אתר מעריצי אירוויזיון בינלאומי פרסם הצהרה בה הוא קורא לעיתונאים ולתקשורת בינלאומית שלא לסקר את הליך הבחירה הישראלי לקראת אירוויזיון 2024.

אתר האירוויזיון Eurovoix.com פרסם אמש הצהרה מעוררת מחלוקת בנוגע לסיקור ישראל בתחרות האירוויזיון. "החלטנו לסקר עד כה את חדשות האירוויזיון מישראל, כל עוד לא התקבלו אינדיקציות שתאגיד השידור הישראלי עבר על תקנון התחרות", כתבו עורכי האתר. אך עם חשיפת הפרומו של "הכוכב הבא" לקראת שידור פרק הבכורה, הביעו חברי מערכת האתר דאגה גדולה.

"הפרומו, שאותו לא נשתף, מקדם את ה'מהדורה מיוחדת' אשר כוללת קשר ומשדרת רגעים עם חיילים של צבא ההגנה לישראל (צה"ל), ובנוסף חלק מהשופטים והמתמודדים מופיעים כשהם לבושים במדי צבא. כמו כן מוצגים צילומים של כוחות צה"ל מגויסים במהלך הפרומו", כתבו באתר האירוויזיון. "לדעתנו, הפרומו מראה על כוונה ברורה של רשת השידור הישראלית להשתמש בהליך הבחירה לאירוויזיון ככלי פוליטי לקידום פעולה צבאית. בנוסף, ההחלטה להציג מתמודדים ושופטים לבושים כחיילים משווה את ערכי האירוויזיון לאלה של ממשלת ישראל", הוסיפו חברי האתר הבינלאומי.

עוד כתבו בהצהרה: "השימוש באירוויזיון לקידום ישיר של קמפיין צבאי, שאושר על ידי ממשלת ישראל, מנוגד ישירות לערכי התחרות, ולערכי הצוות שלנו".
כתוצאה מכך הוחלט שלא לסקר את הליך הבחירה הישראלי לאירוויזיון 2024 אלא לפרסם רק את התוצאות הסופיות לאחר גמר "הכוכב הבא". עוד הוחלט, שלא לסקר כל התפתחות הקשורה להשתתפותה של ישראל בתחרות האירוויזיון בזמן הקרוב. האתר יסקר רק נתונים אינפורמטיביים הקשורים לשיר שנבחר. "מדיניות זו תשאר בעינה כל עוד ישראל מסקרת ומקדמת את תחרות האירוויזיון בצורה פוליטית שכזו", לדבריהם.

בנוסף, קוראים חברי המערכת לעיתונאים ואתרי אירוויזיון אחרים להצטרף אליהם ולהחרים את הסיקור שקשור ל"כוכב הבא". בשלב זה ידוע לנו על שני אתרי אירוויזיון נוספים שהצטרפו לקריאות החרם: אתר אירוויזיון איטלקי (eurofestivalnews.com) ואתר אירוויזיון ספרדי (eurovision-spain.com).
לצערנו אנו חשים שקריאה כזו היא טעות שנובעת מחוסר הבנה של המצב. מדינת ישראל נמצאת במצב קשה לאחר שאלפי ישראלים נרצחו, עונו, נאנסו ונחטפו. במקביל, רבים בישראל רוצים לחזור לשגרת חיים מסוימת שכוללת גם תכניות תרבות ובידור בטלוויזיה.

כדי ש"הכוכב הבא" לא תהיה מנותקת מהמציאות, ותשקף את התחושות הקשות ששוררות בישראל, החליטו למתג את התכנית כ"מהדורה מיוחדת", להוסיף ללוגו את דגל ישראל וגם להקרין חיילים מצבא ההגנה לישראל. "הכוכב הבא" לא הפך לכלי פוליטי לקידום פעולה צבאית כפי שטוענים חברי מערכת האתר, "הכוכב הבא" פשוט מבטאת סולידריות ואחדות בעם ישראל ובצה"ל שנלחם מול אויב אכזר ומגן על חייהם של אזרחי ישראל. תכניות הטלוויזיה אשר משודרות בשעה קשה זו לא יכולות להתעלם מהמצב הקשה בישראל.

עוד צויין באתר הבינלאומי כי אחד השופטים לבש מדי צבא – ולצערי מדובר בשקר גס.

פנינו למערכת האתר וביקשנו מהם לשקול מחדש את החרם אך עד לרגע זה לא קיבלנו את תגובתם.

נדגיש שלא מדובר באתר האירוויזיון הרשמי.
חשוב לנו, כאתר אירוויזיון ישראלי, להסביר את המסר גם לקהל הבינלאומי:

This is our response as the Israeli Eurovision site, and it does not represent any official body related to the Israeli Eurovision song selection process:

Unfortunately, We feel that this statement is a mistake because it comes from a misunderstanding of the situation. The State of Israel is in a difficult situation after thousands of Israelis have been murdered, tortured, raped, and kidnapped. Meanwhile, many in Israel want to return to a certain routine that includes cultural and entertainment programs on television.

To ensure that 'The Next Star' doesn't become disconnected from reality and reflects the difficult feelings prevailing in Israel, the production decided to rebrand the program as a 'special edition,' adding the Israeli flag to the logo and also presenting soldiers from the Israel Defense Forces (IDF). 'The Next Star' did not become a political tool to promote military action, as claimed by this website. It simply expresses solidarity and unity with the people of Israel and the IDF, who are fighting against a cruel enemy and protecting the lives of Israeli citizens. Television programs aired during this difficult time cannot ignore the tough situation in Israel.

It was also noted on the Eurovoix that one of the judges wore a military uniform – and this is not true.

We approached the website system and asked them to reconsider this statement, but so far, we have not received their response.
מקור: 1, 2, 3

אירוויזיון 2024: זו תהיה ההשתתפות ה-46 של ישראל באירוויזיון. ישראל הצטרפה לתחרות ב-1973 וזכתה בה ארבע פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של ישראל הייתה באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy" בביצועה של הזמרת נטע ברזילי.

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!