באוקראינה מבקשים לערער על ההחלטה של איגוד השידור האירופי שלא לקיים את תחרות האירוויזיון בשטחה. בריטניה הופתעה לגלות שהיא המועמדת המובילה לארח את התחרות.

אוקראינה קיוותה לארח את אירוויזיון 2023 לאחר הניצחון של להקת קאלוש אורקסטרה (Kalush Orchestra) האוקראינית עם השיר "Stefania" בתחרות האחרונה. אך בעקבות הלחימה הנמשכת עם בין אוקראינה לרוסיה החליט איגוד השידור האירופאי (EBU) שאירוויזיון 2023 לא יכול להערך באוקראינה. ההחלטה התקבלה בהפתעה גמורה בקרב המדינה הזוכה אך גם בבריטניה הופתעו לגלות שאיגוד השידור האירופי מתכנן לערוך את התחרות בשטחה.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
רשת הטלוויזיה האוקראינית פרסמה את התגובה הבאה:

"מאוד התאכזבנו בנוגע להחלטה של איגוד השידור האירופאי. במהלך החודש האחרון מספר גדול של אנשים באוקראינה השקיע מאמצים על מנת לעמוד בתנאי האירוח של התחרות באוקראינה. ברור שבראש ובראשונה הביטחון עומד מעל הכול. צוות מטעם רשת הטלוויזיה האוקראינית ומטעם רשויות מקומיות וממלכתיות השקיע ובדק כמה אופציות. כל כך חבל לראות הצהרה שלא ניתנת לערעור. למרות זאת אנחנו מבקשים מהשותפים שלנו לערוך לקיים עמנו משא ומתן נוסף".

את האמירה הזו פרסם מיקולה צ'רנוטיצקי (Mykola Chernotytskyi), יושב ראש רשת הטלוויזיה האוקראינית UA:PBS.
שלוש ערים בקשו לארח את אירוויזיון 2023 באוקראינה

רשת הטלוויזיה האוקראינית יחד עם רשויות מקומיות הציעו לארח את התחרות בשלוש ערים באוקראינה. העיר הראשונה שהועלתה היא כמובן הבירה קייב (Kiev) שכבר ארחה את התחרויות ב- 2005 ו- 2017. העיר השנייה הייתה לבוב (Lviv) שממוקמת קרוב לגבול עם פולין והעיר השלישית היא זקרפטיה (Zakarpattia) שגובלת בהונגריה וסלובקיה. שלוש הערים נמצאות רחוק מהקרבות שמתרכזים בחבל דונבאס במזרח. בקייב כבר לפני יותר מחודש חזרו לשגרת חיים. 
המגעים כעת עם BBC

איגוד השידור האירופאי פנה ל- BBC, רשת הטלוויזיה הבריטית, על מנת לארח את התחרות בבריטניה וזאת מאחר שסאם ריידר (Sam Ryder) הביא לבריטניה את המקום השני בתחרות. כמו כן ספרד הודיע החודש שהיא לא מתכוונת ללחוץ על איגוד השידור האירופאי לארח את התחרות בשטחה מידה ואוקראינה לא תוכל לארח. 

להלן התגובה של ה-  BBC בנוגע להצעת האירוח של התחרות: 

"התוודענו לכך שאיגוד השידור האירופאי פנה אלינו על מנת לארח את האירוויזיון הקרוב. ברור שזה לא בנסיבות שכל אחד היה רוצה לארח אך אנחנו דנים בהצעה".
זאת תהיה הפעם הראשונה מאז 1980 שבה המדינה הזוכה בשנה הקודמת לא תארח את התחרות בשטחה. ב-1980 ישראל הייתה אמורה לארח את האירוויזיון לאחר שניצחה בפעם השנייה ברציפות באירוויזיון 1979 אך נאלצה לוותר על האירוח מסיבות כלכליות ובסופו של דבר גם לא השתתפה בתחרות שנארחה בהולנד, כיוון שהתאריך שנקבע נפל על יום הזיכרון. מאז 1981, כל מדינה שזכתה באירוויזיון אירחה בסופו של דבר את התחרות וכעת לראשונה מזה 42 שנה, התחרות לא תתקיים אצל המדינה הזוכה.

נכון להיום, בריטניה היא המדינה שאירחה את התחרות יותר פעמים מכל מדינה אחרת. בריטניה זכתה באירוויזיון חמש פעמים ואירחה את התחרות שמונה פעמים בשנים 1960 (במקום הולנד), 1963 (במקום צרפת), 1968, 1972 (במקום מונקו), 1974 (במקום לוקסמבורג), 1977, 1982 ו-1998. אם בריטניה תארח בסופו של דבר את האירוויזיון בשנה הבאה זאת תהיה הפעם התשיעית שבה היא מארחת ובכך היא תשבור את השיא של עצמה.

בשלב זה לא ברור אם אוקראינה שזכתה באירוויזיון 2022 תעפיל אוטומטית לגמר ב- 2023 או שתאלץ להשתתף באחד מחצאי הגמר.
אוקראינה באירוויזיון 2022

להקת קאלוש אורקסטרה (Kalush Orchestra) ייצגה את אוקראינה עם שירה "Stefania" (בעברית: "סטפניה"). אוקראינה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום הראשון בחצי הגמר הראשון עם 337 נקודות, ובגמר הגיעה למקום הראשון עם 631 נקודות. זהו ניצחונה השלישי של אוקראינה באירוויזיון, 19 שנה בלבד אחרי שהצטרפה לתחרות.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!
    מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!