רשת הטלוויזיה האוקראינית פתחה היום באופן רשמי את חלון הגשת השירים ל-"Vidbir", קדם האירוויזיון האוקראיני שייבחר את נציג אוקראינה לאירוויזיון 2023 שייערך בבריטניה.

רשת הטלוויזיה האוקראינית UA:PBC הודיעה היום על פתיחת חלון הגשת השירים לקדם אירוויזיון המקומי, "Vidbir". הקדם משמש לבחירת נציגי אוקראינה לאירוויזיון החל מ- 2016, ולאורך השנים הפך להיות אחד מהקדמים המדוברים והמצליחים בקרב קהילת חובבי האירוויזיון.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
רשת הטלוויזיה הודיעה כי חלון הגשת השירים יהיה פתוח לציבור הרחב וכל מי שמעוניין בהגשת שיר לוועדה יוכל לעשות זאת דרך האתר הרשמי של רשת הטלוויזיה. עם זאת, צוין כי יהיה ניתן להגיש שירים בכל שפה פרט לרוסית, וזאת בשל המתיחות והמלחמה הקיימת בין אוקראינה לרוסיה מזה כחצי שנה. חלון הגשת השירים יהיה פתוח למשך כחודשיים וייסגר ב-15 באוקטובר. הקדם ייערך השנה בחודש דצמבר, וזאת לעומת שנים קודמות בהם נערכו הקדמים בחודשי פברואר-מרץ.

כפי שפורסם באתרנו לפני שלושה חודשים, הציבור האוקראיני יוכל לבחור לראשונה את צוותי השופטים בקדם באמצעות הצבעת אונליין, ותהיה להם השפעה על צוותי השופטים שיצביעו באירוויזיון עצמו. ההחלטה למנות צוות שופטים מטעם הקהל האוקראיני התקבלה עקב זעם רב ברשתות החברתיות באוקראינה, זאת בעקבות הצבעת השופטים השנה. גולשים רבים לא אהבו את העובדה שצוות השופטים האוקראיני לא נתן נקודות לליטא ולפולין. בנוסף, השינוי נעשה עקב אי שביעות רצונם של הצופים באוקראינה מתוצאות הצבעת השופטים בקדם שנערך ב-2021, שלטענתם לא שיקפה את הטעם של הצופה הממוצע באוקראינה. כזכור, להקת קאלוש אורקסטרה ניצחה בהצבעת הקהל בפער גדול משאר המתמודדים אך יחד עם זאת הגיעו רק למקום השלישי בהצבעת השופטים, דבר שגרם להם לסיים במקום השני.
יושב ראש רשת הטלוויזיה האוקראינית, מיקולה צ'רנוטיצקי (Mykola Chernotytskyi), מסר הצהרה בנושא בחודש מאי: "הציבור הביע חוסר שביעות רצון מצוות השופטים האוקראיני השנה. לכן, החל מהשנה הבאה, נפתח בקריאה פתוחה לחברות בצוות השופטים. כל האזרחים המעוניינים יוכלו להציע את מועמדותם לאחר שיראו שהם בעלי ניסיון בתחום האירוויזיון, כלומר בעלי ידע קודם בכל הקשור לתחרות. אנו נצביע באתר ונסכים על המועמדים בתיאום משותף עם איגוד השידור האירופי. בסופו של דבר, יוקם צוות שופטים מקצועי שיצביע בגמר האירוויזיון בשנה הבאה".

הקדם האוקראיני עורר לאורך השנים שערוריות רבות. ב-2016 זכתה בקדם ג'מאלה (Jamala) עם שירה הפוליטי "1944", שדיבר על גירוש העם הטטרי מחבל הארץ קרים ע"י ברית המועצות בזמן מלחמת העולם השנייה. השיר זכה באירוויזיון ועורר עניין גדול אך גם זעם מצד רוסיה שפרשה מהתחרות שנה לאחר מכן. ג'מאלה עצמה הפכה לשגרירה של אוקראינה לאחר זכייתה של להקת קאלוש אורקסטרה באירוויזיון האחרון, זכייה שנחשבת בעצמה לפוליטית.
ואיך אפשר בלי פסילת שירים מהתחרות? ב-2019 זכתה בקדם מארוב (Maruv) עם שירה "Siren Song" (בעברית: "שיר הסירנה"). השיר הפך במהרה לאהוב ופופולארי בקרב חובבי האירוויזיון, ואף ניבאו לו הצלחה גדולה באירוויזיון. עם זאת, לאחר הקדם נפסלה מארוב וזאת כיוון שסירבה לחתום על החוזה הנוקשה מול רשת הטלוויזיה האוקראינית, שדרש ממנה לבטל את כל הופעותיה בשטח רוסיה. לאחר פסילתה הציעה רשת הטלוויזיה לאומנים שהגיעו למקומות 2-3 בקדם לייצג את אוקראינה אך גם הם סירבו להצעה. לאחר מכן נאלצה אוקראינה לפרוש מהתחרות.

ב-2022 זכתה בקדם אלינה פאש (Alina Pashׂ) עם שירה "Tini zabutykh predkiv" (בעברית: "צללים של אבות נשכחים"). עם זאת, השתתפותה באירוויזיון בוטלה וזאת בשל העובדה שביקרה בחצי האי קרים הכבוש ועקב כך הפרה את החוק הבינלאומי. פאש עצמה אף הגישה לרשת הטלוויזיה מסמך מזויף שבו בעצם הסתירה את הביקור שלה ולבסוף נאלצה לפרוש מהתחרות. בעקבות פרישתה נבחרה להקת קאלוש אורקסטרה, שבסופו של דבר ניצחה באירוויזיון.
אוקראינה באירוויזיון 2022

להקת קאלוש אורקסטרה (Kalush Orchestra), שזכתה בקדם המקומי, ייצגה את אוקראינה עם שירה "Stefania" (בעברית: "סטפניה"). אוקראינה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום הראשון בחצי הגמר הראשון עם 337 נקודות, ובגמר הגיעה למקום הראשון עם 631 נקודות. זהו ניצחונה השלישי של אוקראינה באירוויזיון, 19 שנה בלבד אחרי שהצטרפה לתחרות. עם זאת, בעקבות המלחמה המתנהלת בשטח אוקראינה מאז פברואר, הוחלט שאירוויזיון 2023 ייערך בבריטניה.

https://youtu.be/F1fl60ypdLs

מקור: UA:PBC.

אירוויזיון 2023: זו תהיה ההשתתפות ה-18 של אוקראינה באירוויזיון. אוקראינה הצטרפה לתחרות ב-2004 וזכתה בה שלוש פעמים לאורך השנים. זכייתה האחרונה של אוקראינה הייתה באירוויזיון 2022 עם השיר "Stefania" בביצועה של להקת קאלוש אורקסטרה.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!
    מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!