מאטיס האטה שייצג את נורווגיה יחד עם סברה קיילסברג באירוויזיון 1980 הלך לעולמו בגיל 63. השניים הגיעו בתחרות למקום 16. שירתו הייתה הפעם הראשונה בה נשמעה שפה סאמית על בימת האירוויזיון.
מאטיס האטה (Mattis Hætta) נולד במרץ 1959. בגיל 21 ייצג עם סברה קיילסברג (Sverre Kjelsberg) את נורווגיה באירוויזיון 1980 לאחר שזכו בקדם האירוויזיון הנורווגי (Melodi Grand Prix) עם שיר”Sámiid ædnan”. באירוויזיון עצמו השניים סיימו במקום ה-16 מתוך 19 שירים. זה היה השיר הראשון באירוויזיון שבוצעו בו שולבו קטעי יוייק (שירה עממית של הסאמים)

לאחר ההשתתפות באירוויזיון 1980 מאטיס הפך לכוכב בנורווגיה, ובעקבות השתתפותו באירוויזיון שירת היוייק צברה קהל חדש. השיר כונה על ידי רשת הטלוויזיה הנורווגית (NRK) כיוייק המפורסם ביותר בעולם.

ב-9 בנובמבר 2022 מאטיס הלך לעולמו בגיל 63. בהצהרה ל- NRK חשפה משפחתו של מאטיס כי הזמר האהוב נפטר ממחלה, אך לא פירטה. סברה קיילסברג חברו ושותפו לאירוויזיון הלך לעולמו בשנת 2016.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!