לראשונה מזה שנים רבות, תשקול ממשלת לוקסמבורג את חזרתה של המדינה לתחרות האירוויזיון. לוקסמבורג השתתפה בפעם האחרונה בתחרות בשנת 1993.
לוקסמבורג הצטרפה לתחרות האירוויזיון ב-1956, הייתה אחת משבע המדינות המייסדות, ופרט לפרישה אחת ב-1959 השתתפה בה ברציפות עד 1993. לאורך השנים זכתה לוקסמבורג באירוויזיון חמש פעמים והיא ממוקמת כיום במקום השלישי בטבלת הזכיות של כל הזמנים (יחד עם הולנד), גם לאחר 30 שנות היעדרות מהתחרות.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
למרות ההישגים המרשימים בתחרות, החליטה לוקסמבורג לפרוש מהאירוויזיון ב-1994 מסיבות כלכליות. בשנות ה-90', לאחר התפרקות ברית המועצות ושבירת מסך הברזל מעל אירופה, מספר המדינות המעוניינות להשתתף בתחרות גדל באופן משמעותי וכך גם גדלו להם דמי ההשתתפות של כל מדינה. הדבר הקשה על לוקסמבורג להשתתף בתחרות, ולמרות שהיא נחשבת לאחת המדינות העשירות באירופה, על מנת להשתתף בתחרות היה עליה למצוא מימון פרטי, אותו לא הצליחה להשיג.

לעומת מדינות אחרות שפרשו מהתחרות ומנהלות דיאלוג שוטף עם איגוד השידור האירופי בנוגע לחזרה אליה, לוקסמבורג המשיכה עד כה להביע התנגדות עיקשת לחזרה לתחרות, למעט שנת 2004 בה כמעט השתתפה ובסוף התקפלה וחזרה בה.
גם באירוויזיון 2023 לוקסמבורג לא תשתתף, אך היום הודיע ראש ממשלת לוקסמבורג קסבייה בטל (Xavier Bettel) כי מתקיימות שיחות בין רשת הטלוויזיה RTL לממשלה בנוגע להחזרת המדינה לתחרות כבר בשנת 2024. נחשף גם כי הוקם צוות מיוחד על ידי הממשלה, שיתמקד בהחזרת הדוכסות הקטנה לתחרות.

לוקסמבורג אינה המדינה היחידה שדובר על חזרתה לתחרות, אלא גם מונקו, שברגע שתפתח את רשת הטלוויזיה הציבורית החדשה שלה סביר בהחלט שתחזור לתחרות.

למרות היעדרותה של לוקסמבורג מהתחרות, היא נחשבת כיום למדינה אהובה ולאורך השנים שלחה שירים שהפכו לקלאסיקות, ביניהם: "Poupée de cire, poupée de son"' שזכה באירוויזיון 1965, "Tu te reconnaîtras" שזכה באירוויזיון 1973 ו-"Si la vie est cadeau" שזכה באירוויזיון 1983.
קשר מיוחד נרקם בין ישראל לבין הזמרת אן-מארי דוד, שייצגה את לוקסמבורג ב-1973 וזכתה במקום הראשון. לאורך השנים הופיעה מארי דוד פעמים רבות בארץ ואף השתתפה פעם נוספת באירוויזיון 1979 שנערך בירושלים, הפעם כנציגת צרפת. שירה הזוכה מאירוויזיון 1973 הפך לאחד מהשירים המזוהים ביותר עם התחרות ונשאר מוכר ואהוב עד היום. הזמרת הופיעה בישראל בפעם האחרונה בחודש ינואר ואף התראיינה במיוחד לאתרנו.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!
    מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!