רשת הטלוויזיה האזרית הודיעה שנותרו חמישה מתמודדים בתחרות על ייצוג המדינה באירוויזיון 2023. ההודעה מגיעה על רקע שמועות על כך שהנציגים כבר נבחרו והליך הבחירה נערך רק למראית עין.

לפני חודש פרסמה רשת הטלוויזיה האזרית, Ictimai, כי לוועדת הקדם הוגשו למעלה מ-200 שירים, רובם מכותבי שירים ומלחינים מחוץ לאזרבייג'אן. עם זאת, השנה מתכוונת אזרבייג'אן לעבוד עם יוצרים ומלחינים מאזרבייג'אן. מדובר בשינוי מרענן משתי סיבות – לראשונה מזה שנים, רשת הטלוויזיה האזרית פתחה קול קורא להגשת שירים, לאחר שלאורך השנים היא זאת שפנתה באופן ישיר לזמרים כדי שישתתפו באירוויזיון. שנית, לאורך רוב שנות השתתפותה באירוויזיון בחרה אזרבייג'אן בשירים של יוצרים זרים, רובם משוודיה. למעשה, הפעם היחידה שבה השתמשה אזרבייג'אן בכותבים מקומיים הייתה ב-2008, השנה שבה הצטרפה לתחרות.

כעת, רשת הטלוויזיה האזרית הכריזה על חמשת האומנים שהגיעו לשלב הסופי של הבחירה הפנימית, באמצעותה ייבחרו הנציג והשיר שייצגו את אזרבייג'אן באירוויזיון 2023 שייערך בליברפול, בריטניה.

לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
חמשת האומנים שהגיעו לסיבוב האחרון:

  • אזר נסיבוב (Azer Nasibov).
  • הומאי אסלאנובה ואמרה מוסייב (Humay Aslanova & Amrah Musayev).
  • ליילה איזטובה (Leyla Izzatova).
  • להקת מאמאגאמה (Mamagama).
  • טוראן וטוראל בגמנובלאר (Turan & Tural Bağmanovlar).

כל האומנים יצלמו את שיריהם לתחרות בהופעה חיה. קבוצת מיקוד תצפה בהופעות החיות של חמשת המשתתפים ותקבע מי ייצג את אזרבייג'אן בתחרות האירוויזיון הקרובה.

שערורייה בהליך הבחירה?

אתר החדשות האזרי 12xal דיווח כי הזמר ראוף קינגסלי (Rauf Kingsley), שהגיש שלושה שירים לבחירה הפנימית, טוען ברשתות החברתיות שבחירת הנציג נקבעה מראש כבר בחודש נובמבר. עפ"י טענותיו של קינגסלי, מי שתייצג את אזרבייג'אן באירוויזיון 2023 היא להקת מאמאגאמה. בנוסף, טוען קינגסלי כי שיריו שהוגשו לוועדה כלל לא נבדקו, ושוועדת הקדם בחרה 2-3 שירים לא פוטנציאלים לרשימה קצרה ומזויפת כדי להוכיח שעשו את עבודתם. לדבריו, הלהקה מקורבת לזמר אלדר גסימוב (Eldar Gasimov), שזכה באירוויזיון 2011, ועובד כעת יחד עם המשלחת האזרית לאירוויזיון.

טענה נוספת של קינגסלי שכבר אוששה היא שהוועדה פירקה את הלהקה והרכיבה אותה מחדש. לפני כמה ימים הצטרפו ללהקה אלאוורדי הומברטלי (Allahverdi Humbartli) ובהרוז אפנדייב (Bahruz Efendiyev) במקומו של חבר להקת מאמאגאמה רומן זי (Roman Zee), שמגיע במקור מרוסיה. הסיבה לכך היא שעפ"י עקרונות האירוויזיון של אזרבייג'אן מי שמייצג את המדינה צריך להיות אזרח של המדינה.
אזרבייג'אן באירוויזיון 2022

הזמר נאדיר רוסטמלי (Nadir Rustamli), שנבחר באמצעות בחירה פנימית, ייצג את אזרבייג'אן עם שירו "Fade to Black" (בעברית: "דוהה לשחור"). אזרבייג'אן עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום העשירי בחצי הגמר השני עם 96 נקודות, ובגמר הגיעה למקום ה-16 עם 106 נקודות.

עם זאת, לאחר פרסום פילוג ההצבעות בין הקהל לשופטים, פורסם כי אזרבייג'אן עלתה לגמר בעזרתם של השופטים, לאחר שסיימה בחצי הגמר השני במקום האחרון עם 0 נקודות. זאת הייתה הפעם הראשונה שבה שיר שסיים במקום האחרון בחצאי הגמר הצליח לעלות לגמר.

מקור: 12 Xal.

אירוויזיון 2023: זו תהיה ההשתתפות ה-15 של אזרבייג'אן באירוויזיון. אזרבייג'אן הצטרפה לתחרות ב-2008 והגיעה להישגה הטוב ביותר באירוויזיון 2011 לאחר שהצמד אל וניקי זכה במקום הראשון עם השיר "Running Scared".
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!