פטר בוסטרום, היוצר והמפיק של השיר הזוכה באירוויזיון 2023, "Tattoo", חשף כי ישתף פעולה בכתיבת השיר היווני לאירוויזיון 2024. האם השיר שלו ייבחר לייצג את יוון? כל הפרטים בכתבה.

פטר בוסטרום (Peter Bostrom), הפזמונאי והמפיק של השיר "Tattoo" שזכה באירוויזיון 2023, נמצא בימים אלו באולפן ההקלטות יחד עם היוצר היווני-שוודי דימיטרי סטאסוס (Dimitri Stassos). השניים כותבים ביחד שיר עבור נציגת יוון לאירוויזיון 2024מרינה סאטי (Marina Satti), והשיר יוגש בימים הקרובים לרשת הטלוויזיה היוונית, ERT. את הידיעה חשף בבלעדיות לאתר האירוויזיון היווני eurovisionfun, ושיתף כי בשבועות האחרונים הוא עובד על שיר עבור נציגת יוון לאירוויזיון יחד עם בוסטרום.

השניים אינם זרים לאירוויזיון: בוסטרום היה שותף לכתיבה והפקת שני השירים של לורין (Loreen) שייצגו את שוודיה וזכו בתחרות – "Tattoo" באירוויזיון 2023 ו-"Euphoria" באירוויזיון 2012. בנוסף, היה שותף להפקת השיר השוודי לאירוויזיון 2011 "Popular", הפיק וכתב את השיר הנורווגי לאירוויזיון 2012 "Stay", כתב את השיר הספרדי לאירוויזיון 2015 "Amanecer" והיה בין כותבי השיר הצרפתי לאירוויזיון 2020 "Mon alliée". סטאסוס היה שותף לכתיבת השיר הספרדי לאירוויזיון 2009 "La Noche es Para Mi" ולכתיבת השיר היווני לאירוויזיון 2012 "Aphrodisiac".

בין הכותבים שהתגייסו לצד בוסטרום וסטאסוס נמצאת פרייה בלומברג (Freja Blomberg), פזמונאית סקנדינבית מפורסמת שכתבה לאורך השנים מספר שירים לקדמים ברחבי אירופה.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
פרטים ראשונים אודות השיר המדובר

דימיטרי סטאסוס נתן פרטים ראשונים אודות השיר אותו הם כותבים לתחרות: "השיר קליט ונכתב על מרינה! זה אתנו-פופ אורבני מודרני והוא בולט בגלל שהוא קצת שונה". סטאסוס מסר כי הגרסה הראשונית של השיר היא באנגלית מלאה אם כי הכותבים רוצים להכניס גם את השפה היוונית לשיר במידה והשיר יתקבל לתחרות: "אנחנו רוצים לעשות משהו טוב ליוון, מעבר לעובדה שאני בעצמי יווני".

רשת הטלוויזיה היוונית פתחה את חלון הגשת השירים עבור הזמרת ב-24 באוקטובר. כל יוצר אשר מעוניין לשלוח שירים לזמרת עדיין יכול לעשות זאת. המועד האחרון להגשת השירים נקבע ל-1 בדצמבר וניתן לשלוח שירים למייל [email protected].

נציין כי עד כה טרם ניתנה הצהרה רשמית מטעם רשת הטלוויזיה היוונית על תהליך הבחירה של השיר איתו מרינה סאטי תייצג את יוון במאלמו. נטען כי תהליך הבחירה יהיה פרטי ולא ישודר בטלוויזיה, כאשר ייתכן שמרינה סאטי בעצמה תבחר את השיר יחד עם הצוות המלווה שלה ורשת הטלוויזיה המקומית. הפופולריות של סאטי הרקיעה שחקים כאשר נבחרה לייצג את יוון באירוויזיון 2024, מה שהפך אותה למוקד "עלייה לרגל" של כותבים רבים שמעוניינים לכתוב עבורה את השיר לאירוויזיון.
מרינה סאטי – מי את?

סאטי היא זמרת, יוצרת ומפיקה מוזיקלית בת 36 מהעיר הרקליון שביוון. סאטי נולדה לאב ערבי-סודני ולאם יוונייה. היא החלה בלימודי נגינה על פסנתר בגיל צעיר ובשלב מאוחר יותר, בגיל תיכון, החלה בשיעורי פיתוח קול. ב-2010 היא החלה בלימודים בבית הספר למוזיקה בברקלי (Berklee College of Music). 

פריצתה המוזיקלית הגדולה הגיעה ב-2016 כאשר הזמרת שחררה את השיר "Koupes". ב-2017 שחררה שיר נוסף בשם "Mantissa" שנכנס למצעדים שונים באירופה. ב-2016 הייתה מעורבת בפתיחה של אנסמבל אקפלי נשי בשם "fonés" וב-2018 השיקה הזמרת יחד עם האנסמבל את פרויקט "!YALLA", באמצעותו ביצעה הזמרת שירים מסורתיים מהעולם בהם משולב סאונד עדכני. בשנים האחרונות שימשה גם כשחקנית ומלחינה בתאטרון בתיאטרון.

זאת אינה הפעם הראשונה ששמה של סאטי עולה בהקשר לאירוויזיון: ב-2020 הוזמנה הזמרת לייצג את יוון באירוויזיון 2020 לאחר שהמלחין דימיטריס פאפדימיטריו (Dimitris Papadimitriou), שגם חבר במערכת ERT, הציע את הזמרת כאופציה לייצג את יוון בתחרות. הזמרת שקלה את ההצעה אך לבסוף סירבה בטענה שלא יהיה לה שיר מתאים בזמן לתחרות ושמחויבויותיה המקצועיות לא מאפשרות לה להתמקד בתחרות.
יוון באירוויזיון 2023

ויקטור ורניקוס (Victor Vernicos), שנבחר באמצעות בחירה פנימית, ייצג את יוון עם שירו "What They Say" (בעברית: "מה שהם אומרים"). יוון לא העפילה לגמר הגדול לאחר שהגיעה למקום ה-13 בחצי הגמר השני עם 14 נקודות בלבד.

זאת הפעם השלישית שבה יוון לא מעפילה לגמר הגדול מאז החלה שיטת חצאי הגמר ב-2004.

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-44 של יוון באירוויזיון. יוון הצטרפה לתחרות ב-1974 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2005 לאחר שהזמרת הלנה פפאריזו זכתה במקום הראשון עם השיר "My Number One".

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!