בבריטניה מקווים לארח מעל 40 מדינות בתחרות שתתקיים במאי 2023 אך מונטנגרו עשויה לסכל את התכניות ולפרוש מהתחרות.

מונטנגרו הצטרפה לתחרות האירוויזיון בשנת 2007, מיד עם קבלת העצמאות ביוני 2006. למרות הצטרפותה המהירה, נחשבת מונטנגרו לאחת המדינות העניות באירופה ובשל כך לא הצליחה מונטנגרו להתמיד בהשתתפותה בתחרות. למרות שחלפו 16 שנים מאז הצטרפותה, התמודדה מונטנגרו באירוויזיון רק 12 פעמים.
כבר ב- 2010 פרשה מונטנגרו לראשונה מהתחרות בשל מצבה הכלכלי. ב- 2011 הגישה מונטנגרו בקשה לחזור לתחרות בתקווה שימצא הכסף עבור ההתמודדות אך התקציב המבוקש לא נמצא ומונטנגרו נשארה מחוץ לתחרות. ב- 2012 יו"ר רשת הטלוויזיה המקומית בחר להבטיח את מקומה של מונטנגרו בתחרות ואף התחייב שמעתה והלאה הוא צופה שמונטנגרו תתמודד בכל שנה. אך התחייבות זו הגיעה לקיצה כבר לאחר אירוויזיון 2019 כשמונטנגרו שוב הודיעה על פרישתה.

בנובמבר 2019 הודיעה במונטנגרו כי תקציב רשת הטלוויזיה דל ביותר ולכן, על פי סדר העדיפויות של הרשת, מעדיפים להשקיע את הכסף ברכישת צי רכבים אשר ישפר את בטיחות עובדי רשת הטלוויזיה. על פי הנהלת רשת הטלוויזיה, הם מוכרחים לנהוג באחריות ולהשקיע את כספי התקציב בצורה נכונה ויעילה.

לקראת אירוויזיון 2022 הפתיעה רשת הטלוויזיה של מונטנגרו עם הבשורה על חזרתה של מונטנגרו לתחרות. השתתפותה של מונטנגרו באירוויזיון האחרונה עלתה כ- 108 אלף יורו בלבד כשחלק נכבד מהעלויות שולמו על ידי ספונסרים – מדובר בתקציב הנמוך ביותר שמדינה כלשהי השקיעה בתחרות האירוויזיון בשנה האחרונה. אך כעת, לאחר כישלון נוסף של מונטנגרו בתחרות נראה שסיכוייה להתמודדות בתחרות הבאה קלושים ביותר.
מדוע מונטנגרו עשויה לפרוש מהאירוויזיון?

מונטנגרו היא אחת המדינה העניות ביותר באירופה ולכן התקציב של רשת הטלוויזיה הציבורית נמוך מאוד. בעקבות המצב הכלכלי מונטנגרו לא יכולה להשקיע בהופעותיה בתחרות ולהתמודד מול מדינות שמשקיעות סכומי עתק בכל השתתפות. בשל הרמה נמוכה בשירים ובביצועים, הצליחה מונטנגרו לעלות לגמר האירוויזיון רק פעמיים: מקום 19 בשנת 2014 ומקום 13 בשנת 2015. כתוצאה מהתוצאות החלשות אזרחי מונטנגרו לא מגלים עניין רק בתחרות.

לכל זאת מצטרפת פרשיית השחיתות בהצבעות בה נקשר גם שמה של מונטנגרו. נזכיר שבמהלך הגמר הגדול באירוויזיון 2022 נחשפנו לעובדה ששישה צוותי שיפוט משש מדינות שונות נפסלו והוסרו כך שהניקוד אשר העניקו מדינות אלה לא נכלל בתוצאות הרשמיות של חצי הגמר השני והגמר הגדול בשל חשד לאי-סדרים בהצבעה. בין המדינות: אזרבייג'אן, גאורגיה, פולין, רומניה, סן מרינו ומונטנגרו. מדובר בשערורייה חסרת תקדים בה לראשונה בתולדות התחרות נפסלו שישה צוותי שיפוט בשל חשד למרמה ו"קניית קולות". מונטנגרו הכחישה מעורבות בפרשייה.

בהתבסס כל הנתונים הללו, סיכוייה של מונטנגרו להתמודד בתחרות האירוויזיון בשנה הבאה אינם גבוהים. אך זו לו המכה היחידה שעשויים לספוג המארחים הבריטים: מדינות נוספות שעשויות לוותר על השתתפותם בתחרות הבאה הם מקדוניה הצפונית שהבטיחה לשקול את השתתפותה באירוויזיון הקרוב לאחר "פרשיית הדגל", ובנוסף גם ארמניה עשויה לפרוש מהתחרות בעקבות הלחימה מול אזרבייג'אן.
מונטנגרו באירוויזיון 2022

"Breathe" (בעברית: "לנשום") הוא שם השיר שבוצע ע"י הזמרת ולאדנה (Vladana) אשר יצגה את מונטנגרו בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2022. השיר נכתב ע"י הזמרת עצמה יחד עם דארקו דימיטרוב (Darko Dimitrov), שכתב לאורך השנים 11 שירים לתחרות לאלבניה, מקדוניה, סרביה וכעת גם למונטנגרו. שירו המוצלח ביותר הוא "Proud" (בעברית: "גאה") שייצג את מקדוניה הצפונית באירוויזיון 2019 והגיע למקום השביעי. השיר בוצע בשפה האנגלית והאיטלקית והוקדש לאימה של הזמרת שנפטרה שנה לפניכן מנגיף הקורונה. ולאדנה הגיעה רק למקום 17 (אחד לפני אחרון) בחצי הגמר השני עם 33 נקודות בלבד. מדובר באחת התוצאות המאכזבות ביותר שידעה מולדובה בתחרות.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!