בליכוד מתכננים לסגור את תאגיד השידור הציבורי. המשמעות היא פרישתה של ישראל מאיגוד השידור האירופי ומתחרות האירוויזיון.
עמית סגל, הפרשן הפוליטי של חדשות 12, דיווח אמש במהדורה המרכזית כי הליכוד מעוניין לסגור את תאגיד השידור הציבורי שהוקם ב- 2014. תאגיד השידור מורכב משלוש חטיבות: דרמות, דוקומנטרי וחדשות. כוונת הליכוד מתמקדת במחלקת החדשות ברדיו ובטלוויזיה. בליכוד מיהרו להגיב שהנושא לא עלה במשא ומתן, אך סגל טוען שלא כך פני הדברים.

גם אם אכן הנושא לא עלה במשא ומתן, הליכוד תומך בסגירת התאגיד וכראייה לכך אמר הבוקר ח"כ שלמה קרעי מהליכוד ב- 103FM: "אני אומר בואו נפריט. הכוונה לסגור את הברז הציבורי, את ה-800 מיליון ש"ח שהציבור משלם בעל כורחו בלי לשאול אותו האם התכנים טובים בעיניו או לא. אנחנו בעד שוק חופשי ותחרות. אני מניח שאין לנתניהו התנגדות לעשות את זה – סדר היום שלנו הוא שוק חופשי, אנחנו לא בעד שהציבור יממן דברים שלא צריך אותם".
משמעות סגירת תאגיד השידור הציבורי ואף סגירת חטיבת החדשות היא פרישתה של ישראל מאיגוד השידור האירופי, אותו איגוד שאמון על הפקת תחרות האירוויזיון, ובכך לגרום לפרישתה של ישראל מתחרות האירוויזיון. על פי תקנון איגוד השידור האירופי, מדינה ללא תחנת טלוויזיה ציבורית עם מחלקת חדשות עצמאית וחופשית לא תוכל להיות חברה באיגוד ולהשתתף באירועי האיגוד כמו תחרות האירוויזיון.

נדגיש שהצורך בתחנת טלוויזיה ציבורית שמשדרת תוכן שאינו נתון לשליטתה של הממשלה, מבטיח חופש ופלורליזם דמוקרטי כנגד אינטרסים של תחנת טלוויזיה פרטיות כדוגמת ערוץ 12, 13 ו- 14 הנשלטות על ידי בעלי ההון, המקדמים את האידאולוגיה הקפיטליסטית ואת החברות אשר בשליטתן.
נזכיר שאת החשש מפני סגירתו של תאגיד השידור הציבורי העלה אתר "EuroMix" יום למחרת הבחירות, ב- 2 בנובמבר, לאחר שנודעו תוצאות הבחירות. אז כתבתנו עוררה סערה גדולה בקרב קוראנו: "זה לא יקרה! זה רק יוכיח שאיראן זה כאן", "יצרתם פוליטיזציה ודמרמטיזציה מיותרת. התאגיד לא יפורק", "דרמה מוגזמת! תעמולה מיותרת! נטו הנדסת תודעה לשנאה ופילוג! יש לכבד את בחירת אזרחי ישראל!" "את ההפחדות האלו תעשו במקום אחר, הזויים" – כל אלה תגובות שקיבלנו לכתבה שכעת מוכיחה שיש דברים בגו.
אין זו הפעם הראשונה שבליכוד מביעים רצון לפרק את תאגיד השידור הציבורי. ב- 12 באפריל 2021, רק לפני שנה וחצי, הגיש ח"כ שלמה קרעי מטעם הליכוד הגיש הצעת חוק להפרטת תאגיד השידור הציבורי וגל"צ. כבר אז אמר הח"כ קרעי: "הצעות החוק הראשונות שהגשתי בכנסת הזו, הן הצעות שתסייענה לכל אחד ואחת מאיתנו, בעיקר בפתיחת השוק לתחרות במגוון תחומים, בניהם: הצעת חוק להפרטת תאגיד השידור והצעת חוק להפרטת גלי צה"ל". נזכיר שבשל הקונסטלציה הפוליטית בישראל הצעת חוק זו לא קודמה.
גם בנימין נתניהו התנגד להקמת תאגיד השידור הציבורי ב- 2017. "מצטער על הקמת התאגיד, זה חמק לי בצוק איתן" אמר אז נתניהו שהתנגד לעצמאותה של חטיבת החדשות. מירי רגב אף התבטאה בחומרה כשאמרה: "מה שווה התאגיד אם אנחנו לא שולטים בו?".

בפעמים הקודמות מפלגות מרכז כמו "כולנו" או "כחול לבן" מנעו מהליכוד לקדם את תהליך סגירתו של התאגיד, אך בהנחה שנתניהו יקים ממשלה עם מפלגות גוש הימין בלבד ישנו חשש אמיתי לעתידו של תאגיד השידור הציבורי.
 

מה דעתכם עשוי לקרות? הכנסו לאינסטגרם וכתבו בתגובות מה דעתכם!
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!