חברי מערכת יורומיקס התכנסו כדי להצביע לשירים המתמודדים בקדם אירוויזיון האוקראיני. אז מי צריך לייצג את אוקראינה לטעם חברי המערכת? כל הפרטים בכתבה.

היום בשעה 17:00 (שעון ישראל) יתקיים קדם האירוויזיון האוקראיני לשנת 2023. עשרה שירים שונים ומגוונים זה מזה מתמודדים בתחרות אך כל שיר שיבחר ייצור סביבו באז תקשורתי גדול בעקבות המלחמה באוקראינה והזכייה האחרונה באירוויזיון. רגע לפני שזה קורה, חברי מערכת יורומיקס התכנסו, האזינו לשירים ובחרו את השירים שהכי אהבו מתוך התחרות האוקראינית.
אז מי צריך לייצג את אוקראינה?

אבי זייקנר: מקום ראשון – קרוט (Krut)

קרוט בחרה לעלות לבימת הקדם אירוויזיון עם שיר ערש – אך אל תתבלבלו! אם מילותיו של שיר ערש צריכים להרגיע את ילדינו הקטנים לקראת שינה – אז המילים של השיר מזעזעות ומצמררות! הדיסוננס בין המנגינה למילים היא שעושה את השיר למעולה.
כפי שאתם ודאי מבינים, גם השיר הזה עוסק במלחמה הקשה בין אוקראינה לרוסיה. קרוט יוצאת בתפילה קורעת לב להגנה על בנה הקטנטן ובקשתה היחידה היא שבנה יירדם כדי שלא ייחשף למראות ולחוויות הקשות בזמן המלחמה. כל אדם שיש לו ילדים יודע שהמלחמה היומיומית היא כיצד להגן על ילדנו וליצור עבורם עולם טוב יותר – ולכן שיר זה פורט על נימי הרגש של כל ההורים בעולם. "בני, החיות מתחילות בקרב עז, אבא יגרש את החיות, צייר לך בני הקטן חלומות מתוקים. בחוץ זה לא ירח, אלא אורות המלחמה, החיות הן לא אויבנו, מאז האביב התחזקנו, אל תפחד…"
האזנתי למילות השיר בפעם הראשונה ודמעות החלו לזלוג כמו ילדה קטנטנה. שיר מאוד מצמרר אך כזה שגם מדגיש שהרוסים הם למעשה "לא אויבנו" ובכך קרוט רומזת לכך שהאויב הוא כנראה העומד בראש הממשל הרוסי. עוד מדגישה הזמרת שהאוקראינים התחזקו מאוד מאז פרוץ המלחמה ולכן אין צורך לפחד.
אם קאלוש אורקסטרה הצליחו לנצח באירוויזיון עם שיר באוקראינית שהיה, לטעמי, חלש הרבה יותר. אז גם זה יכול לנצח באירוויזיון!

טל דהן: מקום ראשון – ג'רי הייל (Jerry Heil)

השיר "When God Shut The Door" הוא האהוב עלי מבין שירי הקדם האוקראיני השנה. הוא שיר שמשלב בתוכו המון אלמנטים – אוקראינית, אנגלית, פולקלור, אופרה, פופ, בלדה… ולהפתעתי החיבור לא יצר כאוס אלא פשוט עובד נהדר. השיר קצבי וקליט ולדעתי זה השיר שיביא לאוקראינה את התוצאה הטובה ביותר באירוויזיון מבין שאר שירי הקדם אירוויזיון.
אופק ג'רסי: מקום ראשון – קרוט (Krut)

שיר מרגש עם מסר מדהים ואלמנטים מסורתיים אוקראיניים שעוד לא שמענו קודם באירוויזיון. "Kolyskova" אמנם מזכיר מעט את שיר הקדם של קרוט מ-2020, "99", שגם היה הזוכה שלי, אבל הנושא הכואב והרגש ב-"Kolyskova" משפרים אותו עבורי באופן משמעותי.

נהוראי סמואל: מקום ראשון – פינקה (FIINKA)

המקום הראשון שלי זו פינקה, לצערי אני קצת בספק שהיא תזכה אבל אני מאוד מקווה בשבילה. האירופאים אוהבים שירים מרימים וקצביים והיא לגמרי יכולה לסחוף איתה את הקהל. בכל אופן, אני לא רואה אף אחד מהשירים המתחרים בקדם זוכה באירוויזיון (בהנחה והפוליטיקה לא תשתלט על ההצבעה כמו בתחרות הקודמת).

אור גונן: מקום ראשון – טבורצ'י (TVORCHI)

מאוד אהבתי את השיר של טבורצ׳י. בקדם עם הרבה שירים שקטים השיר הזה הכי בלט לי מהפעם הראשונה ששמעתי אותו. הקצב של השיר טוב, ואחרי שלוש שנים בהם אוקראינה שלחה שירים באוקראינית אני אשמח לגיוון.

שחר אסידו: מקום ראשון – ג'רי הייל (Jerry Heil)

השיר של ג'רי הייל לגמרי בולט משאר השירים שנבחרו להתמודד בקדם אירוויזיון. ניתן להרגיש בשיר רוחניות שקשורה למלחמה ובנוסף גם אלמנטים אתניים שמוסיפים מאוד לקצב. אם השיר הזה יזכה בקדם אני צופה לו טופ 5-7 באירוויזיון. אני חייבת להזכיר שג'רי שיתפה פעולה עם נציגת ליטא באירוויזיון 2022, מוניקה ליו, לאחר התחרות. רוצו להאזין.
התוצאות המלאות

מבצע אבי טל אופק נהוראי אור שחר סיכום
Jerry Heil 10 12 10 10 3 12 57
Krut 12 7 12 4 10 4 49
2TONE 7 2 8 6 8 10 41
Angelina 1 10 5 8 7 8 39
FIINKA 5 8 4 12 6 2 37
TVORCHI 6 3 1 5 12 7 34
DEMCHUK 4 6 7 7 4 5 33
Moishei 8 5 6 1 5 6 31
Tember Blanche 3 4 3 3 1 1 15
OY Sound System 2 1 2 2 2 3 12
רשימת המתמודדים בקדם האוקראיני:

1. Moisei — “I’m Not Alone
2. OY Sound System — “Oy, tuzhu
3. DEMCHUK — “Alive
4. Jerry Heil — “When God Shut The Door
5. FIINKA — “Dovbush
6. KRUTЬ — “Kolyskova
7. Tember Blanche — “Ya vdoma
8. Angelina — “Stronger
9. 2TONE — “Kvitka
10. TVORCHI — “Heart Of Steel

לחצו על שם השיר להאזנה!

אירוויזיון 2023: זו תהיה ההשתתפות ה-18 של אוקראינה באירוויזיון. אוקראינה הצטרפה לתחרות ב-2004 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של אוקראינה הייתה באירוויזיון 2022 עם השיר "Stefania" בביצועה של להקת קאלוש אורקסטרה.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!