אחרי שבועות של ספקולציות וקריאות להחרים את השתתפותה של ישראל בתחרות האירוויזיון, איגוד השידור האירופי יוצא בהצהרה רשמית ומכריז: "ישראל עומדת בכללי התחרות ותשתתף באירוויזיון".

כבר למעלה מחודשיים שישראל נמצאת במלחמה קשה מול ארגון הטרור חמאס ששולט ברצועת עזה, ובמקביל נלחמת בכמה חזיתות על מנת להגן על גבולות המדינה. ישראל ציינה השנה 50 שנה להצטרפותה לתחרות האירוויזיון וברבות השנים הפכה לאחת מהמדינות הפופולאריות והאהובות בתחרות ועדיין, יש לא מעט אנשים וארגונים שמנסים לגרום להחרמתה של ישראל מהתחרות.

עד כה, פרט לנורווגיה שהתייחסה השבוע לנושא לראשונה, אף מדינה שמשתתפת באירוויזיון לא יצאה בקריאה להחרים את ישראל ולא איימה בפרישה, להבדיל מהקריאות להדיח את רוסיה מהתחרות לאחר פלישתה לאוקראינה בתחילת 2022. איגוד השידור האירופי (EBU) פרסם בשבוע שעבר את רשימת המדינות שישתתפו באירוויזיון 2024 שייערך בשוודיה, בה ניתן למצוא גם את ישראל, אך עד כה נמנע לפרסם הצהרה רשמית בנושא.
בעקבות תחקיר ובדיקה שערך העיתון הבלגי "Het Laatste Nieuws", ה-EBU פרסם הצהרה רשמית בנושא: "תחרות האירוויזיון היא תחרות של גופי שידור ציבוריים מכל רחבי אירופה והמזרח התיכון. זו תחרות לגופי שידור – לא לממשלות, והשידור הציבורי הישראל משתתף בה כבר 50 שנה. ה-EBU הוא ארגון בראשות גופי שידור חברים. הגופים המנהלים של ה-EBU, בראשון הדירקטוריון, מייצגים את גופי השידור. גופים אלה בחנו את רשימת המשתתפים והחליטו כי השידור הציבורי הישראלי עומד בכל כללי התחרות ויחד עם עוד 36 גופי שידור ישראל תוכל להשתתף בתחרות בשנה הבאה".

ה-EBU הוסיף כי ביסס את החלטתו לפי יחסם הנוכחי של ארגונים בינלאומיים אחרים כלפי ישראל: "כרגע יש גישה מכילה כלפי משתתפים ישראלים בתחרויות גדולות. תחרות האירוויזיון נותרה אירוע א-פוליטי, המאחד קהלים ברחבי העולם באמצעות מוזיקה".

המחלוקת העיקרית סביב הרחקת ישראל מהתחרות מגיעה לאחר שרוסיה הורחקה מהשתתפות באירוויזיון ורשתות הטלוויזיה במדינה הוסרו כחברות באיגוד השידור האירופי, וזאת עקב פלישתה של רוסיה לאוקראינה בפברואר 2022, מלחמה שמתנהלת עד היום. יש הסבורים כי החלטה זו יצרה תקדים לפיו יש להחריג מהאירוויזיון מדינות אשר מעורבות בסכסוך צבאי.

מקור: Het Laatste Nieuws.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

    מחפשים צלם מגנטים? בחרו רק ב- LaVie Photography!