המקצה הרביעי של קדם האירוויזיון השוודי "Melodifestivalen 2023" הגיע לסיומו. מתוך שבעת המשתתפים הערב – שניים עלו ישירות לגמר ושניים יתחרו בשנית בחצי הגמר של גלגל ההצלה.

קדם האירוויזיון הגדול והאהוב באירופה, "Melodifestivalen 2023", המשיך הערב עם המקצה הרביעי! המקצה הרביעי התקיים באולם מאלמה ארנה (Malmö Arena) בעיר מאלמה (Malmö). שבעה מתמודדים הופיעו הערב, כאשר שני השירים שקיבלו את מספר ההצבעות הרב ביותר מקהל הצופים, העפילו ישירות לגמר הגדול שייערך ב-11 במרץ בשטוקהולם. השירים שהגיעו למקומות השלישי והרביעי בכמות ההצבעות העפילו לשלב חצי הגמר (שנקרא בעבר "הזדמנות שנייה") שייערך ב-4 במרץ, שבוע לפני הגמר, ויקבלו הזדמנות נוספת להעפיל לגמר הגדול.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
האומנית הראשונה הערב שעלתה ישירות לגמר היא לורין (Loreen), עם שירה “Tattoo”. מי שהצטרפה אליה לעלייה לגמר היא להקת סמאש אינטו פיסס (Smash Into Pieces), שביצעה את השיר "Six feet under". שתי האומניות שהעפילו לשלב "גלגל ההצלה", שם יתמודדו בשנית על העלייה לגמר: קיאנה (Kiana), עם שירה "Where did you go" ומרייט (Mariette) עם שירה "One day".

התחרות הערב לא עברה חלק – זוכת אירוויזיון 2012, לורין (Loreen), עלתה הערב לבימת חצי הגמר בשוודיה כדי לבצע את שירה "Tattoo" עימו היא מתמודדת השנה. במהלך הביצוע פרץ לבמה אלמוני שאחז בידיו שלט. האלמוני הורד בכוח על ידי אנשי האבטחה. הזמרת, שנחשבת לפייבריטית לזכות בקדם אירוויזיון השוודי ואף באירוויזיון עצמו, נאלצה לעצור את השיר ולבצעו מחדש. בסוף התכנית עלתה לורין לגמר שייערך בעוד שבועיים בשוודיה. צפו בביצוע שהופסק באמצע:

תוצאות המקצה הרביעי:

 1. Loreen – Tattoo”- מקום ראשון
 2. Smash Into Pieces – "Six feet under" (79 נקודות) – מקום שני
 3. Kiana – "Where did you go" (69 נקודות) – מקום שלישי
 4. Mariette "One day" (56 נקודות) – מקום רביעי
 5. Axel Schylström – "Gorgeous" (55 נקודות) – מקום חמישי
 6. Signe & Hjördis – "Edelweiss" (27 נקודות) – מקום שישי
 7. Emil Henrohn – "Mera Mera Mera" (26 נקודות) – מקום שביעי ואחרון

בין המשתתפים במקצה השני מספר שמות מוכרים:

סמאש אינטו פיסס (Smash Into Pieces) – להקת הרוק הוותיקה Smash into pieces, זוכה להופעת בכורה במלודיפסטיבלן, אך הוקמה כבר ב-2008 ומאז הוציאה שבעה אלבומי אולפן. הגיטריסט של הלהקה בנג'מין ג'נבו (Benjamin Jennebo) התחרה בעבר, אך ככותב שירים. בשנת 2020 הוא היה שותף לכתיבת השיר "Troubled waters" שבוצע על ידי ויקטור קרון (Victor Crone) והגיע ישירות לגמר. על פי המקורות, הלהקה כמעט השתתפה במלודיפסטיבלן 2022, אך לא נבחרה להשתתף בתחרות בסופו של דבר.

מארייט (Mariette) – מארייט הנסון בת ה-39, חוזרת לתחרות בפעם החמישית מזה תשע שנים! היא התחרתה בעבר ב-2015 עם השיר "Don't Stop Believing", ב-2017 עם השיר "A Million Years", ב-2018 עם "For You" וב-2020 עם "Shout It Out". הישגיה של מרייט בתחרות מרשימים ביותר כיוון שכל שיריה עלו לגמר! המיקום הגבוה ביותר אליו הגיעה הוא במקום השלישי בשנת הבכורה שלה בתחרות, 2015.

אקסל שילסטרום (Axel Schylström) – מתמודד נוסף שחוזר לתחרות הוא אקסל שילסטרום בן ה-29. שילסטרום הגיע למקום הרביעי בגרסה השוודית לתוכנית "Idol" ב-2015. ב-2017 הגיע לשלב "ההזדמנות השנייה" במלודיפסטיבלן עם שירו "När ingen ser" (בעברית: "כשאף אחד לא רואה"). הוא חזרת לתחרות ב-2022, הפעם ככותב השיר "Som du vill" של ת'אוז (Theoz) – שיחזור בעצמו להתמודד בתחרות גם השנה.

לורין (Loreen) – ייצגה את שוודיה באירוויזיון 2012 עם השיר "Euphoria" וזכתה במקום הראשון. שירה נחשב עד היום לאחד משירי האירוויזיון האהובים ביותר. השיר העניק לשוודיה שתי זכיות נוספות בפרסים ע"ש מרסל בזנסון. "הפרס האמנותי" עבור ביצוע שירה באירוויזיון, לאחר שנבחרה ברוב קולות על ידי השופטים מהמדינות המשתתפות בתחרות, ו"פרס המלחין", שניתן למחברי השיר, שהלחינו אותו במשותף. שנה לפני כן, ב- 2011 השתתפה במלודיפסטיבלן עם השיר "My Heart Is Refusing Me" עמו העפילה לשלב גלגל ההצלה, אך לא העפילה לגמר. ב-2017 שבה לתחרות המקומית עם השיר "Statements" שאיתו גם כן העפילה לשלב גלגל ההצלה, אך שוב מצאה את עצמה מחוץ לגמר.

לורין חוזרת לתחרות יחד עם כותבי השיר "Euphoria" – פיטר בוסטרום (Peter Boström) ותומאס גיסון (Thomas G:son). בכתיבת השיר הייתה מעורבת גם לורין בעצמה וכותב נוסף – ג'ימי "ג'וקר" "ת'ורנפלדט (Jimmy ”Joker” ”Thörnfeldt), שכתב בין היתר את "Voices" של טוסה (Tusse) שייצג את שוודיה באירוויזיון 2021, ו"El Diablo" של אלנה צגרינו (Elena Tsagarinou) שייצגה את קפריסין באותה שנה. בנוסף, הוא כתב שירים לג'ניפר לופזפיטבול ואנריקה איגלסיאס.
Melodifestivalen 2023

מנחי התחרות הם פארה עבאדי (Farah Abadi), שהנחתה את התחרות גם בשנה שעברה לצידו של אוסקר זיה (Oscar Zia), והקומיקאי יספר רונדהאל (Jesper Rönndahl).

ההצבעה בשלב המקצים תתבצע באפליקציה ותחל במהלך הביצוע של שבעת השירים, כאשר לצופים תינתן האפשרות להצביע עד חמש הצבעות בחינם לכל שיר בנפרד. לאחר סיום כל ההופעות, האומן שיקבל את מירב הקולות בסבב ההצבעה הראשון יעלה לגמר – כך שכבר בשלב זה נדע מי הזוכה בכל מקצה.

לאחר מכן, ששת האומנים שנותרו יעלו לסבב הצבעה שני. בסבב הצבעה זה, הקהל מקבל עד חמש הצבעות נוספות לכל אומן בחינם. התוצאות בסבב ההצבעה השני ייקבעו בעזרת ההצבעות מסיבוב ההצבעה הראשון, בנוסף לאופן חלוקת ההצבעה בקטגוריות הגיל שבאפליקציה בסבב ההצבעה השני: גילאי 3-9, גילאי 10-15, גילאי 16-29, גילאי 30-44, גילאי 45-59, גילאי 60-74, וגילאי 75 ומעלה. לכל קטגוריית גילאים יינתן משקל שווה בהצבעה.

הזוכה בגמר ייצג את שוודיה באירוויזיון 2023 שייערך בליברפול, בריטניה.

תאריכי מלודיפסטיבלן 2023:

 • מקצה ראשון – 4 בפברואר 2023
 • מקצה שני – 11 בפברואר 2023
 • מקצה שלישי – 18 בפברואר 2023
 • מקצה רביעי – 25 בפברואר 2023
 • חצי גמר (גלגל הצלה) – 4 במרץ 2023
 • הגמר – 11 במרץ 2023
אירוויזיון 2023: זו תהיה ההשתתפות ה-62 של שוודיה באירוויזיון. שוודיה הצטרפה לתחרות ב-1958 וזכתה בה שש פעמים לאורך השנים, שנייה רק לאירלנד. זכייתה האחרונה של שוודיה הייתה באירוויזיון 2015 עם השיר "Heroes" בביצועו של הזמר מונס סלמרלוב.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

  [fblike]

  רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!