לאחר 30 שנים, לוקסמבורג תחזור להתמודד בתחרות האירוויזיון ותתמודד באירוויזיון 2024!
לוקסמבורג הצטרפה לתחרות האירוויזיון ב-1956, הייתה אחת משבע המדינות המייסדות, ופרט לפרישה אחת ב-1959 השתתפה בה ברציפות עד 1993. לאורך השנים זכתה לוקסמבורג באירוויזיון חמש פעמים והיא ממוקמת כיום במקום השלישי בטבלת הזכיות של כל הזמנים (יחד עם הולנד). הזכייה האחרונה של המדינה התרחשה בדיוק לפני 40 שנה כשהזמרת קורין הרמס (Corinne Hermès) עלתה לבימת התחרות לבצע את השיר "Si la vie est cadeau" וגברה על עפרה חזה ב-6 נקודות בלבד. מזה 30 שנים המדינה לא משתתפת באירוויזיון.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
לוקסמבורג לפרוש מהאירוויזיון ב-1994 מסיבות כלכליות. בשנות ה-90', לאחר התפרקות ברית המועצות ושבירת מסך הברזל מעל אירופה, מספר המדינות המעוניינות להשתתף בתחרות גדל באופן משמעותי וכך גם גדלו להם דמי ההשתתפות של כל מדינה. הדבר הקשה על לוקסמבורג להשתתף בתחרות, ולמרות שהיא נחשבת לאחת המדינות העשירות באירופה, על מנת להשתתף בתחרות היה עליה למצוא מימון פרטי, אותו לא הצליחה להשיג.

לעומת מדינות אחרות שפרשו מהתחרות ומנהלות דיאלוג שוטף עם איגוד השידור האירופי בנוגע לחזרה אליה, לוקסמבורג המשיכה עד כה להביע התנגדות עיקשת לחזרה לתחרות, למעט שנת 2004 בה כמעט השתתפה ובסוף התקפלה וחזרה בה.\
בדצמבר 2022 הודיע ראש ממשלת לוקסמבורג קסבייה בטל (Xavier Bettel) כי מתקיימות שיחות בין רשת הטלוויזיה RTL לממשלה בנוגע להחזרת המדינה לתחרות כבר בשנת 2024. נחשף גם כי הוקם צוות מיוחד על ידי הממשלה, שיתמקד בהחזרת הדוכסות הקטנה לתחרות. כעת נודע כי המגעים צלחו ולוקסמבורג תתמודד באירוויזיון הבא.

רשת הטלוויזיה של לוקסמבורג, RTL, תשדר את משדרי האירוויזיון יחד עם פרשנות מקומית בכל הפלטפורמות של רשת הטלוויזיה. פרטים נוספים על הליך בחירת הנציג לתחרות ייחשפו ביולי 2023.

מרטין אוסטרדאל (Martin Österdahl), מפקח האירוויזיון, אמר עם חשיפת הפרטים: "אנחנו נרגשים לקבל בברכה את לוקמסבורג לתחרות האירוויזיון 2023 לאחר 30 שנים. למדינה הצלחה גדולה תבחרות האירוויזיון עם חמש זכיות בשלושת העושרים הראשונים של התחרות. אנחנו מצפים לעבוד יחד עם RTL על חזרתם למופע המוזיקלי הגדול ביותר בעולם בשנת 2024".

כריסטוף גוסנס (Christophe Goossens), מנכ"ל RTL, אמר: "אנחנו נרגשים מכך שלוקסמבורג חוזרת לתחרות האירוויזיון – ואף נרגשים יותר מכך ש- RTL תבחר בקרוב את המשלחת לאירוויזיון 2024. כחברת תקשורת שמקדישה את פעילותה לתושבי לוקמסבורג, אנחנו מצפים לשדר המופעים החיים של האירוויזיון. הצופים יוכלו לחוות את האירוויזיון במלוא תפארתו".

לוקסמבורג אינה המדינה היחידה שדובר על חזרתה לתחרות, אלא גם מונקו, שברגע שתפתח את רשת הטלוויזיה הציבורית החדשה שלה סביר בהחלט שתחזור לתחרות.
קשר מיוחד נרקם בין ישראל לבין הזמרת אן-מארי דוד, שייצגה את לוקסמבורג ב-1973 וזכתה במקום הראשון. לאורך השנים הופיעה מארי דוד פעמים רבות בארץ ואף השתתפה פעם נוספת באירוויזיון 1979 שנערך בירושלים, הפעם כנציגת צרפת. שירה הזוכה מאירוויזיון 1973 הפך לאחד מהשירים המזוהים ביותר עם התחרות ונשאר מוכר ואהוב עד היום. הזמרת הופיעה בישראל בפעם האחרונה בחודש ינואר ובחודש אפריל ואף התראיינה במיוחד לאתרנו.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!