עודד אברהם, מנהל קבוצת הפייסבוק אירוויזיון IL ועופר איש שלום, מנהל קבוצת הפייסבוק ESC Israel, אחראים כיום על שתי קהילות אירוויזיון גדולות בישראל. ערכנו ראיון מיוחד עם מנהלי הקבוצות המוכשרים.

הטכנולוגיה המתפתחת בשנים האחרונות ועידן הרשתות החברתיות גרמו ליצירת קהילות וירטואליות, ביניהן קבוצות פייסבוק בנושא האירוויזיון, שמונות כיום אלפי חברים. שתיים מן הקבוצות הללו הן ESC Israel ו- אירוויזיון IL בהן חברי הקבוצה משתפים בעדכונים, יוזמים תחרויות ומשחקים – וכל זאת במשך כל השנה.
עודד אברהם, מנהל קבוצת הפייסבוק אירוויזיון IL:

עודד אברהם

המשותף לך ולחברי הקבוצה היא כמובן האהבה לאירוויזיון. איך התחלת לאהוב את התחרות?
הזיכרון הראשון שלי מהתחרות הוא ב-1979. ההורים לא הרשו לי לאחותי לראות את התחרות, אז מתחת לשמיכות ראינו את זה בחדר שלנו, ומאז משהו קרה. אני מאוד אוהב תחרויות שירה ומאז התחלתי להבין יותר ויותר, להכיר את השירים, ובטח את הישראלים.

איך הכרת אנשים כמוך שאוהבים את התחרות לפני עידן הרשתות החברתיות?
האמת היא שלא ממש הכרתי עוד חובבים לפני כן. אני חושב שזה משהו מאוד נדיר, כמעט אישי. הגעתי אחרי הרבה מאוד שנים, בערך ב-2003/2004 למועדון קטן בשם "אאוט" והייתה מסיבת אירוויזיון בימי ראשון עם קבוצה בשם היורופאלש. הרגשתי כמו ילד קטן שמגיע לחנות צעצועים או ממתקים כי פתאום כל האנשים מכירים את השירים שהכרתי, וגם את התנועות. זה היה ממש ממש כיף.

איך מתחיל הסיפור שלך עם הקבוצה שאתה מנהל כיום?
אני זוכר שהצטרפתי לקבוצה לפני 6-7 שנים, אז סיפר לי עליה דניאל דונקלמן. נהניתי מאוד מהקבוצה ואחרי כמה זמן הציעו לי לבוא ולנהל אותה, ומאז אני שם. כשהגעתי היו בערך 150 איש, משהו מאוד קטן ואינטימי. לפני כן הייתה קבוצת אירוויזיון בפורום "תפוז אנשים", גם זה היה ממש כיף והפייסבוק היה "היורש" של הקבוצות האלה. אמרתי שכולם חייבים לדעת מהקבוצה הזו, וזה התחיל לקפוץ בצורה מטורפת.
במה למעשה הקבוצה אירוויזיון IL עוסקת?
אנחנו חמישה מנהלים וכל אחד מאיתנו מביא משהו שלו. יש את ערן עזרתי קנט שהוא פנומן אירוויזיון, אז הוא מגיע לפעמים למידע בפעם הראשונה בארץ – הוא מכניס את האלמנט של הידע וההיסטוריה. אני מאוד אוהב את העניין החברתי ולהכניס עוד ועוד אנשים תוך שמירה על הצביון המאוד אינטימי. גם מאחורי הקלעים בקבוצה של המנהלים כל אחד מביא את הקטע שלו ומכניס עוד רעיון. יש גם תחרויות, מידע, ראיונות עם אמנים שזה דבר שאני מאוד אוהב.. תמיד מנסים להביא משהו חדש ומעניין.

אתה זוכר אירוע או תקופה שגרמו לאירוויזיון בארץ להיחשף לעוד קהלים וגם לעוד אנשים להצטרף לקבוצה?
כמובן שהקפיצה הכי גדולה הייתה ב-2018, זכינו באירוויזיון והתחיל להיות "הייפ", עוד לפני שזכינו וזה הכניס המון דם לוורידים האלה ומאז ממש גדלנו. היום הקבוצה מונה כמעט 8000 חברים. קרה לי שאנשים זיהו אותי אפילו בסופרים בחו"ל מהקבוצה בפייסבוק, וזה ממש הפתיע. מקסים לראות שזה מאוד נוגע באנשים כי עדיין יש הרגשה של משהו אינטימי.

קבוצת אירוויזיון IL מנוהלת על ידי עודד אברהם יחד עם גיא שחר, תום קירמה, נעה ביטון וערן עזרתי קנט.
עופר איש שלום, מנהל קבוצת הפייסבוק ESC Israel:

עופר איש שלום. צילום: יניב מוסקוביץ'

המשותף לך ולחברי הקבוצה היא כמובן האהבה לאירוויזיון. איך התחלת לאהוב את התחרות?
התחרות הראשונה שראיתי בשידור חי הייתה כשסלין דיון זכתה ב-1988, הייתי אז בן 10 וזו הפעם הראשונה שההורים הרשו לי להישאר ער עד מאוחר, ומשם זה רק התגלגל. חוץ מזה שאני יליד חודש מאי אז זה בכלל תמיד נופל סמוך ליום ההולדת – חגיגה כפולה. עם השנים, היות ויש יותר גישה מבחינת המידע באינטרנט זה הפך ליותר אינטנסיבי, ולא רק בחודש מאי אלא 24/7 כל השנה.

איך הכרת אנשים כמוך שאוהבים את התחרות לפני עידן הרשתות החברתיות?
נחשפתי לעניין הזה של החובבים ברשת וקבוצות פייסבוק בערך בעשור האחרון. לפני כן עקבתי אחרי כתבות ועדכונים פה ושם. לא היה לי כל כך עם מי לחלוק אותן חוץ ממי שהכרתי וברגע שנחשפתי לקבוצות האלה החוויה רק התעצמה כי סוף סוף יש לי עם מי לדבר ולחלוק מעבר. זה גם נותן גישה לכתבות שלא נחשפתי אליהן לפני כן כי כולם משתפים את כולם.
איך מתחיל הסיפור שלך עם הקבוצה שאתה מנהל כיום?
קודם הייתי חבר בקבוצת פייסבוק אחרת ובמועדון ה-OGAE (הארגון הרשמי לחובבי האירוויזיון) והייתי מאוד פעיל בקבוצה ברשת. זו הייתה קבוצה קטנה שאותה פתח מישהו אחר והצעתי לו את העזרה שלי, ומשם הרמתי את הקבוצה למה שהיא היום וזה נתן לי את האפשרות לתת מעצמי יותר מאשר עוד חבר בקבוצה.

במה למעשה הקבוצה ESC Israel עוסקת?
הקבוצה פעילה לא רק בחודש מאי ובעונה החמה (עונת קדמי האירוויזיון בה נבחרים השירים), אלא פעילה במשך כל השנה. מתעדכנים, משתפים בחוויות ובחדשות. מדי פעם יש תחרויות, משחקים ודברים שמעבירים את הזמן בכיף. פעילויות זה משהו שאני עובד עליו והייתי שמח שיהיו יותר.

אתה זוכר אירוע או תקופה שגרמו לאירוויזיון בארץ להיחשף לעוד קהלים וגם לעוד אנשים להצטרף לקבוצה?
הקבוצה נפתחה ממש חודש לפני האירוויזיון בו זכתה נטע כך שזה היה אירוויזיון מאוד משמעותי ועצם הזכייה של ישראל הלהיבה עוד אנשים שאולי פחות אהבו את התחרות לפני, וזו הייתה סוג של מקפצה להיכנס לקבוצה כזאת ולחוות מה זה אירוויזיון.

חפשו את שתי קבוצות הפייסבוק והצטרפו כחברים:

אירוויזיון IL: הבית של חובבי אירוויזיון בישראל – Eurovision IL

ESC Israel – קבוצת אירוויזיון ישראלית
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!