מרצ'ל פאבל, נציג רומניה לאירוויזיון 2002, ומיכאי טראיסטאריו, נציג רומניה לאירוויזיון 2006, מביעים את זעמם עקב היעדרותה הצפויה של מדינתם באירוויזיון 2024.

בתחילת החודש פורסמה רשימת המדינות שישתתפו באירוויזיון 2024, כאשר המדינה היחידה אשר השתתפה בשנה שעברה וככל הנראה לא תשתתף השנה היא רומניה. שניים מנציגי רומניה לאירוויזיון הביעו לאחרונה את כעסם על ההחלטה הזאת – הראשון, מרצ'ל פאבל (Marcel Pavel), אשר ייצג את רומניה באירוויזיון 2002 ביחד עם הזמרת מוניקה אנגל (Monica Anghel) והגיע למקום התשיעי עם השיר "Tell Me Why" (בעברית: "תגיד לי למה"). המקום התשיעי בתחרות היה לפעם הראשונה שרומניה נכנסה לטופ עשר באירוויזיון וההישג הכי טוב שלהם עד אותה עת.

הזמר השני, מיכאי טראיסטאריו (Mihai Traistariu), ייצג את רומניה באירוויזיון 2006 עם השיר "Tornero" (בעברית: "אני אחזור") והגיע למקום הרביעי. המקום הרביעי נחשב עד היום לאחד מההישגים הכי מוצלחים של רומניה באירוויזיון, והשיר עצמו הפך ללהיט גדול בכל אירופה.
פאבל הביע את כעסו: "בגלל היעדר השתתפותה של רומניה באירוויזיון 2024, אנחנו מבודדים את עצמנו מבחינה תרבותית. זו דוגמא של בידוד, זה נקרא ליתר דיוק בידוד תרבותי. אנחנו מתחילים למות לאט לאט כאומה וכעם. אני שומע רק חדשות שליליות על המדינה הזו. הרמנו קצת את הראש, היינו מגמת שיפור, ועכשיו גם אין יותר כסף לאירוויזיון? לאן הולך הכסף? האם הוא הולך למקום אחר? למה לא להשתתף? חשוב מאוד להיות שם! למה יש כסף לכל תוכנית הזויה אבל לאירוויזיון לא? יש לנו קולות טובים, אבל כנראה רבים מאוכזבים ואף אחד כבר לא מגלה עניין בתחרות המוזיקה הזו".

גם טראיסטאריו הצטרף לקריאות וגינה את הפרישה: "אני כועס מאוד! בחודש ספטמבר קיבלתי שיר מפינלנד מכמה מפיקים, שלדעתי הוא מבריק ואמרתי לעצמי: זהו, מצאתי את השיר שאני רוצה לשלוח לתחרות אחרי שנים של חיפושים ותראו, דווקא כשמצאתי גם את השיר, גיליתי שיכול להיות שלא נשתתף יותר באירוויזיון! די ציפיתי לזה. אני לא יודע למה הם לא יכולים להתמודד עם כישלון. אני מבין שהילד הזה (תאודור אנדריי, רומניה 2023) קיבל 0 נקודות, אבל מה זה אומר? כלומר, אם רומניה לא תעפיל למונדיאל בכדורגל לעולם לא נלך שוב? זה בלתי אפשרי. לפעמים זה טוב, לפעמים זה רע. היה טוב איתי ועם לומיניצה (רומניה 2005), היו לנו תוצאות מעולות, אז זה אפשרי! אבל אם נשלח אחד מאלה, בדרך כלל נקבל רק 0 נקודות. המשכתי לצרוח ולצעוק: תפסיקו לשלוח ילדים לא מוכנים ולא בשלים! אני לא מוותר ואראה אילו מדינות עדיין מאפשרות שירים ממלחינים זרים כי יש לי את השיר הנכון ואני ארשם למדינה אחרת אם לא תהיה לי ברירה". נזכיר שהזמר ניסה לייצג שוב את ארצו ללא הצלחה בין השנים 2016-2019.
גל השמועות על הפרישה של רומניה מהתחרות התחיל בחודש ספטמבר לאחר שהעיתון הרומני "Libertatea" חשף כי עפ"י מקורות שונים ברשת הטלוויזיה הרומנית (TVR), רומניה עשויה לפרוש מאירוויזיון 2024 עקב קשיים כלכליים אליהן נקלעה רשת הטלוויזיה. נשיא רשת הטלוויזיה, דן טורטוריצ'ה (Dan Turturică), בחר שלא להגיב לידיעה אך כבר אחרי אירוויזיון 2023 פורסם כי רומניה השקיעה בתחרות לא פחות מ-380,000 יורו – סכום גבוה משמעותית לעומת אירוויזיון 2022. כשבוע לאחר הפרסום הגישה TVR בקשת תקציב בפיקוח עבור שר האוצר הרומני וגורמים מתוך רשת הטלוויזיה מסרו שההשתתפות הרומנית בתחרות תלויה באישור התקציב. חודשיים לאחר הפרסום היה נדמה כי העניינים מתקדמים בכיוון החיובי, לאחר שממשלת רומניה אישרה את התקציב השנתי של הממשלה ובתוכו ניתן למצוא תקציב אשר הוקצה במיוחד להשתתפות בתחרות. יחד עם זאת, לאחר פרסום רשימת המדינות המשתתפות, רומניה לא נכללה ברשימה הסופית.

חשוב להדגיש: בימים אלו עדיין מתנהל משא ומתן של איגוד השידור האירופי מול רשת הטלוויזיה הרומנית בדבר השתתפותה בתחרות וההכרעה צפויה להתקבל במהלך השבועות הקרובים. במידה ורומניה אכן תפרוש בסופו של דבר, זאת תהיה הפעם השנייה שבה המדינה פורשת מסיבות כלכליות: באירוויזיון 2016 נפסלה רומניה מהתחרות, וזאת לאחר שכבר בחרה שיר ונציג ותחרות, משום שלא שילמה לאיגוד השידור האירופי את חובה הכספי.
רומניה באירוויזיון 2023

"D.G.T (Off and On)" (בעברית: "אצבעות") הוא שם השיר שבוצע ע"י הזמר תאודור אנדריי (Theodor Andrei), אשר ייצג את רומניה בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2023 שהתקיים בליברפול, בריטניה. השיר הגיע למקום האחרון בחצי הגמר השני עם 0 נקודות, בדומה לסן מרינו. זו הפעם הראשונה שרומניה מגיעה למקום האחרון בתחרות ולא זוכה לאף נקודה.

מקורות: playtech, protv.ro, eurovisionfun.
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!