לאחר שינוים רבים ופרישה של שלושה אומנים מהפסטיבל, אלבניה חושפת את רשימת המתמודדים הסופית בפסטיבל ופרטים נוספים על קדם האירוויזיון שייצא לדרכו בשבוע הבא.

מנהלי וצוות ההפקה של קדם האירוויזיון האלבני, "Festivali i Këngës 62", התראיינו לתוכנית טלוויזיה אלבנית ומסרו פרטים חדשים על הקדם. הם הבטיחו לציבור פסטיבל שירים שלא יישכח ושארבעת הלילות הקסומים של הפסטיבל בדצמבר יהפכו לחוויה מרשימה לצופה. בנוסף, הם דיברו גם על פרישתם של קייסי טולה (Kejsi Tola), סמנתה קרבלה (Samanta Karavella) וסארדי שטרוגאיי (Sardi Strugaj).
בתוכנית, צוות ההפקה נשאל האם באמת קיימים איסורים על הבמה כפי שפורסם ע"י חלק מהמשתתפים הפורשים: "יש המון שינויים השנה, התקנות היו מחמירות אף יותר השנה. בניגוד לשנים אחרות, השנה אפשרנו עד 2 מבצעים על הבמה. שאר הסיבות הן אישיות לחלוטין. השנה יהיו לנו 6 פרסים. אנחנו לא נותנים חשיבות למופע אלא למוזיקה ולתזמורת. אנחנו רוצים לתת חשיבות לטקסט ולמוזיקה".

בנוסף, נשאל צוות ההפקה האם השמועות שיצאו על בחירה מוקדמת של אלסה לילה (Elsa Lila), אחת המשתתפות בקדם ופייבוריטית לניצחון, נכונות: "הזמרים עצמם יוצרים את השמועות. חבר המושבעים מונה 11 חברים, איך כל חברי המושבעים יכולים להסכים מראש על הזוכה? השמועות הן רק חדשות פיקטיביות".

עוד פורסם כי מי שתחליף את סארדי שטרוגאיי (Sardi Strugaj), המתמודד השלישי שפרש מהפסטיבל, היא הזמרת עדן באיה (Eden Baja) שתשיר את "Ajër". בכך, הושלמה תמונת הפסטיבל בו ישתתפו בסך הכל 31 אומנים.

לצפייה בראיון המלא באלבנית:
מתמודדי הפסטיבל בערב הראשון – 19 בדצמבר:

 1. Stivi Ushe – "Askush si ty"
 2. Besa Kokëdhima – "Zemën n’Dorë"
 3. Mal Retkoceri – "Çmendur"
 4. Eldis Arrnjeti – "Një kujtim"
 5. Shpat Deda – "S’mund t’jetoj pa ty"
 6. Jehona Ponari – "Evol"
 7. PeterPan Quartet – "Edhe nje her"
 8. Festina Mejzini – "Melos"
 9. Kastro Zizo – "2073"
 10. Luan Durmishi – "Përsëritja"
 11. Melodajn Mancaku – "Nuk jemi ne"
 12. Olsi Ballta – "Unë"
 13. Andi Tanko – "Herë pas herë"
 14. Sergio Hajdini – "Uragan"
 15. Santino De Bartolo – "Dua të rri me ty"
 16. Olimpia Smajlaj – "Asaj"

מתמודדי הפסטיבל בערב השני – 20 בדצמבר:

 1. Big Basta and Vesa Luma – "Mbinatyrale"
 2. Elsa Lila – "Mars"
 3. Jasmina Hako – "Ti"
 4. Michela Paluca – "Për veten"
 5. Anduel Kovaçi – "Nan"
 6. Irma Lepori – "Me prit"
 7. Eden Baja – "Ajër"
 8. Erina and the Elementals – "Jetën n’skaj"
 9. Kleansa Susaj – "Pikturë"
 10. Arsi Bako – "Zgjohu"
 11. Tiri Gjoci – "Në ëndërr"
 12. Besa Krasniqi – "Esenciale"
 13. Bledi Kaso – "Çdo gjë mbaroi"
 14. Troy – "Horizonti i ëndrrave"
 15. Martina Serreqi – "Vetëm ty"

בערב השלישי של הפסטיבל שייערך ב-21 בדצמבר, 14 אומנים מקטגוריית הגדולים יבצעו דואטים עם מתחרי עבר, ו-13 אומנים מקטגוריית האומנים החדשים יבצעו דואטים של שירי אירוויזיון מהעבר. בסוף הערב השלישי יוכרזו העולים לגמר שייערך ב-22 בדצמבר. הנציג לאירוויזיון 2024 ייבחר פעם נוספת ע"י הקהל בבית בלבד ואילו הזוכה בפסטיבל ייבחר על ידי השופטים, כמו בשנה שעברה.

הפסטיבל האלבני מתקיים ברציפות מ-1961, כאשר בשנת 2003 החליטה רשת הטלוויזיה האלבנית להפוך אותו לקדם האירוויזיון האלבני. בפסטיבל חובה על כל המתמודדים לשיר באלבנית ולזוכה בתחרות יש את האפשרות לשיר באירוויזיון באנגלית. התחרות המקומית משמשת כקדם האירוויזיון עבור אלבניה מאז הצטרפותה לתחרות ב-2004. התחרות מתקיימת מידי שנה בסוף חודש דצמבר ולרוב היא מורכבת מחצאי גמר וגמר.
אלבניה באירוויזיון 2023

אלבינה ומשפחת קלמנדי (Albina & Familja Kelmendi), שזכו בקדם האירוויזיון האלבני, ייצגו את אלבניה עם שירם "Duje" (בעברית: "אוהבת את זה"). אלבניה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום התשיעי בחצי הגמר השני עם 83 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום ה-22 עם 76 נקודות – ההישג הכי נמוך אליו מגיעה אלבניה בכל הגמרים בהם השתתפה. יחד עם זאת, בהצבעת הקהל הגיעה אלבניה למקום העשירי עם 59 נקודות.

מקורות: lajme.rtsh.al,  RTSH.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-20 של אלבניה באירוויזיון. אלבניה הצטרפה לתחרות ב-2004 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2012 לאחר שהזמרת רונה נישליו הגיעה למקום החמישי עם השיר "Suus".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!