מרטין אסטרדל. צילום: Sören Vilks

מרטין אוסטרדאל, אשר משמש כמפקח האירוויזיון מאז 2021, ערך לאחרונה ריאיון מיוחד ובו דיבר על ההכנות לקראת אירוויזיון 2023, הדחת רוסיה מהתחרות, הרחבת התחרות לשאר חלקי העולם, ועוד…

מרטין אוסטרדאל (Martin Österdahl) נבחר בחודש ינואר 2020 למפקח האירוויזיון החדש, והחליף בתפקידו את יון אולה סאנד (Jon Ola Sand) ששימש כמפקח התחרות בין השנים 2011-2020. אוסטרדאל החל בתפקידו בתקופה מאתגרת לאירוויזיון, שבה לראשונה נאלצה התחרות להתבטל בעקבות נגיף הקורונה שהתפשט בכל העולם, ומאז מתנהלת התחרות בשגרה קורונה עם הנחיות שנועדו לשמור על בטיחות הקהל והמשתתפים בתחרות.

אתגר נוסף שעמד בפני אוסטרדאל ואיגוד השידור האירופי הוא אירוח אירוויזיון 2023, וזאת עקב אי יכולתה של אוקראינה לארח את התחרות בשטחה בעקבות המלחמה בינה לבין רוסיה מאז חודש פברואר. בסופו של דבר נבחרה בריטניה כמארחת הרשמית של האירוויזיון בפעם התשיעית בתולדותיה.

לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
בריאיון מיוחד שנערך לאחרונה בתוכנית הרדיו "The Today Program" ברדיו ארבע של ה-BBC, שיתף אוסטרדאל בהכנות לקראת אירוויזיון 2023, הדחתה של רוסיה מאיגוד השידור האירופי והפצת פורמט האירוויזיון לשאר העולם. הריאיון הוגש ע"י ביורן אולבאוס (Björn Ulvaeus), חבר להקת אבבא (ABBA) שזכתה באירוויזיון 1974 והפכה להצלחה עולמית.

הדחת רוסיה מהתחרות ומאיגוד השידור האירופי

רוסיה הודחה מתחרות האירוויזיון ב-2022 בעקבות פלישתה לאוקראינה בחודש פברואר, והושעתה מחברות באיגוד השידור האירופי עד להודעה חדשה. השעתיה של רוסיה מהאיגוד מצטרפת להשעתייה של בלארוס ב-2021 עד 2025 וזאת בעקבות דיכוי של חופש העיתונות ברשת הטלוויזיה המקומית וניסיון לשלוח לתחרות שירים המזוהים פוליטית עם נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו.

אוסטרדאל נשאל האם הדחתה של רוסיה מהתחרות הייתה קשה, והשיב: "זה היה דבר קשה, ועדיין. איך אירופה מרגישה זה דבר שמאוד משפיע על התחרות. גם כשמסתכלים אחורה בזמן רואים שהאירוויזיון הוא כמו יומן מסע של מה שקרה באירופה ומה היו המגמות. אבל, הדבר תלוי גם בסוג מצב הרוח והסנטימנט של אירופה, ומה ההקשר החברתי של אירופה באותה עת. כשאנחנו אומרים שאנחנו לא פוליטיים, מה שאנחנו תמיד צריכים לעמוד עליו הם הערכים הבסיסיים והאולטימטיביים של הדמוקרטיה".
הפיכת האירוויזיון לתחרות עולמית

בשנים האחרונות האירוויזיון ממשיך להתפתח ולצמוח ליעדים חדשים ובחודש מרץ האחרון זכינו לגרסת הספין-אופ האמריקאית "American Song Contest", בה השתתפו כל המדינות והטריטוריות של ארצות הברית. בימים אלו מתוכננות גרסאות אירוויזיון באסיה, קנדה ואף באמריקה הלטינית.

עם השינוי בשיטת ההצבעה לקראת אירוויזיון 2023 ופתיחת ההצבעה לשאר חלקי העולם, גם למדינות שלא משתתפות בתחרות, נשאל אוסטרדאל מה דעתו לגבי עריכת אירוויזיון עולמי. אוסטרדאל השיב: "האירוויזיון עדיין גדל, ואנחנו רואים התעניינות מכל העולם – החל מאסיה ועד לאמריקה הצפונית ודרום אמריקה. האירוויזיון תמיד יישאר אירוויזיון ולא יהפוך להיות גלובל-וויזן או וורלד-וויזן. הסיבה הגדולה לכך שהתחרות כל כך מצליחה היא הערכים שלה והעובדה שהיא אוניברסלית ומכילה".

ההכנות לקראת אירוויזיון 2023

בחודש יולי האחרון הוכרז שתחרות האירוויזיון תחזור לבריטניה, לראשונה מ-1998, וזאת לאחר שהוחלט באיגוד השידור האירופי שאוקראינה לא תוכל לארח את התחרות בשטחה עקב המלחמה עם רוסיה. העיר ליברפול הוכרזה לראשונה כעיר המארחת, והתחרות תאורגן ע"י צוות מה-BBC (רשת הטלוויזיה הבריטית) וע"י רשת הטלוויזיה האוקראינית UA:PBC.

אוסטרדאל הגיב: "זה יהיה אירוויזיון שבאמת מראה את הערכים שאנחנו מדברים עליהם – סולידריות, הושטת יד ואיחוד דרך המוזיקה. יש הרבה דרכים נהדרות שבהן ה-BBC מתכננים לחבק את אוקראינה וזה בהחלט יהיה אירוויזיון מיוחד".
זאת תהיה הפעם הראשונה מאז 1980 שבה המדינה הזוכה בשנה הקודמת לא תארח את התחרות בשטחה. ב-1980 ישראל הייתה אמורה לארח את האירוויזיון לאחר שניצחה בפעם השנייה ברציפות באירוויזיון 1979 אך נאלצה לוותר על האירוח מסיבות כלכליות ובסופו של דבר גם לא השתתפה בתחרות שנארחה בהולנד, כיוון שהתאריך שנקבע נפל על יום הזיכרון. מאז 1981, כל מדינה שזכתה באירוויזיון אירחה בסופו של דבר את התחרות וכעת לראשונה מזה 43 שנה, התחרות לא תתקיים אצל המדינה הזוכה.

נכון להיום, בריטניה היא המדינה שאירחה את התחרות יותר פעמים מכל מדינה אחרת. בריטניה זכתה באירוויזיון חמש פעמים ואירחה את התחרות שמונה פעמים בשנים 1960 (במקום הולנד), 1963 (במקום צרפת), 1968, 1972 (במקום מונקו), 1974 (במקום לוקסמבורג), 1977, 1982 ו-1998. זאת תהיה הפעם התשיעית שבה היא מארחת ובכך היא תשבור את השיא של עצמה.

מקור: eurovoix.

אירוויזיון 2023: תחרות האירוויזיון ה-67 תיערך בעיר ליברפול שבבריטניה בתאריכים 9, 11 ו-13 במאי. בריטניה תארח את התחרות במקומה של אוקראינה שזכתה באירוויזיון 2022, עקב המלחמה המתנהלת בשטחה מאז חודש פברואר. זאת תהיה הפעם התשיעית שבה תארח בריטניה את התחרות, לאחר שאירחה אותה בפעם האחרונה ב-1998 בעיר ברמינגהאם.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!