איגוד השידור האירופי בוחן שינויים נוספים בשיטת ההצבעה של תחרות האירוויזיון. האם יוחלט על ביטולם של צוותי השיפוט והשיר הזוכה ייבחר על ידי קהל הצופים בלבד?

לאחר שבשנה שעברה איגוד השידור האירופי חשף כי באירוויזיון 2023 תתקיים ההצבעה בשיטה שונה לחלוטין ממה שהכרנו. נראה כי איגוד השידור האירופי בוחן שינוי משמעותי נוסף בהצבעה לקראת אירוויזיון 2024.

בשנה שעברה הוחלט על שלושה שינויים:

  • הצבעת קהל הצופים תכריע מי יעלה לגמר מתוך חצאי הגמר – לראשונה מאז 2008 לא תתקיים הצבעת שופטים בחצאי הגמר.
  • השופטים והקהל (המדינות המשתתפות + שאר העולם) יצרו את הניקוד הסופי בגמר.
  • קהל מכל שאר העולם (מדינות שלא משתתפות באירוויזיון) יוכל להצביע אינטרנטית ולהשפיע על תוצאת האירוויזיון, כל ההצבעות משאר העולם יקבלו סט נקודות אחד, כמו מדינה משתתפת אחת.

 

ומה לגבי 2024?

השינוי אשר נשקל השנה הוא עוסק בשיטת הצבעת השופטים בגמר. TV2, רשת טלוויזיה פרטית בנורווגיה, מדווח כי במהלך ישיבת מועצה של רשת הטלוויזיה הנורווגית, NRK, דווח כי איגוד השידור האירופי (ה-EBU) דן בשינויים העוסקים בחבר השופטים בתחרות האירוויזיון. תיאה פלינדר (Thea Flinder) אשר מנהלת את הקדם הנורווגי מטעם NRK, אישרה כי רשת הטלוויזיה הנורווגית ניהלה דיאלוג עם איגוד השידור האירופי בנוגע לשיטת ההצבעה הנוכחית של חבר השופטים. פלינדר הגיבה: "זה עשוי להיות זמן טוב עבור EBU לבצע הערכה מחדש של שיטת השופטים". היא המשיכה והוסיפה: "אנחנו (NRK) נמצאים בדיאלוג עם ה-EBU ונאמר לנו שזה יוערך ויוחלט סופית בינואר".

קבוצת המיקוד (Reference group) לתחרות האירוויזיון המפקחת על שינויים בפורמט ובחוקי התחרות תדון בעניין ובסופו של דבר תתקבל החלטה אם לשנות את פורמט הצבעת חבר השופטים בתחרות.

נכון לעכשיו, שיטת ההצבעה באירוויזיון מציגה את הזוכה שנקבע על ידי קהל המצביעים במדינות המתחרות יחד עם חבר השופטים של כל אחת מהמדינות המשתתפות. כל חבר שופטים מורכב מחמישה אנשים המדרגים את כל השירים מהמקום הראשון עד האחרון, הממוצע של חבר השופטים קובע 49.4% מהתוצאות הכוללות.

 

נורווגיה מבקשת את השינויים בשיטת השיפוט בשל שתי סיבות עיקריות:

1. לאחר זכייתה של שוודיה באירוויזיון האחרון, רבים הביעו אי שביעות רצון מהעובדה שלורין זכתה במקום הראשון לאחר שנבחרה על ידי צוותי השיפוט בזמן שקהל הצופים בבית לא העניק לזמרת "12 נקודות" אפילו פעם אחת. יחד עם זאת, ראוי לציין שהיא הגיעה למקום השני בהצבעת הקהל. רבים מאמינים כי זכייה של שוודיה אינה ראויה מאחר והזמרת נבחרה על ידי מספר נציגים קטן ששימש כצוות שיפוט, בזמן שמיליונים העדיפו שיר אחר.

2. סיבה נוספת לשינוי בשיטת השיפוט הוא כישלונה הקבוע של נורווגיה בצוותי השיפוט לעומת הצלחה יחסית על ידי קהל הצופים בבית. נזכיר כי נורווגיה זכתה השנה במקום השלישי בקרב קהל הצופים בזמן שהשופטים העניקו לה רק מקום 17, בשנת 2022 קיבלה נורווגיה את המקום השביעי בזמן שהשופטים שוב דירגו אותה במקום 17, בשנת 2021 קהל הצופים העניק לנורווגיה מקום 13 ואילו השופטים דירגו אותה במקום 22, ואילו בשנת 2019 בחר קהל הצופים בנורווגיה כשיר הזוכה במקום הראשון אך השופטים העמיקו לה רק את המקום ה-18.

אירוויזיון 2024: תחרות האירוויזיון ה-68 תיערך בשוודיה. שוודיה תארח את התחרות בלאחר שזכתה באירוויזיון 2023 בליברפול. זאת תהיה הפעם השביעית שבה תארח שוודיה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-2016 בעיר שטוקהולם.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!