דיווח: הנציג והשיר השוויצריים לאירוויזיון 2023 ייחשפו ב-7 במרץ.

ז'אן-מארק ריצ'רד (Jean-Marc Richard), אחד מצוות הפרשנים של רשת השידור השוויצרית בצרפתית RTS, חשף כי הנציג והשיר השוויצריים לאירוויזיון 2023 ייחשפו ב-7 במרץ. הליך הבחירה השנה זהה לשיטת הבחירה שנהוגה בשוויץ החל מ-2019, כלומר – בחירה פנימית באומן ובשיר. חלון הזמנים להגשת השירים נפתח ב-25 באוגוסט ונסגר כשבועיים לאחר מכן, ב-8 בספטמבר. על השירים שהוגשו לא הייתה הגבלת שפה, ובנוסף לא היו הגבלות על לאום המבצע, כך שהשיר השוויצרי יכול להיות בכל שפה והמבצע יכול להיות מכל מקום בעולם. יחד עם זאת, במקרה של תיקו בהצבעה, תינתן עדיפות למבצעים שהם אזרחים או תושבים שוויצרים.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
רשת הטלוויזיה השוויצרית, SRG SRR, אישרה את השתתפותה באירוויזיון 2023 כבר בחודש יולי ומאז לא פורסמו פרטים רבים על השתתפותה העתידית.

תהליך הבחירה כלל מספר שלבים. בכל השלבים, השירים נבחנו ע"י שני צוותים. חבר השופטים הראשון כלל 100 צופי טלוויזיה שוויצרים וחבר השופטים השני כלל 20 אנשי מקצוע בינלאומיים בתחום המוזיקה, שכבר היו חברים בחבר השופטים של מדינותיהם באירוויזיון. כל חבר מושבעים מהווה 50% מהתוצאה הכוללת.

נציין שהליך בחירה זה העלה את שוויץ לגמר שלוש פעמים ברציפות, הישג שלא הגיעה אליו מאז שהחלה שיטת חצאי הגמר ב- 2004, ובנוסף הביא לשוויץ מקום בטופ חמש פעמיים ברציפות – הישג שלא ראתה מאז שנות ה- 90'.

מבין כל השירים שהוגשו לרשתות הטלוויזיה השוויצריות, 500 שירים נבחרו ולאחר מכן הוצגו לשלושת גופי השידור השוויצריים: SRF, RSI ו-RTS. אחר כך צומצמה הרשימה ל- 50 שירים, שהוצגו בפני חבר שופטים ציבורי שוויצרי (50%) ולחבר שופטים המורכב ממומחים בינלאומיים ששפטו בקדמי אירוויזיון קודמים, וחלקם מהווה את שאר ה- 50%.

חברי השופטים צמצמו את הרשימה לשישה שירים שנבחרו פעם נוספת; שלהם ניתנו השלמות סופיות ולאחר מכן הופיעו בשידור חי (מאחורי דלתות סגורות) באולפני טלוויזיה בפני גופי השידור.

אותם חבר שופטים שוויצריים ובינלאומיים בחרו לבסוף שני שירים מתוך השישה, שעובדו שוב מחדש. בסופו של דבר, חברי השופטים יבחרו את השיר והאמן השוויצרי שייחשפו כאמור ב-7 במרץ. הפרשן מוסיף: "אנו מאמינים מאוד בפרויקט המרגש הזה שיציע מנגינה איכותית ומודרנית עם נושא חזק ויכולות ווקאליות".
שוויץ באירוויזיון 2022

הזמר מריוס ביר (Marius Bear) ייצג את שוויץ עם השיר "Boys Do Cry" (בעברית: "בנים כן בוכים"). שוויץ עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום התשיעי בחצי הגמר הראשון עם 118 נקודות, ובגמר הגיעה למקום ה-17 עם 78 נקודות.

עם זאת, לאחר גמר האירוויזיון ופרסום פילוג ההצבעות בין הקהל לשופטים התגלה כי שוויץ סיימה בחצי הגמר הראשון במקום ה-16 בלבד אך עלתה לגמר בעזרת השופטים. בגמר שוויץ סיימה אחרונה בהצבעת הקהל עם אפס נקודות אך הגיעה למקום ה-17 הכולל בזכות תמיכתם של השופטים. כך או כך, זאת הפעם השלישית ברציפות שבה שוויץ עלתה לגמר האירוויזיון – הישג שלא הגיע אליו מאז החלה שיטת חצאי הגמר ב-2004.

אירוויזיון 2023: זו תהיה ההשתתפות ה-63 של שוויץ באירוויזיון. שוויץ הצטרפה לתחרות ב-1956, הייתה אחת משבע המדינות המייסדות וזכתה בה פעמיים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של שוויץ הייתה באירוויזיון 1988 עם השיר "Ne partez pas sans moi" בביצועה של הזמרת הבינלאומית סלין דיון.

מקור: Eurovoix.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!