינו בצעדים גדולים. לא פחות מתשעה משתתפי אירוויזיון הוכרזו עד כה כמשתתפים בתחרות שתיערך בחודש מאי – כאשר חמישה מתוכם נבחרו רק בחודש האחרון, כמות יוצאת דופן לעומת שנים קודמות. סיכום תמונת מצב.

עונת הקדמים לאירוויזיון 2024 ממשיכה לצבור תאוצה בימים אלו, ורגע לפני שאנחנו מקבלים את 2024 ושלושה חודשים עמוסים בקדמים רבים ומרגשים, ערכנו תמונת מצב עדכנית. חודש דצמבר ידוע כחודש יחסית "רדום" בכל הנוגע לקדמי אירוויזיון שנערכים ברחבי אירופה ולגבי חשיפת נציגים לתחרות, אך השנה נדמה שמשהו השתנה בגישה של רשתות שידור כלפי התחרות, ולא פחות מתשעה מתמודדי אירוויזיון שונים נבחרו עד כה באלבניה, בלגיה, בריטניה, הולנד, יוון, סלובניה, צ'כיה, צרפת וקפריסין.
בלגיה

המדינה הראשונה לפתוח את עונת האירוויזיון הייתה בלגיה שהכריזה ב-30 באוגוסט על בחירתו של הזמר מוסטי (Mustii) כנציג הבלגי לאירוויזיון 2024. עד כה לא נחשף הרבה מידע בכל הנוגע לשיר שיישלח לתחרות, מיהם כותבי השירים ובאיזה ז'אנר ייבחר מוסטי לשיר בתחרות, אך ידוע כי השיר ייחשף במהלך חודש פברואר.

 

קפריסין

המדינה השנייה שהכריזה על נציגתה לתחרות הייתה קפריסין, שהודיעה ב-25 בספטמבר כי הזמרת האוסטרלית ממוצא קפריסאי, סיליה קאפסיס (Silia Kapsis), תייצג את קפריסין בתחרות. עוד לפני שהחלה עונת הקדמים קפריסין סיפקה לנו לא מעט דרמות לאחר שהכריזה בחודש מאי כי הנציג לאירוויזיון ייבחר דרך תוכנית המוזיקה "Fame Story", אך בשל תלונה של יוון וחוסר הסכמה למקום שבו תצולם התוכנית, נאלצה קפריסין לבטל את הריאליטי שכבר צולם ולשלוח פעם נוספת נציג באופן ישיר.

השמועות סביב בחירתה של קאפסיס החלו כבר בתחילת חודש ספטמבר, אך האישור הסופי הגיע לקראת סוף החודש. קאפסיס היא הנציגה האוסטרלית השנייה ברציפות שתייצג את קפריסין באירוויזיון, וזאת לאחר אנדרו למברו (Andrew Lambrou) שייצג את קפריסין באירוויזיון 2023. השיר לתחרות ייכתב ע"י היוצר המוכר דימיטריס קונטופולוס (Dimitris Kontopoulos), שכתב והפיק לאורך השנים לא מעט שירי אירוויזיון מוכרים ומצליחים. מועד חשיפת השיר לא ידוע בשלב זה.

 

יוון

המדינה השלישית שהכריזה על נציגתה לתחרות הייתה יוון, שהודיעה ב-24 באוקטובר על בחירתה של הזמרת מרינה סאטי (Marina Satti) כנציגה היוונית לתחרות. סאטי הוזמנה לייצג את יוון לקראת אירוויזיון 2020 אך סירבה עקב מציאת השיר המתאים לתחרות. ב-2022 הזמרת חשפה בראיון שתשמח לייצג את יוון בתחרות אם תתבקש ע"י רשת הטלוויזיה אך הדבר לא יצא בסוף אל הפועל. גם השנה עלה הרעיון לקיים ביוון קדם אירוויזיון טלוויזיוני עם מספר משתתפים, לראשונה מ-2015, תוכנית שבסופו של דבר לא יצאה לפועל, ככל הנראה בשל סיבות כלכליות. מי שהציעה עצמה לייצוג יוון באירוויזיון היא הזמרת אוונגליה פסרקיס (Evangelia Psarakis) שבשנים האחרונות מנסה להגיע לתחרות ללא הצלחה.

רשת הטלוויזיה היוונית חטפה לא מעט ביקורת בשנה האחרונה לאור התנהלותה בצל בחירת הנציג היוון לאירוויזיון 2023, ויקטור ורניקוס (Victor Vernicos), מה שהוביל אפילו לתביעה בבית המשפט המקומי מצידה של אחת ממתמודדות הבחירה הפנימית, מליסה מנצוקיס (Melissa Mantzoukis).

בימים אלו מקשיבה סאטי למאות השירים שהוגשו לוועדה, ביניהם שירם של היוצרים המוכרים פטר בוסטרום (Peter Bostrom) ודימיטרי סטאסוס (Dimitri Stassos). למרות הדיווחים הקודמים בהם נמסר שהזמרת דחתה כל שיר שהוגש לה, סאטי הכחישה בתוקף את השמועות. מועד חשיפת השיר לא ידוע בשלב זה אך ידוע כי סאטי מעוניינת לשיר בתחרות ביוונית, או שיר שמשלב בתוכו יוונית – מה שיוון לא עשתה מאז אירוויזיון 2018.
צרפת

המדינה הרביעית שהכריזה על נציגה לתחרות הייתה צרפת, שהודיעה ב-8 בנובמבר כי הזמר הצרפתי ממוצא אלג'ירי, סלימאן (Slimane), ייצג את צרפת בתחרות. צרפת הגדילה לעשות וכבר באותו ערב חשפה את שירה לתחרות – "Mon amour" (בעברית: "אהובתי").

השיר הצרפתי היה לשיר הראשון שנחשף לקראת אירוויזיון 2024, ידיעה שתפסה לא מעט חובבים מופתעים, שכן צרפת נוהגת לרוב לפרסם את שירה לתחרות בחודשים מאוחרים יותר. זאת השנה השנייה ברציפות שבה צרפת בוחרת את נציגה לתחרות באופן ישיר, לאחר שבשנים האחרונות שינתה את פורמט הבחירה לתחרות מספר פעמים.

 

הולנד

חודש דצמבר נפתח עם בחירתם של לא פחות מחמישה נציגים נוספים לאירוויזיון 2024. המדינה החמישית שהכריזה על נציגה לתחרות הייתה הולנד, שהודיעה ב-11 לדצמבר על בחירתו של הזמר יוסט קליין (Joost Klein) כנציג ההולנדי לתחרות. את הבחירה ליוותה ביקורת קשה כלפי רשת הטלוויזיה ההולנדית, וזאת לאחר הבחירה בצמד הזמרים מיה ניקולאי ודיון קופר (Mia Nicolai & Dion Cooper), שהובילה בסופו של דבר לכישלון באירוויזיון 2023, ולכך שהולנד לא העפילה לגמר לראשונה מ-2015. מי שעוד הצטרף לטענות היה המפיק ההולנדי הבינלאומי ארמין ואן ביורן (Armin van Buuren), ששיתף כי ניסה לייצג את הולנד באירוויזיון 2022 אך רשת הטלוויזיה התעלמה ממנו והתייחסה אליו בזלזול.

בסופו של דבר נבחר קליין כנציג ההולנדי לתחרות, ויש מי שכבר מיהרו להשוות את שיריו וסגנונו לקארייה (Käärijä), נציג פינלנד לאירוויזיון 2023, ואפילו לשון באנאן (Sean Banan) השוודי שהשתתף פעמיים במלודיפסטיבלן ב-2012 וב-2013. השיר ההולנדי צפוי להיחשף במהלך חודש מרץ.

 

סלובניה

יום לאחר ההכרזה של הולנד, המדינה השישית שהכריזה על נציגתה לתחרות הייתה סלובניה, שהודיעה ב-12 לדצמבר על בחירתה של הזמרת רייבן (Raiven) כנציגה הסלובנית לתחרות. סלובניה, בדומה לקפריסין, תכננה לבחור את נציגה לתחרות דרך משדר טלוויזיוני ולקיים קדם אירוויזיון במתכונת חדשה, אך שבוע לפני ההכרזה הודיעה כי היא משנה את תוכניותיה ותבחר נציג באופן ישיר. זאת הפעם הראשונה שבה סלובניה בוחרת את נציגיה לתחרות שנתיים ברציפות, והפעם השלישית בארבעת השנים האחרונות.

שמה של רייבן כמועמדת מובילה לאירוויזיון עלה כבר בחודש ספטמבר אך לאחר בחירתה שיתפה הזמרת שהפנייה אליה נעשתה בעצם שבוע לפני ההכרזה באמצעי התקשורת. רייבן עצמה לא זרה לעולם האירוויזיון, וזאת לאחר שהשתתפה שלוש פעמים בקדם הסלובני בשנים 2016 (מקום שני), 2017 (מקום שלישי) וב-2019 (מקום שני). השיר אותו תבצע באירוויזיון, "Veronika", יבוצע בסלובנית וייחשף ב-20 בינואר.
צ'כיה

יום רודף יום וקדם רודף הכרזה נוספת. צ'כיה הייתה המדינה הראשונה השנה שקיימה קדם אירוויזיון לבחירת נציגה לתחרות ב-4 בדצמבר. לאחר ההצלחה באירוויזיון 2023 הוחלט להמשיך במתכונת הקדם בצ'כיה, ולראשונה מ-2008 נערך הקדם מול קהל בשידור חי. כמו ב-2023, ההצבעה לבחירת המנצח בקדם הייתה פתוחה למשך שבוע ימים עד ה-11 בדצמבר, ויומיים לאחר מכן הודיעה רשת הטלוויזיה על זכייתה בקדם של הזמרת אייקו (Aiko) עם השיר "Pedestal" (בעברית: "מעמד"). בכך, הפכה צ'כיה למדינה השביעית שהכריזה על נציגתה לתחרות ולמדינה השנייה שבוחרת את שירה לאירוויזיון.

הזוכה בקדם נבחר באמצעות הקהל בבית שהתחלק ל-70% קהל בינלאומי ו-30% קהל צ'כי. לאחר בחירתה של אייקו פורסם פילוג ההצבעות בין צ'כיה לשאר העולם, מה שגרם לתהיות בשיטת הבחירה: הזמרת אומנם הגיעה למקום הראשון בהצבעה העולמית אך למקום החמישי בלבד בקרב הקהל הצ'כי. מי שניצחה בהצבעת הקהל הצ'כי הייתה הזמרת אלי (Elly) שהגיעה למקום השני בהצבעה העולמית ובשקלול הסופי סיימה במקום השני בקדם.

 

בריטניה

המדינה השמינית שהכריזה על נציגה לתחרות הייתה בריטניה, שהודיעה ב-16 בדצמבר כי הזמר אולי אלכסנדר (Olly Alexander), ייצג את בריטניה בתחרות. השמועות בדבר השתתפותו של אלכסנדר בתחרות החלו בחודש נובמבר, לאחר שפורסם כי מתקיימים מגעים מול זמר מקומי מצליח.

מועד חשיפת השיר הבריטי לתחרות טרם נחשף אך ידוע כי דני הארל (Danny Harle), המפיק המוזיקלי שעובד עם אולי על השיר הוא שם מוכר בסצנת המוזיקה הבריטית. הארל הוא המפיק המוזיקלי של הזמרת המצליחה דואה ליפה (Dua Lipa) והמוח שעומד מאחורי הלהיט האחרון שלה, "Houdini", אשר יצא לפני חודש וכבר הגיע לכ-50 מליון צפיות ביוטיוב.

 

אלבניה

בשבוע שעבר ערכה אלבניה את קדם האירוויזיון המסורתי "Festivali i Këngës", ולאחר שלושה ערבים הוכרז ב-22 בדצמבר כי מי שתייצג את אלבניה בתחרות הקרובה היא הזמרת בסה קוקדימה (Besa Kokëdhima) עם השיר "Zemrën n’Dorë" (בעברית: "הלב ביד"). בכך, הפכה אלבניה למדינה התשיעית שהכריזה על נציגתה לתחרות ולמדינה השלישית שבוחרת את שירה לאירוויזיון.

זאת הפעם השנייה ברציפות שבה הקהל האלבני בוחר את הנציג לתחרות והפעם השנייה שבה השופטים בוחרים מנצח אחר בפסטיבל, בשונה מטעם הקהל.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!