מתמודד נוסף הודיע על פרישה מהתמודדות בקדם אירוויזיון האלבני, מדובר במתמודד השלישי שמודיע על פרישה. כל הפרטים בכתבה.

המתמודד סארדי שטרוגאיי (Sardi Strugaj) הודיע שלא יתמודד בקדם אירוויזיון האלבני – Festivali i Këngës. הזמר הוכרז כאחד המתמודדים ב-17 באוקטובר והודיע על פרישתו כעת – שבועיים לפני הפסטיבל. הזמר סירב לפרט על הסיבה שהובילה לפרישתו.

סארדי שטרוגאיי הוא לא הזמר הראשון שהחליט לפרוש מהתחרות, למרות שנבחר להתמודד בה על ידי רשת הטלוויזיה האלבנית (RTSH). ב-3 בנובמבר נחשף כי קייסי טולה (Kejsi Tola), נציגת אלבניה לאירוויזיון 2009, וסמנתה קרבלה (Samanta Karavella), פרשו מהפסטיבל גם כן מסיבה לא ידועה. מי שיחליף אותן יהיו רביעיית פיטר פן (PeterPan Quartet) ואירמה לפורי (Irma Lepori). בשלב זה לא ברור האם ימצא מחליף גם לסארדי שטורגאיי.

גל הפרישות מקדם האירוויזיון האלבני מעלה תהיות לגבי הסיבה לפרישה והתנהלות רשת הטלוויזיה האלבנית.
ערב ראשון – 19 בדצמבר:

 1. Stivi Ushe – "Askush Si Ty"
 2. Besa Kokedhima – "Zemren N'Dore"
 3. Mal Retkoceri – "Cmendur"
 4. Eldis Arnjeti – "Nje Kujtim"
 5. Shpat Deda – "S'Mund Te Fitoj Pa Ty"
 6. Jehona Ponari – "Evol"
 7. PeterPan Quartet – שיר טרם ידוע (מחליפים את סמנתה קרוולה)
 8. Festina Mejzini – "Melos"
 9. Kastro Zizo – "2073"
 10. Luan Durmishi – "Perseritja"
 11. Melodajn Mancaku – "Nuk Jemi Ne"
 12. Olsi Ballta – "Une"
 13. Andi Tanko – "Here Pas Here"
 14. Sergio Hajdini – "Uragan"
 15. Santino De Bartolo – "Dua Te Rri Me Ty"
 16. Olimpia Smajlaj – "Asaj"

ערב שני – 20 בדצמבר:

 1. Big Basta & Vesa Luma – "Mbinatyrale"
 2. Elsa Lila – "Mars"
 3. Jasmina Hako – "Ti"
 4. Michela Paluca – "Per Veten"
 5. Anduel Kovaci – "Nane"
 6. Irma Lepori – שיר טרם ידוע (מחליפה את קייסי טולה)
 7. Erina & The Elementals – "Jeten N'Skaj"
 8. Kleansa Susaj – "Pikture"
 9. Arsi Bako – "Zgjohu"
 10. Tiri Gjoci – "Ne Enderr"
 11. Besa Krasniqi – "Esenciale"
 12. Bledi Kaso – "Cdo Gje Mbaroi"
 13. Troy Band – "Horizonti I Endrrave"
 14. Martina Serreqi – "Vetem Ty"

בערב השלישי של הפסטיבל שייערך ב-21 בדצמבר, 14 אומני מקטגוריית הגדולים יבצעו דואטים עם מתחרי עבר, ו-13 אומנים מקטגוריית האומנים החדשים יבצעו דואטים של שירי אירוויזיון מהעבר. בסוף הערב השלישי יוכרזו העולים לגמר שייערך ב-22 בדצמבר. הנציג לאירוויזיון 2024 ייבחר פעם נוספת ע"י הקהל בבית בלבד ואילו הזוכה בפסטיבל ייבחר על ידי השופטים.

הפסטיבל האלבני מתקיים ברציפות מ-1961, כאשר בשנת 2003 החליטה רשת הטלוויזיה האלבנית להפוך אותו לקדם האירוויזיון האלבני. בפסטיבל, חובה על כל המתמודדים לשיר באלבנית, ולזוכה בתחרות יש את האפשרות לשיר באירוויזיון באנגלית. התחרות המקומית משמשת כקדם אירוויזיון עבור אלבניה מאז הצטרפותה לתחרות – ב- 2004. התחרות מתקיימת מידי שנה בסוף חודש דצמבר ולרוב היא מורכבת מחצאי גמר וגמר.
אלבניה באירוויזיון 2023

אלבינה ומשפחת קלמנדי (Albina & Familja Kelmendi), שזכו בקדם האירוויזיון האלבני, ייצגו את אלבניה עם שירם "Duje" (בעברית: "אוהבת את זה"). אלבניה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום התשיעי בחצי הגמר השני עם 83 נקודות, ובגמר הגדול הגיעה למקום ה-22 עם 76 נקודות.

זהו ההישג הכי נמוך אליו מגיעה אלבניה בכל הגמרים בהם השתתפה, אך יחד עם זאת הצליחה להגיע בהצבעת הקהל למקום העשירי עם 59 נקודות.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-20 של אלבניה באירוויזיון. אלבניה הצטרפה לתחרות ב-2004 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2012 לאחר שהזמרת רונה נישליו הגיעה למקום החמישי עם השיר "Suus".
רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!