הערב בשעה 21:00 תשודר בשידור חי הגרלת חצאי הגמר בה יקבע האם ישראל תתמודד בחצי הגמר הראשון או השני, והאם תשתתף בחלקו הראשון של המופע או לקראת סיומו. קישור לצפייה ופרטים חשובים נוספים בכתבה הבאה. 

הערב בשעה 21:00 (שעון ישראל), יערך טקס חילופי מפתחות הערים המארחות בין טורינו לליברפול. במהלך הטקס ראש עיריית טורינו, סטפנו לו רוסו (Stefano lo Russo), ימסור את המפתחות הרשמיים של העיר המארחת לראש עיריית ליברפול, ג'ואן אנדרסון (Joanne Anderson). העברת המפתחות היא טקס מסורתי המתקיים מידי שנה בה ראש העיר המארחת בשנה הקודמת מעביר את מפתחות העיר לראש העיר המארחת החדשה.

בנוסף, תיערך הגרלת חצאי הגמר בה יקבע באיזה חצי גמר תתמודד כל מדינה, ואילו מדינות יתמודדו בחלקו הראשון ובחלקו האחרון של כל חצי גמר. את הטקס ינחו מגישי הטלוויזיה איי ג'יי אודודו (AJ Odudu) וריילן קלארק-ניל (Rylan Clark-Neal) ויסייעו להם תלמידי בית ספר מקומי בליברפול ואזרחי אוקראינה שעקרו לליברפול עקב המלחמה במדינתם.

לצפייה בשידור בשעה 21.00 – לחצו כאן!

לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
איגוד השידור האירופי (EBU) פרסם אתמול את חלוקת המדינות לקבוצות. 31 המדינות המשתתפות בחצאי הגמר חולקו השנה לחמש קבוצות. כל קבוצה, מכילה מדינות אשר להן מכנה משותף של הצבעה הדדית באירוויזיון או שכנות קרובה. כל קבוצה תחולק לשניים – חצי מהמדינות ישתתפו בחצי הגמר הראשון והחצי השני ישתתפו בחצי הגמר השני. המטרה: למנוע מהמדינות הצבעה משותפת האחת לשנייה בשלב חצאי הגמר וליצור "בלוק" שבו מדינות יצליחו להתברג אוטומטית בגמר בשל הצבעה גושית.

ישראל נמצאת באותה קבוצה יחד עם ארמניה, אזרבייג'אן, גאורגיה, ליטא ולטביה –  כולן מדינות ברית המועצות לשעבר שנוהגות להצביע זו לזו, ולכן שלוש מהמדינות בקבוצה ישובצו לחצי הגמר הראשון ושלוש האחרות לחצי הגמר השני.

קבוצה א'

אלבניה
אוסטריה
שוויץ
קרואטיה
סרביה
סלובניה

קבוצה ב'

דנמרק
אוסטרליה
פינלנד
איסלנד
נורווגיה
שוודיה
אסטוניה

קבוצה ג'

ארמניה
אזרבייג'אן
גאורגיה
ישראל
לטביה
ליטא
קבוצה ד'

קפריסין
יוון
אירלנד
מלטה
פורטוגל
סן מרינו

קבוצה ה'

בלגיה
צ'כיה
הולנד
מולדובה
פולין
רומניה

קבוצה ו' – העולות האוטומטיות לגמר

צרפת
איטליה
גרמניה
ספרד
בריטניה
אוקראינה
הגרלת חצאי גמר עשויה להיות מאוד משמעותית עבור ישראל ויתר המדינות. מומלץ שישראל תוגרל לחצי גמר בו משתתפות פינלנד, הולנד, רומניה, גאורגיה, ארמניה, צ'כיה וקפריסין. אלו מדינות אשר לרוב מנקדות את ישראל. גם צרפת ואוקראינה הן בין המצביעות הקבועות לישראל, אך למרות שהן משתתפות אוטומטית בגמר – גם הן מצביעות בחצאי הגמר ולכן כדאי שהן תוגרלנה יחד עם ישראל. רוצים ללמוד על הסטטיסטיקה שמאחורי הניקוד? אילו מדינות "אוהבות" את ישראל ואילו מדינות לא מנקדות את ישראל בקביעות? לחצו כאן והיכנסו לכתבה.

גם החלוקה הפנימית של כל חצי גמר, כלומר האם ישראל תשובץ לעלות לבמה בחלקו הראשון של הערב או האחרון, הינה חשובה. למדינות המשתתפות בחלקו השני של הערב יש יתרון מסוים מאחר ושירים אלו לרוב זכירים יותר ו"טריים" יותר בראשו של הצופה הממוצע אשר צופה בתחרות ולכן שירים אלה מקבלים לרוב ניקוד גבוה יותר. השתתפות בחלקו השני של חצי הגמר מקנה יתרון, אך החשיבות להשתבץ בחלקו השני של הגמר אף חשובה יותר בשל אורך המופע של הגמר.

באיזה חצי גמר תתמודד ישראל? מול מי תתמודד ישראל? הטקס יערך בשעה 21:00 – אתם מוזמנים להצטרף אלינו כדי להישאר מעודכנים.

אירוויזיון 2023: תחרות האירוויזיון ה-67 תיערך בעיר ליברפול שבבריטניה ב-9, 11 ו-13 במאי בהשתתפותן של 37 מדינות. בריטניה תארח את התחרות במקומה של אוקראינה שזכתה באירוויזיון 2022, עקב המלחמה המתנהלת בשטחה מאז חודש פברואר אשתקד. זאת תהיה הפעם התשיעית שבה תארח בריטניה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-1998 בעיר ברמינגהאם.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!