מציאות כואבת: נציגת ליטא באירוויזיון האחרון שיתפה סרטון הסברה על המלחמה באוקראינה ומשמיעה את קול המדינה וההרס הנגרם לעיר מריופול על ידי הצבא הרוסי.

מוניקה ליו (Monika Liu), נציגת ליטא באירוויזיון 2022 עם השיר "Sentimentai", ידועה בתמיכתה בצד האוקראיני והתבטאה לא פעם נגד המלחמה עם רוסיה. מוניקה נרתמה להסברה האוקראינית ופרסמה בחשבון האינסטרגם שלה סרטון על העיר מריופול בעקבות המלחמה.
מוניקה משתפת בקביעות בחשבון האינסטרגם שלה מידע על המחלמה הרוסית-אוקראינית, ומצדדת באוקראינה. בעקבות מותו של יוצר הסרטים, אנתרופולוג והארכיאולוג הליטאי מאטאנס קבדרוויצ'יוס (Mantas Kvedaravičius) בזמן ששהה במירופול שבאוקראינה, נרתמה הזמרת הליטאית כדי לתמוך במדינה. שם הפרוייקט הוא "גלויות מאוקראינה" ומטרתו לחשוף את הציבור העולמי להרס העצום שנעשה לאוקראינה בעקבות המלחמה עם הצבא הרוסי.

הפרוייקט נוסד על ידי המכון האוקראיני ביחד עם תמיכה של עמוד האינסטגרם usaid_ukraine שיצר מקבץ נתונים המכיל מידע על 100 אנדרטאות, מאפשר לעולם לראות את היקף הנזק ולקרוא על ההיסטוריה של כל אחד מהמקומות באוקראינית ובאנגלית.

.

 


העיר מריופול ספגה הרס כבד במהלך המלחמה, מוות של עשרות אלפי אזרחים, הרס בניינים והשורדים נקלעו במפעל אזובסטאל כשבויי מלחמה של הצבא הרוסי. מאז, העיר הייתה תחת כיבוש רוסי ומריופול הפכה לסמל עולמי של פשעי מלחמה נגד אוקראינים ומורשת תרבותית אוקראינית. 

צוות הפרויקט קורא לכולם לשתף את סיפור ההרס של התרבות האוקראינית, להפיץ את הגלויות ברשתות החברתיות ולשלוח אותן לחברים בחו"ל כדי שהעולם ידע את האמת על ההרס המכוון של רוסיה במורשת התרבותית של אוקראינה.


 

אוקראינה באירוויזיון 2022

להקת קאלוש אורקסטרה (Kalush Orchestra), שזכתה בקדם המקומי, ייצגה את אוקראינה עם שירה "Stefania" (בעברית: "סטפניה"). אוקראינה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום הראשון בחצי הגמר הראשון עם 337 נקודות, ובגמר הגיעה למקום הראשון עם 631 נקודות. זהו ניצחונה השלישי של אוקראינה באירוויזיון, 19 שנה בלבד אחרי שהצטרפה לתחרות. עם זאת, בעקבות המלחמה המתנהלת בשטח אוקראינה מאז פברואר, הוחלט שאירוויזיון 2023 ייערך בבריטניה.

אירוויזיון 2023: זו תהיה ההשתתפות ה-18 של אוקראינה באירוויזיון. אוקראינה הצטרפה לתחרות ב-2004 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של אוקראינה הייתה באירוויזיון 2022 עם השיר "Stefania" בביצועה של להקת קאלוש אורקסטרה.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!