איגוד השידור האירופי פנה במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו דאגה רבה לעתידו של תאגיד השידור הציבורי והשתתפותה של ישראל בתחרות האירוויזיון.

נועה קירל, צילום: אבי זייקנר
מנכ"ל איגוד השידור האירופי (EBU), נואל קוראן (Noel Curran), פנה במכתב לראש הממשלה הנכנס, בנימין נתניהו, ובו הביע את דאגתו מהאיומים על עצמאותו של תאגיד השידור הציבורי. קוראן הוסיף שללא חטיבת חדשות עצמאית בתאגיד הציבורי, ישראל תודח מתחרות האירוויזיון.

קוראן הביע דאגה רבה מהתבטאויותיו של של התקשורת הנכנס, שלמה קרעי, שהגיש ב- 6 בדצמבר הצעת חוק להפרטת התאגיד. על פי החוק, במידה ולא יימצא רוכש לתאגיד בתוך שנתיים, התאגיד ייסגר לחלוטין ועובדיו יפוטרו. לפני כחודש כתב קרעי ברשתות החברתיות: "אין שום סיבה שנמשיך לממן שידור ציבורי בכמעט מיליארד שקלים בשנה. התאגיד תחילה, גל"צ אחר כך. אפשר גם במקביל". נדגיש כי גם במידה וימצא רוכש, התאגיד יעבור לידיים פרטיות ולכן לא יוכל להיות חבר באיגוד השידור האירופי ולהנות מתכנים רבים וביניהם השתתפות בתחרות האירוויזיון.

"חדשות ומידע עצמאיים מהווים מרכיב אינטגרלי של ארגוני תקשורת בשירות הציבורי", אמר קוראן, "מה שתורם תרומה מרכזית לפלורליזם התקשורתי בדמוקרטיות המתפקדות היטב… מתוך מחשבה על האינטרס העיקרי של הציבור, המממן ישירות את 'כאן', אנו סומכים על הממשלה החדשה שתשמור גם על עצמאותה של 'כאן' ותאפשר לה להמשיך ולמלא את ייעודה בחברה הדמוקרטית", הדברים פורסמו באתר הרשמי של איגוד השידור האירופי.
כבר עם הוודא תוצאות הבחירות, בתחילת נובמבר, הבענו חשש לגבי עתידו של תאגיד השידור הציבורי. אז כתבתנו עוררה סערה גדולה בקרב קוראנו: "זה לא יקרה! זה רק יוכיח שאיראן זה כאן", "יצרתם פוליטיזציה ודמרמטיזציה מיותרת. התאגיד לא יפורק", "דרמה מוגזמת! תעמולה מיותרת! נטו הנדסת תודעה לשנאה ופילוג! יש לכבד את בחירת אזרחי ישראל!" "את ההפחדות האלו תעשו במקום אחר, הזויים" – כל אלה תגובות שקיבלנו לכתבה שכעת מוכיחה שיש דברים בגו.
תאגיד השידור, שעלה לאוויר במאי 2017, מורכב משלוש חטיבות: דרמות, דוקומנטרי וחדשות. יממה לאחר הבחירות האחרונות אמר השר שלמה קרעי ב- 103FM: "אני אומר בואו נפריט. הכוונה לסגור את הברז הציבורי, את ה-800 מיליון ש"ח שהציבור משלם בעל כורחו בלי לשאול אותו האם התכנים טובים בעיניו או לא. אנחנו בעד שוק חופשי ותחרות. אני מניח שאין לנתניהו התנגדות לעשות את זה – סדר היום שלנו הוא שוק חופשי, אנחנו לא בעד שהציבור יממן דברים שלא צריך אותם".

ב- 12 באפריל 2021, כבר לפני שנה וחצי, הגיש ח"כ שלמה קרעי מטעם הליכוד הגיש הצעת חוק אחרת להפרטת תאגיד השידור הציבורי וגל"צ. כבר אז אמר הח"כ קרעי: "הצעות החוק הראשונות שהגשתי בכנסת הזו, הן הצעות שתסייענה לכל אחד ואחת מאיתנו, בעיקר בפתיחת השוק לתחרות במגוון תחומים, בניהם: הצעת חוק להפרטת תאגיד השידור והצעת חוק להפרטת גלי צה"ל". נזכיר שבשל הקונסטלציה הפוליטית בישראל הצעת חוק זו לא קודמה.
גם בנימין נתניהו התנגד להקמת תאגיד השידור הציבורי ב- 2017. "מצטער על הקמת התאגיד, זה חמק לי בצוק איתן" אמר אז נתניהו שהתנגד לעצמאותה של חטיבת החדשות. מירי רגב אף התבטאה בחומרה כשאמרה: "מה שווה התאגיד אם אנחנו לא שולטים בו?".

בפעמים הקודמות מפלגות מרכז כמו "כולנו" או "כחול לבן" מנעו מהליכוד לקדם את תהליך סגירתו של התאגיד, אך כעת לא ברור מי ממפלגות הקואליציה יתקוממו נגד המהלך. בחירתו של קרעי לעמוד בראשות משרד התקשורת, לאחר שסימן כיעד את סגירתו של התאגיד לפני שנים, היא למעשה תמיכה מלאה של ראש הממשלה במהלך. מנגד, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר בראיון לעיתון "בשבע" ב- 7 בדצמבר, "אף אחד לא הולך לסגור את התאגיד. השידור הציבורי הוא דבר חשוב מאוד. יחד עם זה, התאגיד לא מושלם, וצריך לתקן בו דברים", אך מאז קולו לא נשמע בנושא.

נדגיש שהצורך בתחנת טלוויזיה ציבורית שמשדרת תוכן שאינו נתון לשליטתה של הממשלה, מבטיח חופש ופלורליזם דמוקרטי כנגד אינטרסים של תחנת טלוויזיה פרטיות כדוגמת ערוץ 12, 13 ו- 14 הנשלטות על ידי בעלי ההון, המקדמים את האידאולוגיה הקפיטליסטית ואת החברות אשר בשליטתן.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!