יאן בורס, ראש המשלחת הצ’כית לשעבר ושופט בקדם של לוקסמבורג סיפר לנו בראיון בלעדי על ההיסטוריה והעתיד של צ'כיה בתחרות, מדוע המדינה לא מכוונת לניצחון בתחרות וכמובן על המדינה החוזרת לוקסמבורג שצפויה להפתיע את כולנו.

בפודקאסט "EuroDrama" בהגשת כתבותינו טל דהן ואני – שחר אסידו, שוחחנו (באנגלית) עם יאן בורס (Jan Bors), אחד מהשופטים בקדם הלוקסמבורגי וראש המשלחת לשעבר של צ’כיה באירוויזיון.  השיחה עסקה במחשבות, במטרות ובתכניות של צ’כיה ולוקסמבורג בתחרות.

בשנים האחרונות עשתה צ'כיה שינוי גדול והפכה ממדינה כושלת למדינה שכמעט מידי שנה עולה לגמר הגדול. מאז שחזרה לתחרות ב-2015, צ'כיה הצליחה להעפיל לגמר ארבע פעמים, והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2018 לאחר שהזמר מיקולאש יוזף (Mikoláš Josef) הגיע למקום השישי עם השיר "Lie To Me". ביום שני האחרון החל קדם האירוויזיון הצ'כי שכלל שבעה שירים, והזוכה ייחשף ב-12 בדצמבר.

לוקסמבורג חוזרת לתחרות האירוויזיון לאחר 31 שנים. כחלק מתהליך קדם האירוויזיון שרשת הטלוויזיה RTL מקיימת, הוזמנו חמישה שופטים בינלאומיים ביניהם טלי אשכולי (Tali Eshkoli) מישראל, כריסטר ביורקמן (Christer Björkman) משוודיה, סזאר סמפסון (Cesár Sampson) מאוסטריה, אלכס פנאיי (Alex Panayi) מקפריסין ויאן בורס (Jan Bors) מצ’כיה.
היית ראש המשלחת הצ’כית באירוויזיון בין השנים 2016-2019, איך התחלת את הקריירה שלך בעולם האירוויזיון והפכת לבסוף לראש משלחת?
"אחרי שצ׳כיה חזרה לתחרות ב-2015 זה לא היה מוצלח כל-כך, אז הציעו לי לעבוד כראש משלחת ולהביא אווירה חדשה. כל מי שמכיר אותי יודע שאני שאפתני, אני רוצה להצליח ולעשות דברים בצורה שונה וכנראה לכן בחרו בי".

בזמן כהונתך כראש משלחת, צ’כיה הצליחה להגיע למקומות גבוהים ואפילו להביא שיאים חדשים (עלייה ראשונה לגמר ב-2016, והמיקום הטוב ביותר של צ'כיה ב-2018). מה אתה, כראש המשלחת, שינית בהתייחסות של צ'כיה לתחרות?
"זה שונה ממדינות שונות, כמו לדוגמה לוקסמבורג. בלוקסמבורג מותג האירוויזיון מתקבל כדבר חיובי לעומת צ’כיה, בה יש דיבור שלילי על התחרות והאמנים אפילו לא רצו לקחת בה חלק. היינו צריכים לשנות את זה. המטרה שלנו לא הייתה לנצח אלא להביא משהו מקורי ושיר שמייצג את המוזיקה הצ’כית. בהתחלה אף אמן לא הסכים לגעת במותג התחרות – אבל זה השתנה מאז, ועכשיו אפילו יש אמן שלפני כמה שנים לא נענה להצעה וכרגע מתמודד בקדם הצ'כי. זה מבחינתי ההישג הכי גדול".

חלק מהשירים דלפו לרשת ביום חמישי האחרון, איך מהלך כזה משפיע על תהליך הבחירה?
"לעומת שנה שעברה שכולם הכירו את כל השירים – השנה אי אפשר לנבא כי זה ישודר בלייב והרבה צופים יצביעו על פי מה שהם שומעים. המהלך הזה שגוי ולא הוגן אבל אין להם מה לעשות עם זה מלבד לחיות עם זה ולהופיע טוב בלייב".

אמרת לנו מוקדם יותר שצ׳כיה אף פעם לא באה עם מטרה של זכייה באירוויזיון, מתי אתה חושב שיגיע הזמן שהמדינה תחליט שהיא ראויה לזכות?
"ברור שלנצח זה תמיד טוב, ואנחנו צריכים להיות צנועים לגבי זה. אנחנו יודעים שאנחנו לא שוודיה או נורווגיה או מדינה שקונה שיר מכותבים שוודים. אנחנו רוצים לנהוג על פי האסטרטגיה שלנו ובסופו של דבר ננצח. אולי השנה, אולי שנה הבאה או אולי עוד עשור. אנחנו רוצים להמשיך לשלוח מוזיקה טובה ויציבה ולא להיות בעליות וירידות, קחו לדוגמא את אוסטריה הם ניצחו ב-2014 ומאז לפעמים מגיעה למקומות טובים ולפעמים מתרסקת. זו לא המטרה שלנו".
יש לך גם ערוץ יוטיוב מלבד לעבודתך, בו אתה מראיין אנשים שקשורים לתחרות ומשתף ביקורות על שירים. זה נראה שהאירוויזיון הוא גם תחביב שלך. למה החלטת ליצור ערוץ?
"זו הייתה תקופת הקורונה והייתי חייב לעשות משהו. האירוויזיון שינה את הקריירה שלי – פגשתי את המפיקים הכי טובים באירופה כמו כריסטר ביורקמן (Christer Björkman) שהיה המנטור שלי. אתה מרגיש שאתה יודע הכול ואז אתה מגיע לאירוויזיון ומגלה שאתה לא יודע כלום, אבל בו זמנית רוצה להתחרות איתם ולהוכיח את עצמך".

לגבי מדינה אחרת, לוקסמבורג חוזרת לתחרות לאחר 31 שנים ואתה נבחרת ביחד עם עוד ארבעה שופטים לשפוט בתהליך הבחירה. מה אנחנו יכולים לצפות מלוקסמבורג השנה?
"קודם כל אני חייב להודות להם וזה כבוד בשבילי. אני חייב להגיד שהם לוקחים את זה בשיא הרצינות. הם לא רוצים רק להיות בתחרות אלא לזרוח. וזו הסיבה שההפקה הזמינה אותנו לעזור להם. כמובן שהתווכחנו הרבה אבל לבסוף הגענו להסכמה. מבחינת האמנים שהיו שם שניים שבלטו במיוחד, ואחד מהם הוא משהו מיוחד שלא ראיתי ב-16 שנות הקריירה שלי!"

שפטת בקדם עם טלי אשכולי מישראל, כריסטר ביורקמן משוודיה, סזאר סמפסון מאוסטריה ואלכס פנאי מקפריסין. ספר לנו על העבודה המשותפת שלכם.
"זה היה מדהים! והיה מעניין לראות כמה כל אחד מאיתנו שונה – אלכס וסזאר שופטים יותר לכיוון המוזיקלי כי הם גם אמנים שהשתתפו בתחרות. לעומת זאת אני שופט את זה כמפיק טלוויזיה, כריסטר הוא מומחה עם המון ניסיון וגם טלי כמפיקת טלוויזיה – מה שיצר ערבוב מצוין שגרם לדיונים רבים על מנת למצוא את הפתרון הטוב ביותר. המטרה שלנו משותפת, להביא למדינה את התוצאה הטובה ביותר".

להאזנה לפרק המלא לחצו כאן.
צ'כיה באירוויזיון 2023

להקת וסנה (Vesna), שזכתה בקדם האירוויזיון הצ'כי, ייצגה את צ'כיה עם שירה "My Sister's Crown" (בעברית: "הכתר של אחותי"). צ'כיה העפילה לגמר לאחר שסיימה במקום הרביעי בחצי הגמר הראשון עם 110 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום העשירי עם 129 נקודות.

זהו ההישג הכי טוב של צ'כיה מאז אירוויזיון 2018 וההישג השני הכי טוב בכל שנות השתתפותה בתחרות.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-12 של צ'כיה באירוויזיון. צ'כיה הצטרפה לתחרות ב-2007 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2018 לאחר שהזמר מיקולאס ג'וזף הגיע למקום השישי עם השיר "Lie To Me".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!