דרמה בעולם האירוויזיון: איגוד השידור האירופי הודיע היום כי אוקראינה לא תארח בשנה הבאה את אירוויזיון 2023. התחרות צפויה להתארח בבריטניה שהגיעה למקום השני באירוויזיון 2022.

איגוד השידור האירופי (EBU) מודיע היום באופן רשמי כי אירוויזיון 2023 לא יארח באוקראינה, וזאת למרות שניצחה בתחרות האירוויזיון האחרונה שנערכה באיטליה. ההודעה הרשמית מגיעה יום לאחר הפרסום באתר על השיחות שערכה רשת הטלוויזיה האוקראינית UA:PBC עם איגוד השידור האירופי, במהלכן הביעה את רצונה לארח את התחרות. עם זאת, הוחלט שאוקראינה לא תארח את האירוויזיון עקב המלחמה המתרחשת במדינה החל מחודש פברואר, והתחרות צפויה לעבור לבריטניה שסיימה במקום השני באירוויזיון 2022.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
בהצהרה הרשמית שפרסם איגוד השידור האירופי, נמסר: "בעקבות זכייתם בתחרות האירוויזיון בחודש מאי, ה-EBU בחן אפשרויות לאירוח של התחרות בשנה הבאה עם שדרן הטלוויזיה הציבורי של אוקראינה UA:PBC, שערך בעבר את האירוע ב-2005 וב-2017. זו הפכה למסורת ידועה שהזוכה באירוויזיון מארח את התחרות בשנה שלאחר מכן, תוך מתן קריטריונים מסוימים, לרבות הבטחת כדאיות ביצוע האירוע ובטיחותם של כל בעלי העניין, כולל הציבור. בהתחשב במלחמה המתמשכת מאז הפלישה הרוסית למדינה הזוכה השנה, ה-EBU לקח את הזמן לערוך הערכה מלאה ומחקר היתכנות עם UA:PBC ועם מומחים של צד שלישי, כולל בנושאי בטיחות ואבטחה. תחרות האירוויזיון היא אחת מהפקות הטלוויזיה המורכבות בעולם עם אלפי עובדים על האירוע הנוכחים בו במהלך 12 חודשי ההכנה הנדרשים".

עוד נמסר: "לאחר ניתוח אובייקטיבי מול מועצת המנהלים של האיגוד, הגענו בצער רב למסקנה כי בהינתן הנסיבות הנוכחיות, לא ניתן לבצע את הערבויות הביטחוניות והתפעוליות הנדרשות לגוף השידור לארח, לארגן ולהפיק את האירוויזיון על פי החוקים הנדרשים. ה-EBU רוצה להודות ל-UA:PBC על שיתוף הפעולה והמחויבות המלאה שלהם בבחינת כל התרחישים בשבועות מאז זכייתה של להקת קאלוש אורקסטרה ב-14 במאי בטורינו ולשתף בעצב ובאכזבתם מכך שהתחרות בשנה הבאה לא יכולה להתקיים באוקראינה. ה-EBU תמך ב-UA:PBC במגוון שלם של אזורים מאז הפלישה. אנו נוודא שהתמיכה הזו תימשך כך ש-UA:PBC תוכל לשמור על השירות ההכרחי שהם מספקים לאוקראינים. כתוצאה מהחלטה זו, בהתאם לכללים וכדי להבטיח את המשכיות האירוע, ה-EBU יתחיל כעת בדיונים עם ה-BBC, כמדינה שהגיעה למקום השני בתחרות, על מנת לארח את אירוויזיון 2023 בבריטניה. הכוונה המלאה שלנו היא שהזכייה של אוקראינה תבוא לידי ביטוי בהופעות בשנה הבאה. זה יהיה בראש סדר העדיפויות שלנו בדיונים עם המארחים בסופו של דבר".
זאת תהיה הפעם הראשונה מאז 1980 שבה המדינה הזוכה בשנה הקודמת לא תארח את התחרות בשטחה. ב-1980 ישראל הייתה אמורה לארח את האירוויזיון לאחר שניצחה בפעם השנייה ברציפות באירוויזיון 1979 אך נאלצה לוותר על האירוח מסיבות כלכליות ובסופו של דבר גם לא השתתפה בתחרות שנארחה בהולנד, כיוון שהתאריך שנקבע נפל על יום הזיכרון. מאז 1981, כל מדינה שזכתה באירוויזיון אירחה בסופו של דבר את התחרות וכעת לראשונה מזה 42 שנה, התחרות לא תתקיים אצל המדינה הזוכה.

נכון להיום, בריטניה היא המדינה שאירחה את התחרות יותר פעמים מכל מדינה אחרת. בריטניה זכתה באירוויזיון חמש פעמים ואירחה את התחרות שמונה פעמים בשנים 1960 (במקום הולנד), 1963 (במקום צרפת), 1968, 1972 (במקום מונקו), 1974 (במקום לוקסמבורג), 1977, 1982 ו-1998. אם בריטניה תארח בסופו של דבר את האירוויזיון בשנה הבאה זאת תהיה הפעם התשיעית שבה היא מארחת ובכך היא תשבור את השיא של עצמה.

בשלב זה לא ברור אם אוקראינה שזכתה באירוויזיון 2022 תעפיל אוטומטית לגמר ב- 2023 או שתאלץ להשתתף באחד מחצאי הגמר.
אוקראינה באירוויזיון 2022

להקת קאלוש אורקסטרה (Kalush Orchestra) ייצגה את אוקראינה עם שירה "Stefania" (בעברית: "סטפניה"). אוקראינה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום הראשון בחצי הגמר הראשון עם 337 נקודות, ובגמר הגיעה למקום הראשון עם 631 נקודות. זהו ניצחונה השלישי של אוקראינה באירוויזיון, 19 שנה בלבד אחרי שהצטרפה לתחרות.

מקור: EBU.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!
    מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!